قاصدک

ثروتمند کیست و ثروتمند بودن طبق چه معیارهایی تعیین می شه؟ 

 

اگه اتفاقی ده نفر رو از خیابون انتخاب کنین و از اونا بپرسید که دوست دارن ثروتمند باشن یا نه، شایدً جواب هر ده نفر اونا مثبت هستش. ولی اگه از همون ده نفر بپرسید که «ثروتمندی» به چه معناییه، جواب هر ده نفر اونا متفاوت هستش.

شاید به نظر یکی از اونا ثروتمندی یعنی داشتن یک میلیون دلار پول؛ درحالی که نظر فرد دیگری اینه که ثروتمندی یعنی داشتن ده میلیون دلار پول و شاید بقیه پاسخی دن که فقط محدود به داشتن پول نباشه. به نظر اونا ثروتمندی یعنی داشتن خونه ای بزرگ، کشتی، هواپیمای شخصی و شاید فقط داشتن یک خونه ی آسون و بیمه سلامتی خوب و مطمئن.

ولی درحقیقت ما هنوز به معنای واقعی ثروتمندی پی نبرده ایم. چون افراد دیدگاه های مختلفی نسبت به معنای ثروتمندی دارن. اگه ثروتمندشدن یکی از اهداف پولی زندگی تونه، باید معنی دقیق ثروتمندبودن رو بفهمین. شما به ایده ای روشن از خیالات تون راجبه نوع ثروتمندی خود نیاز دارین. شما می تونین با کمک برنامه ای از قبل تعیین شده رؤیای خود رو به واقعیت تبدیل کنین.

تعریف معنی ثروتمندی بر مبنای درآمد

مردم آمریکا هنگام بحث در مورد ثروتمندی بر داشتن مقدار درآمد بالا تأکید زیادی می کنن. مثلا معترضان در تظاهرات وال استریت شعار سر می دادن و می گفتن: «ما جزو گروه ۹۹٪ هستیم» و خود رو از گروه ۱٪ که در سال ۲۰۱۲ به طور میانگین دارای درآمد ۱.۳ میلیون دلار از مؤسسه ی سیاست اقتصادی بودن، جدا می کردن. این مقدار پول تقریبا سه برابر درآمد ۹۹٪ بقیه بود. لازم به ذکره که گروه ۱ ٪ به نام ثروتمندان خیانتکار در جامعه ی آمریکا شناخته شدن.

به هر حال تعریف ثروتمندی با استفاده از این روش ایراداتی داره. اول از همه اینکه میانگین درآمد هرساله ی گروه ۱٪ پردرآمد خیلی کمتر از آدما پردرآمدی که به ده ها میلیون نفر رسیده، زیاد می شه. کمه کم میزان درآمد افراد گروه ۱٪ و مقدار درآمدی که فردی واسه عضویت در این گروه باید داشته باشه، خیلی کمتر از ۳۸۵۱۹۵ دلار مؤسسه ی سیاست اقتصادیه.

هنوزم مقایسه های زیادی بین این میزان پول و ۴۳۷۱۳ دلار میانگین درآمد بقیه ی افراد آمریکا انجام می شه. در هر صورت، این یافته واسه کل کشور و به ویژه گروه ۱٪ بوده و بیان کننده اینه که درآمد این افراد می تونه بیشتر یا حتی کمتر از این مقدار هم باشه. در ایالت ارکانزاس، افرادی با میزان درآمد بیشتر از ۲۲۸۲۹۸ دلار جزو گروه ۱٪ پردرآمد به حساب می رن؛ درحالی که در ایالت کنیتکت افراد با درآمد بالای ۶۷۷۶۰۸ دلار جزو گروه ۱٪ هستن.

راه زیادی در پیش دارین تا بفهمین چرا نظرای مختلفی درباره به میزان درآمد لازم واسه ثروتمندشدن هست .مثلا در سال ۲۰۱۲ زمانی که اوباما، رئیس جمهوری آمریکا تصمیم گرفت که مالیات افراد رو با درآمد بالاتر از ۲۵۰۰۰۰ دلار زیاد کنه، فیشال تایمز (یکی از خبرگزاریای آمریکا) گفت که خونواده چار نفره واسه تأمین هزینه های مالیات، خونه، خوراک، حمل و نقل، آموزش وپرورش، مراقبت و تربیت کودکان و… نیاز به این درآمد داره. این خونواده در صورت قطع یا کاهش این درآمد زندگی سختی رو داره و دیگر به داشتن ویلا، عضویت در باشگاهای معروف، پوشیدن لباسای مارک دار قادر نمیشه یا یعنی صاحب یک زندگی اشرافی و باشکوه نمی شه. آخرسر رئیس جمهوری و نمایندگان مجلس، قانون دیگری رو تصویب کردن که در اون فقط مالیات خونوادهایی با درآمد بالای ۴۵۰۰۰۰ دلار افزایش پیدا می کرد. تصویب این قانون جدید اثر زیادی در شناخته شدن افراد ثروتمند آمریکا داشت.

به هر حال، این قانون هم نتونست ایراد تعریف معنی ثروتمندی رو با استفاده از میزان درآمد رفع کنه. اگه شما درآمد زیادی داشته باشین و تموم اون مقدار رو خرج کنین، در آخر هیچ پس اندازی نخواهید داشت. به این معنیه که اگه شما به طور غیرمنتظره شغل خود به عنوان تنها منبع درآمدتان از دست بدین، یک شبه تموم چیزای زندگی تون رو از دست میدید. نظر خیلی از مردم درباره به ثرتمندی تعریفی نیس که طبق اون، تغییری کوچیک هنگام قرار گرفتن در شرایط بحرانی باعث نزدیک شدن به ورشکستگی یا ورشکستگی شه.

تعریف معنی ثروتمندی بر مبنای دارایی یا ارزش خالص

سرمایه گذارانی با سرمایه خالص بالای ۵ میلیون دلار فکر می کنن که درآمد ملاک خوبی واسه تعریف معنی ثروتمندی نیس. در بررسی بیشتر از ۱۱۰۰ سرمایه دار به وسیله اسپکتروم گروپ، فقط ۶ درصد از اونا با ملاک درآمد برابری داشتن و ثروتمند به حساب می اومدن. در مقابل عده ی زیادی باور دارن که واسه تعریف ثروتمندی باید به دارایی خالص مردم (کل دارایی اونا منهای بدهیای پرداخت نشده ی اون شخص) تمرکز کرد.

این در حالیه که تعدادی از سرمایه گذاران ثروتمند فکر می کنن که معنی ثروتمندی رو میشه با ملاک پول گفت و اونا مخالفت زیادی در مورد مقدار پول لازم واسه ثروتمندی دارن. وقتی اسپکتروم گروپ از سرمایه داران ثروتمند می پرسد که چه مقدار پول واسه ثروتمندی نیازه، اونا نظرات مختلفی در حد فاصل ۱ میلیون دلار تا بیشتر از ۵ میلیون دلار درباره به مقدار این پول دارن. تحقیقات دیگری نشون می ده که بعضی از سرمایه داران با اینکه مقدار پول لازم واسه ثروتمندی رو کسب کردن، ولی بازم ادعای ثروتمندی ندارن، چون اونا توقع دارن درآمدشان زیاد شه و سرمایه شون پیشرفت پیدا کنه.

  ثروتمندترین افراد دنیا چه کسائی هستن؟ 

معنی ارزش خالص

معمولا اقتصاد دانان با تحقیقات اسپکتروم گروپ موافق بودن و تعریف معنی ثروتمندی بر مبنای ارزش یا سود خالص رو بهترین تعریف از ثروتمندی میدونن. هر چند اونا بر این تأکید دارن که ارزش خالص فقط مربوط به دارایی هاتون نیس، بلکه بدهکاریا و قرضاتون رو هم شامل می شه. واسه محاسبه ارزش خالص تون باید تموم داراییا، سرمایه ها، حسابای بانکی، خونه، ماشین و بقیه ی چیزها رو باهم جمع کنین و تموم بدهیای خود رو ازجمله وام دانشجویی، مالیات پرداخت نشده و … از اون مقدار کم کنین.

نظریه ی بالا درمورد ارزش خالص به این معنیه که حتی افرادی که زندگی لوکس، خونه های باشکوه بزرگ و ماشینای تشریفاتی و گرون قیمت دارن، لباسای مارک دار می پوشند و مهمانیای اون چنانی برپا می کنن، حتما خود رو فردی ثروتمند نمی دونن. اگه خونه و ماشینای خودشون رو واسه وامای هنگفت شون پرداخت کنن، تساوی حقیقی بین مردم برقرار میشه. چیزایی که این افراد مالک حقیقی شون هستن، درواقع می تونه خیلی کمتر از این مقدار هم باشن. البته مهم نیس که واسه خرید لباسای مارک دار و مد روز چه هزینه ای صرف کردن، داراییای زیادی داشتن و مهمانیای اون چنانی می گیرن؛ شاید این چیزها به معنای داشتن ثروت و سرمایه نیس.

درعوض، افرادی با وضع پولی متوسط هم می تونن دارایی خالص زیادی کسب کنن. سرمایه گذاری به نام وارن بافت نمونه قدیمی و خوبی واسه نظریه ی بالاست. با اینکه اون تونسته با کسب ارزش خالص بیشتر از ۶۰ میلیون دلار، خود رو به عنوان یکی از پولدارترین افراد دنیا معرفی کنه، ولی طبق گفته های اینوستو پدیا (نام یک خبرگزاری) وارن بافت هنوزم در همون خونه ای که در سال ۱۹۵۸ به قیمت ۳۱۵۰۰ دلار در شهر اوماها خریداری کرده، زندگی می کنه. اون علاقه ای به خرید ماشینای باشکوه و گرانبها نداشت و مراسم عروسی دومین ازدواج خود رو در سال ۲۰۰۶ در آسونترین و کوتاه ترین حالت در خونه ی دخترش برگزار کرد.

آزمایش ارزش خالص

با اینکه سرمایه داران فکر می کنن که تعریف معنی ثروتمندی بر مبنای ارزش خالص بهترین روش تعریف ثروتمندیه، ولی حتی درصورت داشتن ارزش خالص چندین میلیونی هم خود رو فردی ثروتمند نمی دونن. اتحادیه ی بانکای سوئیس در سال ۲۰۱۳ در یک تحقیق از اداره دارایی به این نکته پی برد که ۲۸٪ از سرمایه داران با سرمایه ۱ الی ۵ میلیون دلاری به این سؤال که شما خود رو فردی ثروتمند میدونید یا نه، جواب مثبت دادن و ۶۰٪ از سرمایه داران با سرمایه بیشتر از ۵ میلیون دلار به این سؤال پاسخی مثبت دادن.

اونا به اینکه چیجوری میشه فردی ثروتمند شد، جوابای مختلفی می دادن. ۱۶٪ از اونا این جور جواب دادن که ثروتمندی یعنی رسیدن به میزان خاصی از ارزش خالص که شاید بقیه ی افراد حتی با وجود رسیدن به این مقدار ارزش خالص بازم خود رو فردی ثروتمند نمی دونن. به هرحال خیلی از جوابای عادی این بود که ثروتمندی به معنای نداشتن هیچ گونه محدود کردن پولی در انجام کار هاست. یعنی دیگر، این افراد مولتی میلیونر به دلیل نداشتن توانایی برآورده کردن تموم خواسته هاشون، خود رو فردی ثروتمند تلقی نمی کنن.

طبق این تعریف، ثروتمندی هم به مقدار پولی که دارین و هم به کارایی که می خواید انجام بدین، بستگی داره. اگه شما زندگی ای آسون و متوسط ازنظر پولی می خواید به چیزی بیشتر از اون چه وارن بافت انجام داد، نیاز ندارین ولی اگه شما زندگی ای خیلی رؤیایی مثل زندگی دونالد ترامپ توقع دارین، واسه رسیدن به اون باید بخت و اقبالی بلند مثل اقبال ترامپ داشته باشین.

مقایسه ارزش خالص

کارشناسان با مطالعه نتایج یک مطالعه دیگر از راه تحقیقای انجام شده درمورد افراد با دارایی بیشتر از یک میلیون دلار که خود رو ثروتمند نمی دونن، فهمیدن که این افراد فقط با کسائی در رابطه هستن که ثروت اونا بیشتر از داراییای خودشونه. طبق نظر محاسبه کننده ی ارزش خالص شانگی پرسونال فیننس که طبق اطلاعات حاصل از فدرال رزرو به دست اومده، این افراد میلیونر ثروتمند تر از ۹۰٪ کل مردم آمریکا هستن و حتی طبق اسامی افراد ثروتمند دنیا و در امتحان جهانی اونا پول بیشتری نسبت به ۹۹.۴٪ بقیه ی مردم دنیا دارن.

در تحقیقات انجام شده به وسیله شبکه خبری سی ان بی سی مشخص شده که فقط ۹٪ افراد میلیونر خود رو جزو ثروتمندان و افراد طبقه ی بالا دانسته ان و ۸۴٪ اونا خود رو فردی در طبقه ی متوسط میدونن. کارشناسان اقتصادی دلیل دیدگاه ها ی این چنینی رو در این میدونن که افراد ثروتمند فقط خود رو با افرادی ثروتمند مثل خودشون مقایسه می کنن و با بقیه ی افراد دنیا مقایسه نمی کنن. حتی فقط ۱۱٪ مردم آمریکا با دارایی خالص بیشتر از ۵ میلیون دلار که جزو ۸٪ ثروتمند مردم آمریکا و جزو ۰.۰۶٪ ثروتمند مردم دنیا هستن، خود رو فردی ثروتمند میدونن.

  تکنیک تنفس ۴-۷-۸؛ با این روش در عرض ۶۰ ثانیه به خواب برید 

اینکه افراد میلیونر و حتی مولتی میلیونر هم خود رو جزو ثروتمندان نمی دونن، شما باید از اونا بپرسید که چه مقدار دارایی واسه ثروتمندشدن لازمه؟ در تحقیقات وال استریت ژورنال (پایگاه خبرگزاری آنلاین) بیشتر مردم به فکر بودن که واسه ثروتمندشدن باید کمه کم دو برابر دارایی فعلی رو داشته باشن. افرادی با درآمد هرساله ۱۰۰۰۰۰ دلار به فکر بودن که واسه ثروتمندشدن باید ۲۰۰۰۰۰ دلار درآمد کسب کنن. اون افرادی هم که هرساله ۳ میلیون دلار ارزش خالص کسب می کردن، باور داشتن که باید هرساله ۶ میلیون دلار کسب کنن تا فردی ثروتمند تلقی شن.

پس واسه جواب به اینکه چه مقدار دارایی خالص، فردی رو ثروتمند می کنه، باید سؤال دیگری بپرسیم که اونا خود رو با چه افرادی مقایسه می کنن؟ خود رو با گروه ۱٪ ثروتمند دنیا صاحب ارزش خالص ۷۷۰۰۰۰ دلار مقایسه می کنن یا با افرادی مقایسه می کنن که با دارایی خالص ۸ میلیون دلار جزو ۱٪ ثروتمندترین افراد آمریکا هستن. درصورتی که شما علاقه مندِ رسیدن به طبقاتی بالاتر از وارن بافت هستین، ثروتمندبودن چیزی دسترس ناپذیر به نظر خواهد رسید.

تعریف معنی ثروتمندی بر مبنای نوع زندگی

تعریف معنی ثروتمندی به وسیله درآمد و مقدار ارزش خالص تعریفی ناکارآمده. امیدواریم بتونیم با استفاده از ملاک نوع و شرایط زندگی به تعریف درستی از معنی ثروتمندی برسیم.

پژوهشی که واشنگتن پست در سال ۲۰۱۲ -زمانی که یک میلیونر به نام میت رومنی واسه ریاست جمهوری اقدام کرد- نشون می ده حتی افرادی که رومنی رو به عنوان فرد ثروتمند بی لیاقتی که توانایی حل مشکلات مردم آمریکا رو نداشت، مسخره و تحقیر می کردن، خودشون مخفیانه خواستار داشتن خونه های بزرگ، ماشینای گرون و پارکینگایی مجهز به آسانسور واسه حمل خودرو هاشون بودن.

بااین حال خیلی از آدما ثروتمند دیگر با دیدگاهی متفاوت به معنی ثروتمندی نگاه می کردن. در یک نظرسنجی در سال ۲۰۱۴ که اسپکتروم گروپ روی ثروتمندترین سرمایه داران آمریکا انجام داد، جواب اونا این بود که صاحب کشتی یا اتومبیلایی گران تر از ۵۰۰۰۰ دلار نبوده ان و هرساله مبلغی بیشتر از ۱۰۰۰۰ دلار واسه خرید طلا و جواهرات خرج نمی کنن. ۶۰٪ این افراد به سفرهایی علاقه داشتن که هرساله واسه اونا مبلغی بالغ بر ۱۰۰۰۰ دلار رو اختصاص می دادن.

افراد ثروتمند دیگری هم وجود دارن که مثل دونالد ترامپ فکر می کنن و به داشتن زندگی پرزرق وبرق علاقه دارن. عوضش افرادی هم مثل وارن بافت فکر می کنن و به جنبه های دیگری از معنی ثروتمندی بیشتر از جنبه های ظاهری اش اهمیت می دادن.

امنیت

۸۰٪ از سرمایه داران آمریکا در جواب به سؤال اسپکتروم گروپ گفتن که ثروتمندی در آمریکا به معنای داشتن امنیت بیشتره. افرادی که واسه کسب درآمد سعی زیادی می کنن و تموم یا حتی بیشتر از اونو خرج می کنن، روزای خود رو فقط واسه پرداخت چک و قبض هاشون سپری می کنن و پیشامدای غیرمنتظره و یهویی مثل تصادف یا دچار شدن به مریضی خاص زندگی اونا رو به طرف ورشکستگی جهت میده. ولی درعوض افرد ثروتمند مطمئن هستن که هیچ اتفاق ناگواری مثل آتیش سوزی خونه یا حتی از دست دادن شغل هم نمیتونه زندگی اونا رو تحت اثر بذاره.

آسایش

در تحقیقات یوبی اس در سال ۲۰۱۳ مشخص شد که ده درصد مردم به فکر بودن که ثروت یعنی فراهم کردن زندگی آروم و آسون واسه خود و نسلای بعدی. اونا آرزوی داشتن زندگی آروم و آسون رو به همراه تفریحات آسون مثل دیدن برنامه های ورزشی تلویزیونی یا خوردن غذاای خونگی مثل زندگی بافت داشتن.

زمان

بعضی هم اعلام داشتن که زمان همون پول بوده و خریدن زمان یکی از مهم ترین کار هاییه که پول می تونه واسه شما بکنه. تورستین وبلن اقتصاددان قرن نوزدهم در کتاب خود به نام «تئوری گروه دارای اوقات فراغت» نوشت: افراد اشرافی زمان من کسائی تلقی می شن که زمان خیلی کمی رو صرف کار می کنن و اوقات فراغت بیشتری دارن. در گزارشای دیگر یو بی اس ۱۰٪ از آدما هم دیدگاهی مثل به اینجور دیدگاهی داشتن و به فکر بودن که ثروتمندی یعنی بعد از کنارگذاشتن شغل خود دوباره مجبور به کارکردن نباشید.

آزادی

شاید پذیرفته ترین تعریف واسه معنی ثروتمندی تعریفی باشه که مارک ویکتور، هانسن و روبت جی آلن در کتاب (وان مینت میلیونر) آورده ان و طبق اون آزادی به معنای ثروتمندیه. شاید این ایده همون نظر سرمایه داران در تحقیقات یو بی اس باشه که می گفتن ثروتمندی یعنی نداشتن هیچ محدود کردن پولی و اقتصادی در انجام فعالیتای خود. ثروتمندی به این معناه که واسه انجام هر کاری که دوست داری، آزادی لازم رو داشته باشی و بتونی کارایی رو که دوست داری بی نگرانی درباره به هزینه هاش بکنی یا اینکه بتونی شغلت رو بی نیاز به اون کنار بذاری و کارایی رو که از انجام اونا لذت می بری، بکنی.

  جاهای دیدنی آنکارا؛ ۱۹ مکانی که نباید فرصت دیدن شون رو از دست داد 

ثروتمندی یعنی رضایت از زندگی خود

نتایج حاصل از تحقیقات اسپکتروم گروپ و یوبی اس این بود که ثروتمندی فقط به رقم دارایی تون یا کارایی که قصد انجامش رو دارین، بستگی نداره. درآمد، ارزش خالص و نوع و شرایط زندگی هر سه راه هایی واسه امتحان ثروتمندی هستن، ولی هیچ یک از اونا پایه و معنای واقعی ثروتمندی نیستن. داشتن آزادی (آزادی پولی) دلیلی مهم واسه ثروتمندی حساب می شن. ثروت به این معنیه که شما به جای زور واسه کارکردن و کسب پول زیاد، بتونین زندگی تون رو با انجام کاری که دوست دارین سپری کنین.

با این دیدگاه به ثروت نگاه کنین که ثروتمندی یعنی رضایت از زندگی خود و زندگی به هر شکلی که شما رو خوشحال و خوشحال کنه. اگه با این دیدگاه به معنی ثروتمندی نگاه کنین، دیگر واسه رسیدن به زندگی باب میل خود مجبور به میلیونرشدن نباشید و فقط داشتن مقدار پولی که نیاز هاتون رو رفع کنه، کافی هستش. اگه فکر می کنین که داشتن درآمد هرساله ی ۱۵۰۰۰ دلار شما رو از زندگی راضی می کنه، پس این مقدار پول واسه ثروتمندشدن شما کافیه.

بعضی وقتا حتی ممکنه که داشتن پول زیاد تر باعث شه که شما به سختی بتونین از زندگی تون راضی شید. مثلا یک سوم افراد در تحقیقات اسپکتروم گروپ اعلام داشتنند که زندگی ثروتمندان پر از آسودگی و سرخوشیه، ولی درصد بالاتری نزدیک به ۴۰٪ به فکر بودن که زندگی افراد ثروتمند پیچیده و سخته. درحالی که ۲۸٪ بر این باور بودن که ثروت بیشتر باعث حمایت بیشتر هم می شه و فقط ۲۰٪ بنا داشتن که ثروتمندی باعث لذت بیشتر از زندگی می شه.

شاید انجام تموم فعالیتای پولی مثل کسب درآمد، سرمایه گذاری و پس انداز پول جزو اهداف زندگی بعضی از مردم باشه اما اگه این افراد ثروت خود رو به عنوان قسمتی از هدف اصلی شون و دلیل رضایت اونا از زندگی شون از دست بدن، دچار پریشونی و حیرت می شن.

وارن بافت یکی از افرادی بود که دیدگاهش درباره ثروتمندی خیلی متفاوت با دیدگاه های دیگر بود. اون یک بار در مجله ای گفت که باشکوه و مرفه ترین زندگی، اون زندگیه که تو در اون بتونی کارایی رو که خیلی دوست داری، بکنی. یعنی، واسه ثروتمندشدن کافیه به انتخاب خودت زندگی کنی و واسه ثروتمندی مجبور نباشی میلیونر شی.

حرف آخر

همونجوریکه دیدید ثروتمندی معناای مختلفی داره. فهمیدن اینکه ثروتمندی درنظر شما به چه معنیه، اولین قدم واسه تحقق آرزوی ثروتمندشدنه. با فهمیدن این نکته می تونین بهترین راه ها رو واسه رسیدن به اهداف تون انتخاب کنین. اگه شما باور دارین که در صورت داشتن یک مقدار درآمد مشخص میشه ثروتمند شد باید در جست وجوی شغلی با اون میزان درآمد باشین و بدونین که چه شرایطی لازمه ی اشتغال به اون شغله. می تونین با کمک انجام کارای جانبی و سرمایه گذاریا هم، پول اضافی و بیشتری به دست بیارین. درصورتی که شما فکر می کنین که ثروتمندی یعنی کسب مقدار معینی ارزش خالص، باید واسه رسیدن به هدف تون در یک بازه ی زمانی محدود و مشخص، میزان پول پس اندازی هر ماه و مقدار سودی رو که باید از سرمایه گذاریا کسب کنین، محاسبه کنین.

اگه رویای یک زندگی باشکوه و اشرافی رو دارین، باید واسه خودتون مشخص کنین که کدوم یک از جنبه های اون زندگی واسه شما مهمه. باید بدونین که شما دقیقا چه چیزی از ثروتمندی می خواید (داشتن یک خونه ی بزرگ یا یک کشتی، پوشیدن لباسای مارک دار مد روز و یا داشتن سفرای دور دنیا) و بعد باید به دنبال راه حلی واسه تأمین بودجه ی لازم باشین. آخرش اگه رویای شما از ثروتمندشدن داشتن یک زندگی آروم بی هیچ نگرانی ی مالیه، باید بدونین که زندگی ایدئال تون چه شکلیه. اگه شما آرزوی داشتن شغلی رو دارین که درآمد کمی داره، درصورتی می تونین به اون بدین که سطح مخارج و انتظارات تون رو از زندگی به پایین ترین حد ممکن برسونین. شاید معنای حقیقی ثروتمندبودن اینه که پول کمتری رو خرج کنین.

شکل رویای شما از ثروتمندی مثل چیه؟
دیدگاهتان را بنویسید