قاصدک

ثروتمندترین افراد دنیا چه کسائی هستن؟ 

ثروتمندترین افراد دنیا چه کسائی هستن؟ چه کسائی کنترل و مدیریت امور اقتصادی دنیا رو به دست دارن؟ طبق داده ها و تحقیقاتی که در اختیار بیزنس اینسایدر (business insider) قرار گرفت، ۵۰ تن از ثروتمندترین افراد دنیا تا اول سال ۲۰۱۶ میلادی معرفی شدن. بیشتر این افراد آمریکایی هستن و بخش ی کاری اونا به تکنولوژیای جدید مربوطه. با ما همراه باشین تا با ده نفر از ثروتمندترینای این لیست آشنا شید و بدونین نبض اقتصاد دنیا در دستان چه کسانیه و رؤیای بیشتر ما در مورد ی ثروتمند شدن واسه چه کسائی خاطرهه! این شما و این ثروتمندترین افراد دنیا:

ثروتمندترین فرد دنیا کسی نیس جز …

۱. بیل گیتس

 • ارزش داراییا: ۸۷,۴ میلیارد دلار؛
 • سن: ۶۰ سال؛
 • کشور: ایالت متحده آمریکا؛
 • صنعت: فناوری؛
 • منبع ثروت: خودساخته، مایکروسافت.

بیل گیتس در ۲۰ سالگی به همراه دوست زمان کودکی خود، پُل آلِن، مایکروسافت رو تأسیس کرد و تنها چند ماه مونده به تولد ۳۱ سالگی اش، این شرکت بیل رو به یک میلیاردر تبدیل کرد. اون تا سال ۲۰۰۲ مدیرعامل این شرکت غول آسای نرم افزاری بود و تا سال ۲۰۱۴ ریاست اونو برعهده داشت و بزرگ ترین سهام دار شرکت هم بود.

بیل گیتس هم اونقدر در هیئت مدیره فعالیت داره و ارزش سرمایه و داراییای اون رقم خیلی بالاییه. اون دیگر حضور خیلی فعالی در مایکروسافت نداره. بیل گیتس نه تنها ثروتمندترین مرد دنیا بلکه بخشنده ترین هم هست. از سال ۱۹۹۹ تا کنون بیل گیتس و همسرش ملیندا، یکی از قدرتمندترین مؤسسهای خیریه دنیا رو بنا کردن.

سرمایه این خیریه رقمی بالغ بر ۴۰ میلیارد دلاره که صرف امور خیریه و از بین برداشتن فقر و مریضیای عفونی مثل HIV، مالاریا و … می شه. برنامه دیگر این زوج خیرخواه ایجاد حساب بانکی از راه گوشی موبایل واسه بیشتر از ۲ میلیارد نفر فرد بزرگ سال و بالغ در دنیاست که بی حساب بانکی هستن.

اقدام مهم دیگر بیل گیتس، سرمایه گذاری در مؤسسه ی جف بزوسه. جف بزوس مؤسسه ایه که به تحقیق و ایجاد نمونه های خونی واسه کشف و مطالعه شکلای مختلف سرطانا می پردازه. اون در سال ۲۰۱۰ هم به همراهی دوست میلیاردر خود وارن بافِت، اقدام به تأسیس بنیادی کرد که در اون ثروتمندان بیشتر از ۵۰ درصد ثروت خود رو به عنوان خیریه و مساعدت در اختیار امور نه می ذارن. در فهرست بلندبالای افرادی که در این بنیاد فعالیت می کنن، نام مارک زوکربرگ و ایلان ماسک هم دیده می شه.

۲. آمانسیو اورتِگا

 • ارزش داراییا: ۶۶,۸ میلیارد دلار؛
 • سن: ۷۹ سال؛
 • کشور: اسپانیا؛
 • صنعت: خرده فروشی؛
 • منبع ثروت: خودساخته، شرکت ایندیتکس.

آمانسیو با ثروتی بیشتر از ۶۶ میلیارد دلار، با فعالیت در مورد ی صنعت مُد اسپانیا در جایگاه دومین فرد ثروتمند دنیا قرار داره. جالبه بدونین که اون کار خود رو از یک مغازه لباس کوچیک و محلی با عنوان شغلی تحویل رسان پوشاک به مشتریان شروع کرد و حالا صاحب یکی از باشکوه ترین امپراتوریای صنعت مُد و لباس در این کره ی خاکیه.

ثروت این مرد به خاطر شرکت ایندیتکسه. پارسال ارزش سهام این شرکت ۳۴ درصد افزایش پیدا کرد و در ۹ ماه آسون سال ۲۰۱۵، فروش به بالای ۱۶ درصد و سود به بالای ۲۰ درصد رسید و در ۴۸ بازار، ۲۳۰ مغازه جدید افتتاح شد. بیشتر این رشد مدیون برند مشهور این شرکت یعنی برند «زارا» است. برندهای این شرکت اشتیاق مشتریان مختلفی رو که علاوه بر علاقه مندی به برندهای معروف و باکیفیت به قیمت پایین هم فکر می کنن، خوب تحریک می کنه.

برخلاف این ثروت شگفت انگیز، آمانسیو بازم آسون و فروتنانه زندگی می کنه. اون همراه با بقیه کارکنان در کافه تریای شرکت ناهار می خوره و در پوشش هم خیلی آسون ظاهر می شه. اون همیشه با پیراهن سفید و کت آبی، خیلی معمولی و آسون دیده می شه.

۳. وارِن بافِت

 • ارزش داراییا: ۶۰,۷ میلیارد دلار؛
 • سن: ۸۵ سال؛
 • کشور: ایالت متحده آمریکا؛
 • صنعت: سرمایه گذاریای جور واجور؛
 • منبع ثروت: خودساخته، شرکت برکشایر هاث وِی.
  تکنیک طوفان نقش ها و کاربرد اون در طوفان فکری 

وارن بافت، کار خود رو از سنای خیلی پایین شروع کرده. در کودکی روزنامه رسان به در منازل بود. این پسرک نبراسکایی باهوش در سن ۱۱ سالگی اولین سهام زندگی خود رو خریداری کرد. سهامی به قیمت ۳۸ دلار که سود ۵ درصدی براش به همراه داشت. اون از دانشگاه هاروارد کنار گذاشته شد و عوضش به دانشکده ی اقتصاد دانشگاه کلمبیا رفت و تحت آموزش اساتیدی چون بنجامین گراهام قرار گرفت و در اونجا تأمین پولی و … رو خوب یاد گرفت.

وارن بافت اول ده ۵۰ میلادی، قبل از احداث اولین شرکت خود، بررسی گر امنیتی بود. بعد در سال ۱۹۶۹، شرکت نساجی برکشایر هاث اون رو خریداری کرد و بعد اونو به هولدینگی بدل کرد که سرمایه گذاریای سودآور زیادی رو پیش می بره و ثروت کلان خود رو از این راه به دست آورد. اون به «دانشمند اوماها» ملقب شد.

سرمایه گذاریای موفق در شرکتای متفاوتی چون کوکاکولا، امریکن اکسپرس، جنرال موتورز و… و ارائه سبدهای سرمایه و پروژه جور واجور، در ظاهر کمی تصادفی و اتفاقی به نظر می رسن اما همه اینا عوامل ثروتمند شدن وارن بافت هستن و مثل ماشینای چاپ اسکناس در بلندمدت باعث تولید ارزش شدن.

در ماه آگوست از چشم گیرترین موفقیت اون پرده ورداری شد: خریداری ۳۷,۲ میلیارد دلاری شرکت پرسیژن کست پارت (Precision Castparts). وارن بافت علاقه وافری به فست فود داره. نکته ی جالب درباره ثروت اون اینه که از ۶۰ میلیارد دلار دارایی اش، ۲۱,۵ میلیارد دلار به خودش اختصاص نداره و واسه بنیاد خیریه ایه که با همکاری بیل گیتس تأسیس کرده. در این بنیاد ثروتمندان پایبند می شن که نصف ثروت خود رو در اختیار خیریه قرار بدن.

۴. جف بزوس

 • ارزش داراییا: ۵۶,۶ میلیارد دلار؛
 • سن: ۵۱ سال؛
 • کشور: ایالت متحده آمریکا؛
 • صنعت: فناوری؛
 • منبع ثروت: خودساخته، شرکت آمازون.

ثروت کلان جف بزوس، نتیجه معرفی تجارت الکترونیک به دنیاست. اون سایت آمازون رو در سال ۱۹۹۴ بعد از فعالیت هاش در بورس، در پارکینگ منزل خود واقع در سیاتل راه اندازی کرد. آمازون کار خود رو به شکل کتاب فروشی آنلاین شروع کرد. تنها ۳ سال بعد از شروع به کار آمازون، موفقیتا یکی پس از دیگری ظاهر شدن و آمازون معروفیت زیادی پیدا کرد. حال دیگر آمازون یک خرده فروشی نبود که کتاب می فروخت، بلکه به فروشگاهی بزرگ بدل شده بود که همه شکلای مختلف اجناس مثل مواد غذایی، اجناس الکترونیکی تولید خودِ آمازون و … رو در اختیار مشتریان قرار می داد.

در سال ۲۰۱۴، فروش آمازون به مبلغی در حدود ۸۹ میلیارد دلار می رسین. جف بزوس هیچ بعضی وقتا از سعی و رقابت باز وای نمیسته. حتی زمانی که به خاطر تولید اجناس خونگی ای که به محیط زیست آسیب می رساندند، متهم شده بود و تحت هجمهای شدیدی قرار گرفته بود، بازم به سعی در مورد ی خدمات وب، پردازش ابری و … متمرکز بود و سعی می کرد با حریف هندی تریلیون دلاری خود جنگ و رقابت کنه.

جف بزوس علاوه بر آمازون، سرمایه گذاریای زیاد دیگری هم انجام می ده. مثلا شرکت خصوصی اون بلو اوریجین (blue origin) در سال ۲۰۱۵ اولین سفینه ی فضایی خود رو با موفقیت به فضا فرستاد و در سال ۲۰۱۳ روزنامه واشنگتن پُست رو خریداری کرد. اون در مؤسسه ای که روی نمونه های خون جهت تشخیص شکلای مختلف سرطانا تحقیق می کنه میلیونا دلار سرمایه گذاری کرده.

۵. دیوید کُچ

 • ارزش داراییا: ۴۷,۴ میلیارد دلار؛
 • سن : ۷۵ سال؛
 • کشور: ایالت متحده آمریکا؛
 • صنعت: سرمایه گذاریای جور واجور؛
 • منبع ثروت: ارثیه، خودساخته، سرمایه گذاری در صنایع مختلف.

دیوید به همراه برادرش چارلز، مدیریت صنایع کُچ رو برعهده داشتن. این شرکت دومین شرکت خصوصی بزرگ دنیاست و مجموعه صنایعی که ارائه می کنه خیلی متنوعه. درآمد حاصل از فروش این شرکتا ۱۱۵ میلیارد دلاره و بخش ی فعالیت اونا از تولید کود تا فنجونای کاغذی، آسفالت، بیودیزل و … رو پوشش می ده. برادران کُچ در فعالیتای سیاسی هم نقشایی اجرا می کنن. اون در سال ۲۰۱۶ در کنار فعالیتایی که در شبکه اهدای عضو داشت، مبلغ ۷۵۰ میلیون دلار به فعالیتای مربوط به کمپینای سیاسی اختصاص داد.

  ثروتمند کیست و ثروتمند بودن طبق چه معیارهایی تعیین می شه؟ 

دیوید نسبت به چارلز کمتر در فعالیتای سیاسی مشارکت داره؛ مثلا اون آشکارا اعلام کرد که از هیچ یک از کاندیدهای حزب جمهوری خواه حمایت نمی کنه و این نشونه ای بر بی میلی اون در مشارکتایی از این دسته. دیوید تا کنون دو بار از مرگ نجات پیدا کرده؛ یک بار در حادثه ی هواپیمایی سال ۱۹۹۱ که تموم مسافران قسمت درجه ۱ جون باختن و بار دیگر که از سرطان پروستات نجات پیدا.

اون بین ثروتمندان خیلی بخشنده قرار داره و حدود ۱,۲ میلیارد دلار بودجه و کمک پولی به تحقیقات در مورد سرطان، بیمارستانا، امور فرهنگی و … پرداخته. اون فعالیتای خیرخواهانه ی خود رو در بنیاد خیریه ای با نام خود انجام می ده.

۶. چارلز کُچ

 • ارزش داراییا: ۴۶,۸ میلیارد دلار؛
 • سن: ۸۰ سال؛
 • کشور: ایالت متحده آمریکا؛
 • صنعت: سرمایه گذاریای جور واجور؛
 • منبع ثروت: ارثیه، خودساخته، صنایع کُچ.

چارلز به همراه برادرش مدیریت مجموعه صنایع کُچ رو برعهده داره و صاحب دومین شرکت خصوصی برتر جهانه. برادر کوچیک تر اون، دیوید طرف نایب رئیس اجرایی رو برعهده داره. شرکتای مختلف این دو برادر بیشتر از ۱۰۰ هزار نیرو دارن و ۱۱۵ میلیارد دلار درآمد حاصل از فروش آنهاست. بخش ی فعالیت این صنایع مختلف خیلی متنوعه: تولید مواد نپخته واسه تولید البسه تا مواد نفتی-شیمیایی و حتی یه جور از ظروف و فنجونای کاغذی.

ارزش داراییای این دو برادر در کل به ۹۴,۲ میلیارد دلار می رسه. برادران کچ تأثیرگذاری خود رو در سیاست هم نشون دادن و در جریان انتخابات گذشته ریاست جمهوری آمریکا طرفدار مدیرعامل اسبق شرکت HP، کارلی فیورینا بودن. گرچه با اینکه ۷۵۰ میلیون دلار در جریان انتخابات هزینه کردن، آشکارا این طرفداری رو اعلام نکردند.

اخیرا مدارکی مربوط به اینکه چارلز کچ قصد داره در شکل سیاستای آمریکایی ۴۰ سال پیش (یعنی زمانی که اون اقدام به ایجاد راه حلا و فعالیتای آزادی خواهانه کرد) تغییر بسازه، مطرح شده.

۷. لاری الیسون

 • ارزش داراییا: ۴۵,۳ میلیارد دلار؛
 • سن: ۷۱ سال؛
 • کشور: ایالت متحده آمریکا؛
 • صنعت: فناوری؛
 • منبع ثروت: خودساخته، شرکت اوراکل.

در سال ۱۹۷۷، لاری الیسون با ۲ تن از همکاران خود از شرکت تولیدات الکترونیکی خارج شدن و شرکت برنامه نویسی خود رو احداث کردن. کمی پس از تأسیس این شرکت قراردادی با CIA امضا کردن که طی اون به راه اندازی سیستم مدیریت داده های ارتباطی اونا پایبند شدن.

این پروژه رشد و پیشرفت پیدا کرد و قالب امروزی شرکت اوراکل یعنی دومین شرکت برتر تولید نرم افزار پس از مایکروسافت در دنیا رو تشکیل داد. در سال ۲۰۱۰، لاری دستمزد خود رو از ۱میلیون دلار به ۱ دلار تغییر داد ولی کماکان به کمک سود سهامی که داشت ۶۰ میلیون دلار کسب می کنه. اون در سال ۲۰۱۴ بعد از ۳۸ سال از طرف مدیرعاملی انصراف کرد و سِمت مدیر ارشد فناوری رو مسئول شد.

۴۵ میلیارد دلار ثروت لاری الیسون، از املاک واسه اون در کل منطقه ساحلی-تفریحی هاوایی و خطوط هوایی اوست که زمزمهایی مبنی بر فروش اون شنیده می شه. اون طرفدار تنیسه و بخاطر این با هدف زنده کردن تنیس از برنامه های پنجمین گرند اسلم در ایندیِن ولز کالیفرنیا حمایت می کنه.

اون سرپرستی بیناد تِک-تایکون رو که بنیادی بشردوستانهه و در مورد ی اهداف خیرخواهانه و با انجمن حمایت از فضای وحش فعالیت می کنه، برعهده داره. بنیاد دیگری موسوم به مؤسسه ی لاری الیسون هم داره که در اون از سازمانای تحقیقاتی ای که درباره مریضیای مربوط به سالخوردگی و عفونی تحقیق می کنن، حمایت می کنه. در علاوه بر اون عضو مجموعه خیریه ی بیل گبیتس و وارن بافت هم هست و پایبند شده که نصف ثروت خود رو به این خیریه پرداخت کنه.

۸. مارک زاکربرگ

 • ارزش داراییا: ۴۲,۸ میلیارد دلار؛
 • سن: ۳۱ سال؛
 • کشور: ایالت متحده آمریکا؛
 • صنعت: فناوری؛
 • منبع ثروت: خودساخته، فیسبوک.

در سال ۲۰۰۴، مارک زاکربرگ، جوون ۱۹ ساله ای بود که در سال آخر دانشگاه به سر می بره و واسه اولین بار نسخه ای آسون از فیسبوک رو به اجرا درآورد؛ سایتی که بعدا به رشد و موفقیت چشم گیری رسید. اون دانشکده رو به خاطر پست تموم وقت مدیرعاملی فیسبوک آزاد کرد؛ کمی بعد فیسبوک آوازه ای شگفت انگیز و جهانی پیدا کرد.

  جاهای دیدنی آنتالیا؛ ۱۴ جاذبه ای که نباید از زیبایی شون غافل شد 

این سایت روزانه بیشتر از ۱ میلیارد نفر کاربر داره و ارزش اون بالغ بر ۲۷۵ میلیارد دلاره. ارزش سهام فیسبوک در بعضی از ماه های پرتنش بازار به بیشترین میزان خود می رسه. زاکربرگ ۳۱ ساله، جوون ترین فرد حاضر در فهرست ثروتمندترین افراد جهانه. مارک و همسرش پریسیلا چان، صاحب دختری به نام مکس هستن؛ مارک بعد از تولد دخترش به مدت ۲ ماه به مرخصی رفت و قانون مرخصی دادن به والدین واسه تولد نوزادشان رو در فیسبوک درست کرد.

این زوج تصمیم گرفتن ۹۹ درصد از داراییای خود رو به بنیاد خیریه ای به نام خود اهدا کنن. البته در این مورد بحثایی مبنی بر اینکه این سازمان خیریه غیرانتفاعی نیس، هست اما این اولین بار نیس که این زوج خیرخواه در اقدامات بشردوستانه فعالیت دارن. اونا واسه رفع ابولا حدود ۲۵ میلیون دلار و واسه ترفیع سیستم مدرسه ی دولتی نیوجرسی حدود ۱۰۰ میلیون دلار اهدا کردن.

۹. مایکل بلومبرگ

 • ارزش داراییا: ۴۲,۱ میلیارد دلار؛
 • سن: ۷۳ سال؛
 • کشور: ایالت متحده آمریکا؛
 • منبع درآمد: خودساخته، شرکت بلومبرگLP

مایکل بلومبرگ بعد از گذراندن دوره MBA در دانشگاه هاروارد و درحالی که حرفه ای پرسود در سرمایه گذاری بانک برادران سولومون داشت، در سال ۱۹۸۱ تصمیم گرفت شرکت خود رو در مورد ی امور پولی و داده ها تأسیس کنه.

اون در سال ۱۹۹۰، یارانه ای واسه اخبار و تأسیس رسانه اختصاص داد و درآمد ۹ میلیارد دلاری اون بازم از فروش اطلاعات پولی بازار به بازاریابان وال استریت به دست میاد. اون در سال ۲۰۰۳ شرکت رو با هدف شهرداری نیویورک ترک کرد و ۳ دوره این طرف خود رو حفظ کرد. بعد از تموم شدن فعالیتای اون در منصب شهرداری، به بلومبرگ بازگشت و ثروت خود رو در راه زنده کردن رسانه و قرار دادن شرکت در راهی تازه صرف کرد. درباره اون زمزمهایی مبنی بر حضورش به عنوان کاندیدای جداگونه ریاست جمهوری هم مطرح بوده.

اون یک محافظه کار پولی حرفه ایه. اون از کنترل اسلحه، حق سقط جنین و مقابله با افزایش گرمایش زمین هم حمایت می کنه و سرمایه اون در حمایت از این موضوعات خیلی کاربرد داره. اون ۲۶۱ میلیون دلار صرف کمپینای تبلیغاتی خود واسه شهرداری نیویوک و حدود ۱ میلیارد دلار از ثروت خود رو صرف انتخابات ریاست جمهوری کرده بود.

۱۰. اینگوار کامپارد

 • ارزش داراییا: ۳۹,۳ میلیارد دلار؛
 • سن: ۸۹ سال؛
 • کشور: سوئد؛
 • صنعت: خرده فروشی؛
 • منبع ثروت: خودساخته، شرکت ایکیا.

اینگوار در ۱۷ سالگی شرکت ایکیا رو که امروز فروش اون بالغ بر ۳۳ میلیارد دلاره، تأسیس کرد. کامپارد از اول در نظر داشت که یک شرکت جاودان تأسیس کنه، اونو از بازار بورس دور نگه داره و حالت خیریه رو در مدیریت این خرده فروشی رو به شکل نمایندگیا و فرانشیز حفظ کنه و با عنوان بنیاد اینگکا ادامه زندگی بده.

با اینکه این روزها کامپارد حضور فعالی در شرکت ایکیا نداره اما بازم به عنوان مشاور ارشد در جلسات هیئت مدیره حضور داره. برخلاف ثروت خیره کننده، کامپارد خیلی مقتصدانه زندگی می کنه. اون هنوز خودروی ولووی بیست سال ی پیش خود رو می راند، سفرهای هوایی ارزون داره و در هتلای نه خیلی گرون اقامت می کنه.

در ده ۱۹۷۰ واسه پرهیز از پرداخت مالیات «ایکیا» و خونواده اش رو از سوئد خارج کرد. اون در سال ۲۰۱۳ پس از مدت زمانی طولانی اقامت در سوئیس به خونه ی قبلی خود بازگشت. با وجود همه این داستانا، کامپارد مرد سخاوتمندیه و در مورد ی حقوق کودکان، واکسیناسیون، محیط زیست و زندگی وحش، تحصیل و تحقیقات پزشکی و … بالغ بر ۳۰۰ میلیون دلار کمک و اعانه پرداخت کرده.

برگرفته از : businessinsider


دیدگاهتان را بنویسید