قاصدک

جاهای دیدنی آنتالیا؛ ۱۴ جاذبه ای که نباید از زیبایی شون غافل شد 

سفر به آنتالیا هر سلیقه و ذائقه ای رو راضی می کنه. اگه اهل گشت وگذار در دل تاریخ باشین، جاذبه های شگفت انگیز زیادی در آنتالیا انتظارتان رو می کشه. محله ی قدیمی پر پیچ وخم اون پر از جایای تاریخیه. این شهر طوریه که می تونه محل قرار گرفتن شما واسه بازدید از دورتادور آنتالیا باشه، جایی که ده ها مخروبه ی تاریخی بزرگ واسه بازدید داره. البته همه چیز به تاریخ ختم نمی شه. این شهر جای فوق العاده ای واسه تن سپردن به ماسه های سفید «ترکویس کوست» ترکیهه. خلاصه اینکه هم دوستداران ساحل و هم علاقه مندان به تاریخ، هر دو از جاهای دیدنی آنتالیا لذت میبرن.

در این مقاله به ۱۴ مورد از جاهای دیدنی آنتالیا اشاره می کنیم.

۱. کاله ایچی

محله ی پرپیچ وخم «کاله ایچی» (Kaleiçi) واسه قدم زدن عالیه. عمارتای سفیدکاری شده با سقفای قرمز مربوط به دوره عثمانی که خوب بازسازی شدن، در امتداد خیابونای سنگ فرش شده قرار گرفتن. این عمارتا حالا به عنوان هتل، مغازه های سوغاتی، گالریای هنری و رستوران استفاده می شن. با اینکه این محله بیشتر جایی واسه قدم زدن و نفس کشیدن در دنیای قدیمه، اما واسه اونایی که به گشت وگذار علاقه دارن، هم جاذبه های گردشگری کوچیک زیادی رو در خود جای داده. یک دروازه قلعه و یک برج ساعت پنهون از سنگ در میدون اصلی (Kale Kapısı) قرار دارن. مسجد «تکلی محمت پاشا» (Tekeli Mehmet Paşa Mosque) هم واسه کاشی کاریای خیره کننده ی فضای داخلی اش معروفه. در امتداد خیابون «حسابچی» (Hesapçı Sokak)، هم مناره ی «سربریده» (Kesik Minare) رو خواهید دید. این مناره که در قرن نوزدهم بر اثر آتیش سوزی خراب شد، تنها چیزیه که از یک ساختمان بزرگ باقیماندهه؛ ساختمانی که زندگی خود رو به عنوان معبدی رومی شروع کرد، بعد به کلیسای «بیزانسی» تغییر وجود داد و درنهایت مسجد شد.

۲. بندر قدیمی

بندر قدیمی آنتالیا که در دل صخره ها قرار گرفته، پر از بوتیکا، کافها، بازارها و قایقای تفریحی باشکوهیه که بر پهنا ی نورانی مدیترانه جا خوش کردن. با فضای آروم و قایقای تفریحی که حالا در این بندر وجود دارن، سخته تصور کنیم که زمانی قلب تپنده ی اقتصاد آنتالیا بوده؛ اما از قرن دوم میلادی تا همین وسطای قرن بیستم، بندر اصلی شهر بوده و تجارت و موفقیت پولی رو واسه این شهر و نزدیکیا اش به ارمغان آورده. این روزها مردم واسه خرید و بعد هم تماشای غروب آفتاب و نوشیدن قهوه به اینجا بین. علاوه بر اینکه می تونین با یکی از قایقای تفریحی به دریا بزنین و شنا کنین و از گشت وگذار در سواحل اون و جاهای دیدنی آنتالیا لذت ببرین.

۳. موزه ی آنتالیا

اگه به تاریخ و به ویژه تاریخ ترکیه علاقه دارین، این موزه ی فوق العاده رو از دست ندین. نمایشگاهای خیره کننده ی این موزه، یافتهایی دیدنی رو از محلای حفاری سرتاسر سواحل ترکیه به نمایش گذاشته ان. بهتر از همه، اینکه این مجموعه به شکل ی خاصی به نمایش گذاشته شده، که فهم تاریخ غنی و چه بسا پیچیده ی ترکیه رو آسون می کنه. بخش قدیم شناسی هم دیدنیایی رو از عصر برنز تا بیزانس، با تأکید خاصی بر ویرانهای اون منطقه، به نمایش گذاشته. اگه وقت کمی دارین، مستقیما به سراغ موزاییکای دوره سلوکیان، نمایشگاه گنجینه ی نقره از دوره «آسپندوس» و مجسمه های مقدس از دوره «پرگه» برید.

  تکنیکای ؛ ۱۳ تکنیکی که مخاطب رو میخکوب می کنه 

۴. مناره ی ییولی

۵. دروازه هادریان

دروازه «هادریان» (Hadrian’s Gate) یکی از دروازه های ورودی اصلی به منطقه «کاله ایچی» است. قطعات زیادی از دیوارهای شهر از زمان «هلنیستی» و رومی در طرف شرقی این شهر قدیمی حفظ شدن و دروازه «هادریان» مهم ترین قسمت آنهاست. این دروازه که به افتخار بازدید خود امپراتور «هادریان» در سال ۱۳۰ پس از میلاد ساخته شد، سه ورودی طاقی مرمرین داره که در کنار چند برج قرار گرفته و با مجسمه هایی تزئین شده. همین طور که از این مداخل رد میشید، بالای سرتون رو نگاه کنین تا از حکاکیای شگفت انگیز روی سقف لذت ببرین.

۶. قلعه ی رومی

«قلعه ی رومی» (Hıdırlık Kalesi) که در قرن دوم میلادی ساخته شده، الان جزو جاهای دیدنی آنتالیا حساب می شه. این برج استوانه ای ۱۴ متری از بالای پارک «کارالی اوغلو» (Karaalioǧlu Park) بر سرتاسر این بندر قدیمی تسلط داره. کسی مطمئن نیس که کاربرد اصلی اون چی بوده، اما خیلیا فکر می کنن به عنوان برج مراقبت یا فانوس دریایی بر فراز این بندر پررفت وآمد استفاده شده. الان هم نقطه فوق العاده ای واسه تماشای غروب آفتاب یا تماشای منظره ای پانوراما از سرتاسر بندر قدیمیه. خود پارک هم منطقه پرطرفداری واسه پیک خوب و محل آروم و پنهون از گل و گیاهیه که میشه واسه فرار از شلوغی شهر به اون پناه برد. محلیا هنگام غروب آفتاب واسه گردش و تفریح به این محل می رن. اگه دوست داشتین بعد از گشت وگذار، نیروی دوباره ای به دست بیارین، کافهای فوق العاده ای هم در اون نزدیکی هستن.

۷. آسپندوس

دلیل اصلی اینکه دوستداران تاریخ به آنتالیا می رن، بازدید از «آسپندوس» (Aspendos) است. اینجا باستانی، تماشاخانه ای رومیه و عموما باور دارن، بهترین تماشاخانه ی رومی حفظ شده در دنیاست. «آسپندوس» یکی از بهترین جاذبه های گردشگری در ترکیهه. روزهای باشکوه این شهر باستانی فوق العاده، به قرون دوم و سوم میلادی بازمی شه، زمانی که بیشتر ویرانهای امروزی، تازه درحال ساخته شدن بودن. جدای از این تماشاخانه که بازسازی شده و می تونه ۱۵ هزار نفر رو در خود جای بده، بیشتر این محل هنوزم به شکل ویرانهه و شاید فقط واسه عشاق تاریخ گردی جالبه.

  ثروتمندان دنیا درباره پول چه نگرشی دارن؟ 

۸. ترمسوس

شاید «آسپندوس» همه توجه گردشگران رو به خود جلب کنه، اما داستان «ترمسوس» (Termessos) با اون فرق داره. نه یونانیا و نه رومیا، هیچ کدوم نتونستن پیسیدیانای جنگ جو رو رام کنه. این قوم باستانی از بالای کوهای «ترمسوس»، با مهاجمان مقابله کرده و از استقلال خود دفاع می کردن. بقایای حفظ شده از این شهر باستانی در سرتاسر دامنه ی ناهمواری پراکنده شدن و منظره ی خیره کننده ای در محیط دور به وجود آورده ان. اگه می خواید کل منطقه رو بگردید، باید کفش مناسب به پا کنین و مقدار زیادی هم آب همراه داشته باشین. ردیف ستونا (colonnaded street) و محوطه ی بالا (upper agora) خیلی قشنگ هستن، اما تماشاخانه رو نباید از یاد برد. از اونجا، منظره ی قلهای کوهای ترمسوس واقعا خیره کنندهه. ترمسوس یکی از جاهای دیدنی آنتالیاه که کمتر مورد توجه قرار میگیره.

۹. پرگه

استادیوم بزرگ و سنگ چین، معبدهای نیمه خراب و محوطه ی وسیع پر از ستونِ «پرگه» (Perge) حس وحال گذشته ای شکوهمند رو تو ذهن بازدیدکنندگان زنده می کنن. «پرگه» زمانی پایتخت پامفیلیه ی باستانی بود؛ تمدنی که تحت حکومت یونانیا رونق گرفت و بعدا تحت حکومت رومیا به زمان اوج خود رسید. ویرانهای اینجا مثل ویرانهای موجود در «ترکویس کوست» (Turquoise Coast) ترکیه حفظ نشده ان، اما این یعنی جمعیت کمتری رو به خود جلب می کنن و درنتیجه بازدیدکنندگان می تونن خیابونای پر از ستون و معبدهای نیمه ویرانه ی اونو سر صبر تماشا کنن. حمومای رومی (Roman baths)، دروازه «هلنیستی» (Hellenistic Gate) و «آکروپلیس» (Acropolis)، همه فوق العاده هستن.

۱۰. المپوس و کیمرا

دو روستای «المپوس» (Olympus) و «چیرالی» (Çıralı) در نزدیکی هم و در خط ساحلی زیبایی نزدیک ویرانهای شهر باستانی «المپوس» هستش ان که از جاهای دیدنی آنتالیاه. جاذبه های معروف این منطقه، علاوه بر ویرانهای نامبرده، «کیمرا» (chimaera) است. «کیمرا» آتشیه که از دل صخره های بالای این منطقه به طور طبیعی شعله ور می شه! «المپوس» مقصد محبوبی در بین کوه پیمایان جوون حساب می شه و به خاطر شبای نورانی اش معروفه. در مقابل، «چیرالی» آروم تره و گردشگران، شبای خنکی رو در کنار ساحل اون تجربه می کنن. هردوی این روستاها واسه کسائی که عاشق گذران تعطیلات در ساحل هستن و استراحت بعضی وقتاایی رو که مخصوص گردشگران ساخته شدن، دوست ندارن، عالی هستن.

۱۱. محل بیرون اومدن آب زیر زمینیای کارستی

دور آنتالیا پر از محل بیرون اومدن آب زیر زمینی «کارستی» (Karst Spring)، «کارست چال» (Sinkhole) و آبشاره. آهک ته نشین شده از این محل بیرون اومدن آب زیر زمینیا طی دوره ای ۱/۵ تا ۲ میلیون ساله تبدیل به ایوانای «تراورتن» بزرگی مثل به ایوانای معروف «پاموک کاله» (Pamukkale) شدن. «کرکگوز» (Kirkgöz) و «پینارباشی» (Pınarbası) در شمال غربیِ آنتالیا، محل بیرون اومدن آب زیر زمینیا و «کارست چال »های زیادی دارن. در «دودنباشی» (Düdenbası) هم یه سری از آبشارها از معبر باریکی به پایین می ریزند. هم «دودنباشی سلالستی» (Düdenbası Selalesi) و هم «دودن کایی» (Düden Çayı) خیلی تماشایی هستن. کسائی که دوستدار طبیعت هستن و از جاذبه های تاریخی آنتالیا اشباع شدن، می تونن سری به این منطقه بزنن.

  تیم سازی؛ ۵ سوالی که واسه انجام کار تیمی موفق باید جواب بدید 

۱۲. غار کارائین

غار «کارائین» (Karain Magarası) در نزدیکی «دوشمه آلتی» (Dösemaltı)، محل سکنای مردمون قبل تاریخ بوده و یافتها در این منطقه هم به زمان پارینه سنگی زیرین و هم پارینه سنگی میانی باز می گردن. یافتهای حفاری شده اینجا شامل استخوانا و دندانایی واسه آدم نوسنگی هستن. بعضی از این یافتها در موزه ی کوچیک، اما خیلی جامعی در محل به نمایش گذاشته شدن. این غارهای وسیع و طاقی فرصت خوبی واسه گشت وگذارهای آسون فراهم می کنن و خیلی مورد توجه خونوادهای محلی واسه دورشدن از شلوغی شهر هستن. اگه می تونین، در روزهای کاری طول هفته که کمتر شلوغه، به اونجا برید. اگه ماشین دارین، می تونین علاوه بر غارها و موزه، سری هم به محل بیرون اومدن آب زیر زمینیای «کارستی» بزنین که در جهت شمال فاصله کمی از اونجا دارن و از این جاهای دیدنی آنتالیا لذت ببرین.

۱۳. فاسلیس

بندر «لیکیایی» قدیمیِ «فاسلیس» (Phaselis)، جاییه که اسکندر کبیر در سال ۳۳۴ پیش از میلاد، اقامتگاه زمستونی خود رو در اون برپا کرد. الان بقایایی از یک تماشاخانه، یک قنات، چند معبد، یک ردیف ستون و دروازه طاقی «هادریان» (Hadrian’s Arch Gate) که در سال ۱۱۴ پس از میلاد ساخته شد، بازم در این منطقه وجود دارن. منطقه ساحلی این ویرانها خیلی زیباست. یک موزه هم هست که یافتهای به دست اومده از حفاریا رو به نمایش گذاشته. اگه وقت داشتین، چند کیلومتر قبل از «فاسلیس»، قطاری کابلی (Olympos Teleferik) هست که از کنار کوه «تهتالی» (Tahtali Mountain) شما رو به قله ای ۲۲۷۵ متری می بره تا از اونجا ساحل رو به شکل پانوراما تماشا کنین.

۱۴. غار کاکین

غار «کاکین» (Kocain Magarası) در بین کوهای «کارستی» این منطقه مخفی شده، ولی از جاهای دیدنی آنتالیاه. اولین بار، «کی کوکتن» (K. Kökten) این غار ۶۰۰ متری رو مورد جستجو قرار داد. اون دلایلی پیدا مبنی بر اینکه آدمای قبل تاریخ ساکن اون بودن. در ورودیِ این غار یک مخزن آب رومی خیلی بزرگ و همین طور نشونه هایی از زیستگاهی قدیمی وجود دارن. این غار خیلی بزرگه و «استالاگمیت» یا چکیده سنگای بزرگ الجثه ای داره که شکلای عجیب و غریبی به خود گرفتن. اگه می خواید داخل این غار رو تا جایی که دیگر زیر پای تون لغزنده می شه بگردید، حتما چراغ قوه و کفشای مناسب همراه داشته باشین.



دیدگاهتان را بنویسید