قاصدک

جاهای دیدنی آنکارا؛ ۱۹ مکانی که نباید فرصت دیدن شون رو از دست داد 

آنکارا، دومین شهر بزرگ ترکیه و پایتخت این کشور، جای زیبایی واسه گذراندن تعطیلاته. آنکارا، شهر فوق العاده ای واسه گذراندن ماه عسل، تعطیلات خانوادگی، مسافرت با دوستان یا کشف وشهود بین آثار به جامانده از تمدنای گذشته. تاریخ و فرهنگ بی پایانی رو میشه در بین نمایشگاه آثار تاریخی و باستانی، موزها، جاذبها و رویدادهایی تجربه کرد که در این شهر برگزار می شن. همراه ما باشین، در این مقاله می خوایم جاهای دیدنی آنکارا و جاذبه های گردشگری اونو به شما معرفی کنیم.

 

بعضی از جاهای دیدنی آنکارا و جاذبها یی که نباید دیدن شون رو از دست داد، عبارت ان از قلعه ی آنکارا، آرامگاه آتاتورک، مسجد قوجاتپه و موزه ی تمدنای آناتولی که در این مقاله با جزئیات بیشتری به معرفی اونا می پردازیم. گردشگران عاشق منظرهای چشم نواز و صداهای مسحورکننده ای می شن که در این شهر تاریخی و قشنگ اونا رو محاصره می کنن؛ البته از غذاهای خوشمزه و معروف ترکیه هم نباید گذشت!

۱. موزه ی فضای باز آلتینکوی

موزه ی فضای باز آلتینکوی (Altinkoy Open Air Museum) یکی از بهترین جاهای دیدنی آنکارا واسه گردشگرانیه که دوست دارن با نحوه ی زندگی مردم صد سال پیش در روستاهای ترکیه رو از نزدیک آشنا شن. رفت و امد با جاذبه های این شبْه جامعه ، اونو واسه بازدیدکنندگان در تموم سنای به یادماندنی می کنه. مسجد، خونها، محل بیرون اومدن آب زیر زمینیای قدیمی و هر چیز دیگری که شامل ی زندگی روستایی گذشتگان باشه، در محوطه ی این داهات هست. گردشگران می تونن چیزای جالبی از مغازه های داهات بخرن یا از خوردن غذاهای محلی سالم در فضای آزاد لذت ببرن. کارگاهای خیلی هم وجود دارن که مهارت ها و رویدادهای مختلف خانوادگی و صمیمی ای رو که در طول سال برگزار می شن، واسه بازدیدکنندگان به نمایش می ذارن.

۲. موزه ی تمدنای آناتولی

موزه ی تمدنای آناتولی (Anadolu Medeniyetleri Muzesi) رو در بازار و کاروان سرایی قدیمی میشه پیدا که واسه احداث موزه، ساختمانای اداری، سالن کنفرانس، آزمایشگاه و کتابخونه ی اون بازسازی شده. در نمایشگاهای این موزه، آثار زیادی از باستانی شناسی آناتولی، از زمان پارینه سنگی گرفته تا دوره امپراتوری عثمانی، به نمایش گذاشته شدن. بازدیدکنندگان می تونن آثار مختلفی از سنگ مرمر، شیشه، طلا، نقره و برنز رو مشاهده کنن که قدمت شون به هزاره ی قبل از میلاد مسیح برمیگرده. مجموعه سکهای این موزه، نمونه هایی از اولین سکهای ضرب شده هستن که همراه گنجینهای فرهنگی نادر دیگری در حفاریا به دست اومده و حالا درمعرض دید عموم قرار گرفتن.

۳. موزه ی نیروی هوایی آنکارا

موزه ی نیروی هوایی آنکارا (Ankara Air Force Museum) با هدف به اشتراک گذاریِ تاریخ پُرفرازونشیب هواپیمایی ترکیه واسه بازدیدکنندگان و نسلای آینده افتتاح و الان به یکی از جاهای دیدنی آنکارا تبدیل شده. بیشتر از ۷۰۰ اثر، سند و عکس در نمایشگاه مربوط به اداره هواپیمایی کشوری ترکیه و آژانس هوایی ترکیه در ساختمان موزه به نمایش گذاشته شدن. بعضی اقلامی که در سالنای این موزه درمعرض دید عموم قرار گرفتن، عبارت ان از لباسای فرم، گواهی نامها و مدالا.

بازدیدکنندگان می تونن از باغی که مدلا و هواپیماهای اصلی در اون به نمایش گذاشته شدن، و از برج تاریخیِ چتربازی (Parachute Tower) که مهندسان ترکی و روسی در سال ۱۹۳۷ ساخته ان، دیدن کنن. تجربه چتربازی واسه افراد ۱۶ سال به بالا، یکی از اصلاح کننده ترین سرگرمی هاییه که در این موزه میشه تجربه کرد.

۴. قلعه ی آنکارا

قلعه ی آنکارا (Ankara Castle) که در قرن هفتم پس از میلاد بنا شد، واسه امپراتوری روم و امپراتوری روم شرقی بوده و استفاده از اون همین طور تا دوره ترکای سلجوقی و امپراتوری عثمانی ادامه پیدا. الان، بازدیدکنندگان می تونن قلعه ی واسه اول قرون وسطی رو مشاهده کنن که شامل یک ردیف دیوار داخلی و یک ردیف دیوار بیرونی به همراه برجای زیادیه که از سنگ تراشیده شدن. این سبک معماری منحصربه فرد نمایانگر سنت و فرهنگِ معروف ترکیهه و بازدیدکنندگان می تونن اجرای موسیقی و آثار هنری عالی رو هم به تماشا بشینن. در طول ماه تابستون کنسرتا و جشنوار های خیلی در این قلعه برگزار می شن و بازدیدکنندگان خیلی رو به خود جذب می کنن.

  ثروتمندترین افراد دنیا چه کسائی هستن؟ 

۵. آکواریوم آکوا وگا

آکواریوم آکوا وگا (Aqua Vega Aquarium) که در یکی از بزرگ ترین مراکز خرید ترکیه قرار گرفته، از جاهای دیدنی آنکاراه و واسه هر سنی جذابیتای خاص خودش رو داره. این آکواریوم دارای تونلی به طول حدود ۱۰۴ متره و محل زندگی طبیعی و زندگی موجودات زیرِ آب رو در مقابل چشمان بازدیدکنندگانش گستردهه.

مخازن این آکواریوم دیدنیای مختلفی رو در خود جای دادن که بازدیدکنندگان می تونن اونا رو جستجو کرده و زندگی در آب شور و آب شیرین رو از نزدیک تماشا کنن. دیدن موجودات عجیب و غریب که از رودخانها و اقیانوسای مختلفِ سرتاسر دنیا در این آکواریوم گرد آورده شدن، چشم هر بازدیدکننده ای رو مسحور خود می کنن. جاذبه های دیگر این آکواریوم شامل استخرهای تماسی، لونه ی خزندگان، جایای اختصاصی واسه عکاسی، مغازه سوغات و کافه تریا واسه استراحت و خوردن غذا هستن.

۶. آرامگاه آتاتورک

آرامگاه آتاتورک (Ataturk’s Mausoleum) معروف به آنیت کابیر (Anitkabir)، محل دفن مصطفی کمال آتاتورک، اولین رئیس جمهورِ جمهوری ترکیهه که پیش از اون جنگ استقلال این کشور رو هم رهبری می کرد. دولت ترکیه معماری آرامگاه یادبود رو به شکل مسابقه ای برگزار کرد و در آخر طرح معماران اِمین اُنات (Emin Onat) و احمت اُرهان آردا (Ahmet Orhan Arda) به عنوان اثر انتخاب پذیرفته شد.

بازدیدکنندگان می تونن جاذبه های خیلی، ازجمله گذرگاهای طاق دار که حیاط تشریفات رو محاصره کردن و همین طور جزئیات زیبای روی ساختمانای مزین به سنگ رو تماشا کنن. جاده ی شیرها (Road of Lions)، میدون تشریفات (Ceremonial Plaza)، تالار افتخار (Hall of Honor) و پارک صلح (Peace Park) هم از دیگر جاذبه های آرامگاه آتاتورک هستن. الان اینجا به یکی از جاهای دیدنی آنکارا واسه گردشگران تبدیل شده.

۷. موزه ی چنگلهان راحمی

موزه ی چنگلهان راحمی (Çengelhan Rahmi M Koc Museum) موزه ای صنعتیه که در سال ۲۰۰۵ میلادی تأسیس شد. این موزه روبه روی قلعه ی آنکارا، در کاروان سرایی بازسازی شده و در منطقه تاریخی قرار گرفته. بازدیدکنندگانِ این موزه می تونن از گالریای فرش، نمایشگاهای دارویی و ماشین آلات کشاورزی دیدن کنن. چندین نمایشگاه دیگر با وسایل جورواجور و اجناس ساخته شده در مورد حمل ونقل ریلی، وسایل روزمره ی زندگی، وسایل ارتباطی، هوانوردی و دریایی هم وجود دارن. بازدیدکنندگان می تونن درباره وهبی کوچ (Vehbi Koç)، یکی از اولین صنعتگران ترکیه و مصطفی کمال آتاتورک، بنیان گذار ترکیه ی مدرن هم چیزای زیادی یاد بگیرن.

۸. موزه ی هنرهای مدرن

موزه ی هنرهای مدرن (CerModern) یکی از جاهای دیدنی آنکاراه که از سال ۲۰۱۰ میلادی هنر مدرن خیره کننده ای رو پیش چشم بازدیدکنندگانش به نمایش گذاشته و رویدادهای مختلفی رو میزبانی کرده. این موزه در یک کارگاه سابق راه آهن قرار گرفته که زیبایی شناسی و هنر رو در محیط جور واجور و جست و خیز به نمایش گذاشته.

تا به امروز نمایشگاهایی مثل جایزه ی عکس استانبول (Istanbul Photo Awards)، عکاسان زن ایرونی (Iranian Women Photographers) و کارهای فریدا کالو (Frida Kahlo)، دیه گو ریورا (Diego Rivera) و فرناندو فرانکو (Fernando Franco) در این موزه برگزار شدن. موزه ی هنرهای مدرن در طول سال میزبان نمایش فیلم و برگزاری کنسرت، و همین طور نمایشگاها و کارگاهای سرگرم کننده واسه همه سنینه. بازدید از موزه ی هنرهای مدرن، با وجود نمایشگاهای مختلفی که در اون برگزار می شه، هیچوقت تکراری نمی شه.

۹. موزه ی اریمتان

موزه ی قدیم شناسی و هنرهای اریمتان (Erimtan Museum) مرکز فرهنگیِ هنرهاییه که بر مجموعه یوکسل اریمتان از آثار باستانی آناتولی تمرکز دارن. اشیای باستانی با داستانایی از میراث فرهنگی و زندگی خلاقانه که واسه بازدیدکنندگان تعریف می شه، اونا رو به گذشته ها می برن. بیشتر از ۲۰۰۰ شی ازجمله مصنوعات شیشه ای، سنگای قیمتی، سکها، جواهرآلات، آثار برنزی، مهرهای سنگی و اشیای دیگر درمعرض دید عموم قرار گرفتن.

  تکنیک طوفان نقش ها و کاربرد اون در طوفان فکری 

این موزه میزبان یه سری از کنسرتای موسیقی مجلسی با عنوان موسیقی در موزه یا کنسرتای سه شنبهه و از بازدیدکنندگان دعوت می کنه شنونده ی تعدادی از آثار موسیقی دانای جلو رفتن ترکیه باشن. بازدیدکنندگان می تونن جواهرات، وسائل تزئینی خونه و خیلی چیزای جالب دیگر رو از مغازه داخل موزه بخرن.

۱۰. مرکز فرهنگی ترکی استرگم

مرکز فرهنگی ترکی استرگم (Esztergom Turkish Cultural Center) که از جاهای دیدنی آنکاراه، در قصر تاریخی استرگم هستش و از سال ۲۰۰۵ تا کنون، میزبان علاقه مندان به تاریخ و فرهنگ ترکیه بوده. بازدیدکنندگانِ این مرکز فرهنگی می تونن تماشاگر نقوشی از هنر سنتی ترکیه در موزه ی این مرکز باشن. خودِ ساختمان هم اثری هنری حساب می شه؛ معماری ترکی اسلامی، از سنگ مرمر گرفته تا هنر دست معماران ترک، چشم انداز خیره کننده ای رو پیش چشم بازدیدکنندگان می گستراند. رویدادها و کارگاهای زیادی درمورد سنت و هنر در این مرکز فرهنگی برگزار می شن و ورود اونا واسه عموم آزاده. بازدیدکنندگان می تونن از مغازه مخصوص موزه سوغاتی بخرن یا در رستورانِ داخل اون غذاهای خوشمزه ای بخورند.

۱۱. موزه ی قوم نگاری آنکارا

موزه ی قوم نگاری آنکارا (Ethnography Museum of Ankara) مختص فرهنگای مربوط به تمدنای ترکه و یکی از پربازدیدترین جاذبه های کشور ترکیه حساب می شه. ساختمانِ این موزه بین سالای ۱۹۲۵ تا ۱۹۲۸ به وسیله معمار معروف ترک، عارف حکمت کویون اوغلو (Arif Hikmet Koyunoglu) به طور اختصاصی واسه اون طراحی شده. اشیایی که در این موزه قرار گرفتن، فرهنگ و طبیعتِ وجودیِ ترکیه رو به نمایش می ذارن؛ این وسایل عبارت ان از جواهرات، نسخه های خطی، مصنوعات سنگی و چوبی، شکلای مختلف شیشه ای و سفالی، آثار فلزی و دست سازه ها و دست دوزها. فرشا و قالیایی که به نمایش گذاشته شدن هم قدمتی طولانی در صنایع دستی ترکیه دارن. این فرشا و قالیای دیدنی که از مناطق مختلف ترکیه جمع آوری شدن، منقش به الگوهای هندسی، پیکرهای حیوانی و خیلی چیزای دیگر هستن.

۱۲. پارک گنچلیک

پارک گنچلیک (Genclik Parki) پارک همگانی ۶۸ هکتاریه که در سال ۱۹۴۳ ساخته شد. میدون اولوس (Ulus Square) و تالار اُپرای آنکارا (Ankara Opera House) در نزدیکی این پارک هستش ان؛ پارکی که یکی از کم ارتفاع ترین نقاط در آنکارا، در عرض جغرافیایی ۸۵۰ متریه. بازدیدکنندگان این پارک می تونن از مرکز فرهنگی و مرکز جوونا بازدید کنه. تالار انجمن شهرداری آنکارا (Ankara Municipality Convention Hall) هم در این پارک هستش و چندین کیوسک هم سرتاسر اون پراکنده ان. به جز یک استخر شنای عمومی، کنسرتا و اجراهای زنده ی زیاد دیگری هم ساعات مفرحی رو واسه بازدیدکنندگان این پارک که از جاهای دیدنی آنکاراه، رقم میزنن.

۱۳. قلعه ی نظامی حصار

قلعه ی نظامی حصار (Hisar) که در نزدیکی موزه ی چنگلهان راحمی و موزه ی تمدنای آناتولی هستش، به بیشتر از ۳۰۰۰ سال پیش و زمان هیتیا برمیگرده. بازدیدکنندگان می تونن از راه دروازه ساعت (Clock Gate) که به نام دروازه انگشتی (Finger Gate) هم معروفه و ساعت بزرگی روی برج هشت ضلعی اش داره، وارد این قلعه شن.

تکهایی از تابوتای قدیمی مرمرینی که سالا در بین دیوارهای حصار جای گرفتن، و همین طور روستاهای سنتی ترک که طی قرنا در این قلعه ی نظامی به همون شکل راحت حفظ شدن، از دیدنیای اون به حساب می رن. هتلا، رستورانا، کافها، برجا و مسجدهای مختلفی هم در این قلعه هستش ان که بازدیدکنندگان می تونن همه اونا رو در کنار چشم اندازه های جذابی از پایتخت ترکیه تماشا کنن.

۱۴. مسجد قوجاتپه

مسجد قوجاتپه (Kocatepe Mosque) بزرگ ترین مسجد آنکارا و یکی از بزرگ ترین مساجد جهانه. ساخت این مسجد ۲۰ سال طول کشید و آخرش در سال ۱۹۸۷ عملیات ساخت اون به پایان رسید. این مسجد یکی از مشهورترین جایای ترکیهه و تقریبا از هر جایی در مرکز آنکارا میشه اونو دید. طراحی خیره کننده ی این مسجد طوری انجام گرفته که می تونه هم زمان ۲۴۰۰۰ نمازگزار رو در خود جای بده. سبک معماری عثمانی نئوکلاسیکِ اون، مساجد و مراکز اسلامی زیادی رو در سرتاسر دنیا تحت اثر خود قرار داده. مسجد قوجاتپه از اون جاهای دیدنی آنکاراه که هر گردشگری رو از هر دین و آئینی مسحور جذابیت خود می کنه.

  جاهای دیدنی ارمنستان؛ ۱۵ مکانی که هر گردشگری رو به طرف خود میکشونه 

۱۵. موزه ی جمهوری

وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه موزه ی جمهوری (Republic Museum) رو در سال ۱۹۸۱ ساخت. این ساختمان رو بیشتر «ساختمان دومین مجلس ترکیه» (Second Parliament Building of Turkey) می گن، چون از سال ۱۹۲۴ تا ۱۹۶۰ میلادی، میزبان مجلس ترکیه بود. خود این ساختمان که به وسیله معمار وِدات تِک (Vedat Tek) به سبک نئوکلاسیک ترکی طراحی شده، جلوه ای تماشایی پیشِ روی گردشگران علاقه مند به فرهنگ و تاریخ گستردهه.

بازدیدکنندگان می تونن چیزای مختلفی که در موزه ی جمهوری به نمایش گذاشته شدن، ازجمله عکسایی از همه اول وزیران و رؤسای جمهور سابق ترکیه رو تماشا کنن. شکلای مختلف دیگری هم مثل سکه و اسکناسای منتشرشده طی دوره جمهوری خواهان و همین طور عکسا و مدلایی از پیشرفتای کشور پس از اعلام جمهوری هم درمعرض دید عموم قرار گرفتن.

۱۶. خرابه های رومی

جاذبه های اصلی در این محدوده، بقایای زیادی از حمومای رومی آنکارا هستن. راهنمایان و شرکتای گردشگری زیادی وجود دارن که بازدیدکنندگان رو در بین این خرابه های باستانی همراهی و جزئیاتی شنیدنی از چیزی که صدها سال پیش بوده و حالا دیده می شه واسه شون تعریف می کنن. اگه به تاریخ گردی علاقه دارین، خرابه های رومی رو که از جاهای دیدنی آنکارا هستن، ازدست ندین.

۱۷. موزه ی ایالتی هنر و مجسمه سازی

موزه ی ایالتی هنر و مجسمه سازی (State Art and Sculpture Museum) در آنکارا که به مجسمه سازی و هنرهای قشنگ اختصاص داره، در سال ۱۹۳۰ احداث و در ساختمانی قرار گرفته که به وسیله عارف حکمت کویون اوغلو به طور ویژه واسه خودِ اون طراحی شده. در این موزه، مجموعه ای غنی از هنرِ آخرای قرن نوزدهم تا امروز، درمعرض دید عموم قرار گرفته. فضاهای نمایشگاهی در این موزه پُر از نقاشیا، مجسمه ها، ظروف سرامیکی، عکسا و خیلی دیدنیای دیگر هستن. کلاسا و کارگاهایی با موضوعات مختلف هم واسه هنرمندان آماتور و حرفه ای در این موزه برگزار می شن. در طول سال، نمایشگاهای موقت مختلفی هم از سرتاسر دنیا در این موزه ی ایالتی هنر و مجسمه سازی برگزار می شن.

۱۸. موزه ی زندان اولوجانلار

موزه ی زندان اولوجانلار (Ulucanlar Prison Museum) یکی از جاهای دیدنی آنکارا و در نوع خودش خیلی خاصه. این موزه سالا پیش یکی از زندانای ایالتی واقعی آنکارا بوده. این زندان بیشتر از ۸۱ سال خونه ی خیلی از روزنامه نگاران و فعالان سیاسی برجسته ی ترکیه، ازجمله بولنت اجویت (Bulent Ecevit)، اول وزیر سابق این کشور بوده.

این موزه در سال ۲۰۱۱ در ساختمان بازسازی شده به راه افتاد و حالا میزبان دیدنیای زیادی واسه بازدیدکنندگانشه، ازجمله عکسا، وسایل شخصیِ زندانیان قبلی اون، و گرافیتیایی روی دیوارهای زندان که به وسیله زندانیا به تصویر کشیده شدن. کتابخونه ی این موزه کتابای زیادی رو در خود جای داده که زندانیان اونا رو نوشتن. دیگر دیدنیای اون عبارت ان از مجسمه های مومی زندانیان در زندگی روزمره در زندان، حموم ترکی و چوبه ی داری در حیاط با طناب دار واقعی که از اون سالای سال استفاده می شده.

۱۹. موزه ی جنگ استقلال

موزه ی جنگ استقلال (War of Independence Museum) که در اولین ساختمان مجلس ملی کبیر ترکیه هستش، اسناد، عکسا و وسایلی از جنگ استقلال ترکیه رو در خود جای داده. بازدید از همه جای موزه واسه عموم آزاده و بازدیدکنندگانش می تونن تاریخ ترکیه، جنگ این کشور و رویدادهایی رو که اتفاق افتادن بهتر بفهمن. دیدنیای زیادی در این موزه هستن که میشه در اونا به جستجو پرداخت؛ راهروی موزه پر از نقاشیای روغنیه که حوادث سالای ۱۹۱۸ تا ۱۹۲۳ رو به تصویر کشیده ان؛ اتاق ریاست جمهوری هم با همون وسایل اصلی اش، مثل مُهر ریاست جمهوری، حفظ شده. بازدیدکنندگان این موزه می تونن بعضی وسایل شخصی آتاتورک رو هم در اتاق مدیریت موزه تماشا کنن.دیدگاهتان را بنویسید