قاصدک

جاهای دیدنی ارمنستان؛ ۱۵ مکانی که هر گردشگری رو به طرف خود میکشونه 

کشور ارمنستان، جایای دیدنی خیلی داره، تاریخی قدیمی و البته جاهای دیدنی زیادی داره. همه اینا باعث شده، این کشور کوچیک به یکی از مقاصد معروف گردشگران تبدیل شه. ارمنستان اولین کشوریه که مسیحیت رو به عنوان دین اصلی خود اعلام کرد. ارمنستان خیلی زیباه. قله آرارات خط آسمان اونو می سازه. زیباییای اون با زیباییای اروپا و نقاط دیگر خیلی آسون رقابت می کنه. در این نوشته درصددیم تا شما رو با این زیباییا بیشتر آشنا کنیم.

جاهای دیدنی ارمنستان رو می شناسین؟

جاهای دیدنی ارمنستان کم نیس. همین کوه قشنگ که به اون اشاره شد، در مرز ترکیه و ارمنستان قرار داره و به عنوان نماد ملی ارمنستان شناخته می شه. این کوه از طرف ارمنیا مقدس شناخته می شه؛ چون در انجیل به اون اشاره شده و گفته می شه کشتی حضرت نوح (ع) در اونجا متوقف شده. یکی از جاهای دیدنی ارمنستان، صومعهای زیباییه که بیشتر در طبیعتی چشم نواز هستش ان. پایتخت ارمنستان، «ایروان» است. «ایروان» به خاطر رشد گردشگری درحال رشد و پیشرفت ای سریعه. با ما همراه باشین تا بیشتر با جاهای دیدنی ارمنستان آشنا شید:

۱. ایروان

«ایروان» پایتخت ارمنستانه و بهترین جای واسه کشف ارمنستانه. میدون جمهوری ارمنستان در این شهر هستش. از نقاط دیدنی اون میشه به بناهای دیدنی پیروزی شوروی در جنگ جهانی دوم اشاره کرد که علاوه بر دیدن آبشارهای قشنگ قابل بازدید هستن. ایروان خیلی تاریخیه. اگه می خواید با گذشته سخت ارمنیا آشنا بشین، حتما باید سری به بنای یادبود نسل کشی ارمنیا بزنین. دیدن بازار محلی «ورنیساژ» هم خیلی جذابه. این بازار در آخرهفتها فعالیت می کنه. قدم زدن در امتداد پل «هرازدان جورج» هم خیلی پیشنهاد می شه. «ایروان» شهر کافه هاس و در طول روز با کافهای زیبای زیادی روبه رو میشید.

مسجد آبی هم تنها مسجد ارمنستانه که در شهر «ایروان» هستش. دنیای زیرزمینی «لوون» هم یکی دیگر از جاهای دیدنی ارمنستانه که خیلی عجیب وغریب و اسرارآمیز به نظر می رسه.

۲. پارک ملی شیکاهو

پارک ملی «شیکاهو» دومین جنگل بزرگ حفاظت شده در ارمنستانه. بخشای بزرگی از این جنگل بکر مونده، طوری که هنوز به اون نقاط دسترسی ایجاد نشده. حیواناتی مثل: پلنگ، خرس، بز کوهی و افعی در این جنگل زندگی می کنن. گفته می شه که یک هزار و ۱۰۰ گونه گیاهی در پارک ملی «شیکاهو» هست. البته هنوز تموم گونه های گیاهی و جانوری این جنگل کشف و بررسی نشده. در سال ۲۰۰۵ میلادی، طرح احداث بزرگراهی زندگی این جنگل رو به خطر انداخته بود که با گفت و گوا مختلف این موضوع حل وفصل شد. آبشارهای عالی هم در این جنگل قرار دارن.

۳. دریاچه ی سوان

دریاچه ی «سوان» در قلب ارمنستان هستش و بزرگ ترین دریاچه ی این کشور حساب می شه. اگه گذرتون به ارمنستان افتاد، حتما از «سِوان» دیدن کنین. صومعهای زیبایی در دور این دریاچه قرار گرفتن که دیدنی ترین اونا صومعه «سوان وانک» (Sevanavank) است. بازدید از این منطقه باعث می شه تا تفریحی آرامش بخش رو تحربه کنین. موج سواری مثل تفریحات جالب در این دریاچهه. در ساحل این دریاچه، رستورانای خوبی هم هست که غذاهای جور واجور دریایی سرو می کنن. سواحل این دریاچه خیلی محبوب و قشنگ هستن. اگه قصد دارین کمی آفتاب بگیرین، باید همین دریاچه ی «سوان» رو انتخاب کنین؛ چون ارمنستان خط ساحلی نداره. خلیج «سوان» و کوهای زیبای دور، منظره ای فوق العاده واسه گردشگران ترتیب میدن.

  ثروتمندترین افراد دنیا چه کسائی هستن؟ 

۴. پارک ملی دلیجان

ارمنستان ۴ پارک ملی داره که زیباترین اونا پارک ملی «دلیجان» است. این پارک که یکی از جاهای دیدنی ارمنستان به حساب میره، در سال ۲۰۰۲ میلادی احداث شده و دارای محل بیرون اومدن آب زیر زمینیای آب معدنی شفابخش و دیدنیای طبیعیه. خیلی از جایای فرهنگی مهم ارمنستان در نزدیک این پارک قرار گرفتن. ازجمله ی اینجاا میشه به صومعه «حجاریسین»، «گوشواناک»، «جوختاک وانک»، «موتاساوانک» و «کلیسای آخنابات» اشاره کرد. رودخانهای «آگستو» و «جتیک» هم در دور این پارک قرار دارن.

۵. کوه آراگاتس

کوه «آراگاتس» هم یکی دیگر از جاهای دیدنی ارمنستانه. این کوه قشنگ با آتیش فشانی خاموش در شمال این کشور هستش. «آراگاتس» بلندترین قله رو در ارمنستان داره و کنده کاریا و آثار هنری زیبایی صخره ای در کوهپایه اون قرار دارن. مثل این آثار هنری میشه به تصاویری مثل آدم و حیوان روی صخره ها اشاره کرد. نقاشیا و کنده کاریای نامبرده قدمتی ۱۰۰ ساله دارن.

در تموم فصول سال، این قله پنهون از برفه؛ اما امکان کوه نوردی تقریبا همیشه هست. جولای، آگوست و سپتامبر بهترین زمان واسه کوه نوردی هستن. قله چهارم از طرف جنوب «آراگاتس»، آسون ترین قله واسه فتح کردنه و قله ی شمالی با ارتفاعی در حدود ۴ هزار متر دشوارترینه.

۶. دریاچه ی آرپی

دریاچه ی «آرپی» نسبت به دریاچه ی «سوان» آرامش بیشتری داره. دلیل اینه که در فصولی که گردشگران واسه دیدن جاهای دیدنی ارمنستان به این کشور بین، بیشتر از دریاچه ی «سوان» دیدن می کنن. پس، دریاچه ی زیبای «آرپی» خلوت تر می مونه. از «آرپی» واسه آبیاری و تولید برق استفاده کرده می شه. این دریاچه منبع آبی رودخانه «آخوریان» هم به حساب میاد. در سال ۲۰۰۹ میلادی، پارکی در نزدیک این دریاچه احداث شد تا حفاظت از اون بهتر صورت بگیره. بیشتر از ۱۰۰ گونه از پرندگان در این منطقه وجود دارن. گیاهان و جانوران مختلفی در این منطقه زندگی می کنن؛ ازاین رو، یکی از مناطقیه که در کنوانسیون رامسر اعلام شده. مرغ دریایی ارمنی هم ساکن این دریاچه ی آبیه. اگه به دریاچه «آرپی» سری بزنین، امکان کمپ زدن هم هست. پیاده روی در این منطقه قشنگ هم خالی از لطف نیس.

۷. نوراوانک

  تیم سازی؛ ۵ سوالی که واسه انجام کار تیمی موفق باید جواب بدید 

صومعهای مختلف مثل نشونه های ارمنستان به حساب می رن. زیباترین و معروف ترینِ این صومعها، «نوروانک» است. این بنای آجر قرمز در قرن ۱۳ ساخته شده. معروفیت این صومعه به خاطر کلیسای «آستواتساتسین» (کلیسای مادر مقدس) است. روایته که صدها سال پیش، این کلیسا در جمله مغول از طرف خدا در امان مونده. هرساله تعداد زیادی از آدما از این صومعه دیدن می کنن. اگه به دنبال بازدید از یک صومعه در ارمنستان هستین و نمی دونین کدوم رو انتخاب کنین، شک نداشته باشین باید به سراغ «نوراوانک» برید.

۸. گیومری

«گیومری» بعد از «ایروان»، بزرگ ترین شهر ارمنستانه. اگه بار راحت که به ارمنستان می روید، حتما از «گیومری» هم دیدن کنین. یکی از دیدنیای این شهر، قلعه ی سیاهه که از روی تپه به شهر تسلط داره. مجسمه مادر ارمنی هم در نزدیک اون قرار داره. بعضی از مهم ترین مراکز فرهنگی ارمنستان در «گیومری» واقع هستن: موزه ی اجتماعی «جیتوگتسیان» (Dzitoghtsyan)، موزه ی اجتماعی و ملی معماری «گیومری»، موزه ی «خواهران اسلامزیان»، خونه/موزه «سرگیی مرکوف» و محله ی تاریخی «کومایری» (قدیمی ترین محله ی ارمنستان با بناهایی هزارساله).

۹. وانادزور

سومین شهر مهم ارمنستان، «وانادزور» است که در شمال کشور قرار داره. این شهر بهترین انتخاب واسه بازدید از منطقه زیبای «لوری» است. باغ گیاه شناسی «وانادزور» مورد استقبال گردشگران قرار میگیره. دیدن موزه هنرهای زیبای این شهر رو هم از دست ندین. محل بیرون اومدن آب زیر زمینیای آب معدنی طبیعی خیلی در منطقه زیبای «لوری« قرار دارن. اگه به اونجا رفتید، از مراکز «اسپا» هم استفاده کنین. برخلاف اینکه «وانادزور» یکی از شهرهای صنعتی ارمنستانه، مراکز فرهنگی مختلفی مثل: «مجتمع تئاتر چامبر بوهِم» و «مجتمع پاپِت تئاتر» داره.

۱۰. قلعه آمبِرد

قدمت این قلعه به قرن هفتم می رسه. قلعه ی «آمبرد» یکی از جاهای دیدنی ارمنستانه. قدیم این قلعه، مکانی نظامی/دفاعی واسه پادشاهی ارمنستان بوده. فاصله این قلعه از شهر «ایروان» حدود یک ساعته. البته در فصل زمستون به خاطر بارش برف، امکان بازدید از این قلعه وجود نداره. بهترین زمان واسه رفتن به این نقطه، آخرای ماه می (may) است.

خود بنا و منظره ی اون از نوک قلعه خیلی قشنگ و بی نظیره. این قلعه در نزدیکی روستای «بیورکان» قرار داره. «بیورکان» هم رصدخانه ای داره که از جاهای دیدنی ارمنستان به حساب میره.

۱۱. تِساغکادزور

کوهای ارمنستان، مکانی فوق العاده واسه ورزشای زمستونی مثل اسکی روی برفه. «تساغکادزور» هم یکی از شهرهای زیبای ارمنستانه که با وجود کوهستان در اون، امکان اسکی با هزینه ای مناسب هست. مجتمع «کازینو رویالِ سناتور» درقالب مجموعه ای تفریحی و باشکوه به گردشگران خدمات مختلف ارائه می کنه. تعدادی از بهترین هتلای ارمنستان هم در «تساغکادزور» واقعه. صومعه ی مهم «کچاریس» هم با قدمتی که به قرن یازدهم بازمی شه، در این شهر هستش.

۱۲. دره آپِرآزات

این دره با وجود صومعه ی «گهارد» در اون، یکی از باشکوه ترین میراثای کشور ارمنستانه. کلیسای اصلی صومعه در حدود ۸۰۰ سال پیش ساخته شده، اما تاریخ صومعه خیلی قدیمی تر از این حرف هاس و به قرن چهارم می رسه و روشنگری مذهبی به نام «گرِگوری» اونو تأسیس کرده. طبق افسانها، «تادئوس» یکی از حواریون حضرت عیسی (ع) بخشی از صلیبی که حضورت عیسی(ع) بر اون قرار داد شده بود، رو با خود به ارمنستان میاره و با اون، بنای صومعه رو شروع به ساختن می کنه. بخاطر این، این صومعه یکی از جایای مقدس در بین ارمنیا به حساب میره. این دره جایگاه کلیسای مادر مقدس که در دل کوه کنده شده، هم هست.

  تکنیک طوفان نقش ها و کاربرد اون در طوفان فکری 

۱۳. رصدخانه کاراهونج

این رصدخانه مثل «استون هِنج» در بریتانیاه. رصدخانه «کاراهونج» یکی از جاهای دیدنی ارمنستان در مدت اقامت در این کشوره. رصدخانه «کاراهونج» در نزدیکی شهر «سیسیان» در استان «سیونیک» واقعه. این رصدخانه از ۲۰۰ سنگ مقبره ی بزرگ ساخته شده و در دور محوطه ی اصلی اون، ۴۰ سنگ به شکل وایس تاده و دایره ای قرار داره. این منطقه به افتخار خدای بزرگ ارمنیا با نام «آری» بنا گشته. نام «آری»، از خورشید گرفته شده. موزه ای کوچیک هم در «سیسیان» قرار داره که دستاوردها و کشفیاتی رو که در «کاراهونج» به دست اومده، در خود جای داده. رصدخانه «کاراهونج» به عنوان قدیمی ترین رصدخانه ی دنیا شناخته می شه.

۱۴. صومعه ی خور-ویراپ

کوه آرارات از تموم نقاط ارمنستان میشه دید، اما زیباترین منظره رو می تونین ازطریق صومعه ی «خور-ویراپ» ببینین. البته تنها دلیل رفتن به صومعه، استفاده از منظره ی کوه نیس؛ بلکه خود صومعه هم ارزش دیدن داره. این صومعه یکی از جایای تاریخی مهم ارمنستانه. چون «گریگوری» کذایی به مدت ۱۴ سال در این نقطه زندانی شده بود. اون بعد از اینکه شاه «تردات سوم» رو درمان کرد، از این زندان آزاد شد. بعد شاه به دین ارمنی گروید و در رسمی شدن این دین در ارمنستان نقش مهمی بازی کرد. از اینجا واسه برگزاری مراسم ازدواج استفاده می شه و کلا زیرزمین اون یعنی جایی که «گرگوری» اسیر شده بود، یکی از پربازدیدترین جایای زیارتی ارمنستانه.

۱۵. دی وین

آخرین مکانی که به عنوان جاهای دیدنی ارمنستان پیشنهاد می شه، یکی از قدیمی ترین شهرهای ارمنستان، یعنی «دی وین»، است. این شهر در قرون وسطی، پایتخت ارمنستان بوده. قلعه ی معروفی هم در این شهر هست که قدمت اون به قرن ششم قبل از میلاد می رسه. بنا به گزارش یونسکو، آثار باستانی زیادی در این خطه از ارمنستان هست. البته سازه های مدرنی مثل کلیسای «سنت هاروتیان» هم در این شهر هست که در سال ۲۰۰۰ ساخته شده. در گذشته کلیسای کامل «سنت گریگور» اینجا واقع بوده و بقایای این بنا رو قدیم شناسان از زیر خاک بیرون کشیده ان.دیدگاهتان را بنویسید