اسپیس اکس بعد از ماه ها وقفه، نخستین راکتش را برای فرود مجدد روی زمین به فضا می فرستد

وقت اون رسیده که اسپیس اکس راکت تازه ای رو به فضا پرتاب کنه. بعد از یه معطلی شش ماهه، حالا این شرکت در نظر داره که راکت فالکون ۹ خود رو راس ساعت ۸:۲۹ بعد از ظهر امروز به وقت ایالتای شرقی آمریکا از پایگاه Cape Canaveral فلوریدا پرتاب کنه.

بعد از انفجار یکی از راکتای این شرکت در ماه ژوئن، این اولین باریه که اسپیس اکس اقدام به پرتاب راکت جدیدی می کنه و قراره که این بار اتفاق تازه ای هم اتفاق بیفته: اسپیس اکس در نظر داره مرحله اول فالکون ۹ رو بعد از انفجار اون در فضا روی زمین فرود بیاره.

در ادامه این مطلب با سایت ما همراه باشین.

جالبه بدونین که این شرکتِ تحت سرپرستی ایلان ماسک، روز جمعه یه تست پرتاب استاتیک رو انجام داد. در جریان این تست، حامل در جای خود ثابت نگه داشته می شه و موتورها به صورت موقت روشن می شن تا مشخص شه که به درستی کار می کنن یا خیر.

البته این رو هم نباد از قلم انداخت که انجام تست قبل از پرواز زمان زیادی رو از این شرکت گرفت چراکه اسپیس اکس واسه خنک نگه داشتن سوخت فالکون ۹ با مشکلاتی روبرو بود. اما بعد از معطلیای زیاد، ایلان ماسک مدیرعامل این شرکت گفت که تست پرتاب استاتیک به درستی انجام شده و راکت واسه پرواز به فضا در ظاهر خوبه.

فالکون ۹ قراره که ۱۱ ماهواره واسه یه شرکت ارتباطاتی واقع در نیوجرسی (به نام Orbcomm) رو به مدار ببره اما بخش باحال ماجرا وقتی اتفاق میفته که پرتاب صورت بگیره.

در جریان پروازی که امروز قراره انجام شه، مرحله اول راکت (یا بخش بزرگی از اون که شامل موتورها و سوخت می شه) از باقی قسمتا جدا شده و دوباره به زمین برمیگرده.

این قسمت به جای اینکه روی یه سکوی شناور در دریا فرود بیاد (اونطور که شرکت اسپیس اکس در گذشته اعلام کرده بود)، روی زمین خواهد نشست. جالبه بدونین که شرکت مورد بحث یه سایت فرود به نام Launch Complex 1 در پایگاه Cape Canaveral داره که قراره روند فرود راکت فالکون ۹ هم در اون اتفاق بیفته؛ این سایت هم اینکه همون بخشیه که شرکت نامبرده امید داره روند فرود طیف خیلی از راکت هاش هم در اون اتفاق بیفته.

اگه خبرهای مربوط به فعالیت این شرکت رو دنبال کرده باشین حتما میدونید که اسپیس اکس قبلا دو دوباره هم تلاش کرده بود که فالکون ۹ رو بعد از پروازش بازیابی کنه اما روند فرود دوباره اون با مشکل روبرو گردید هرچند که در ماه آوریل تا حدودی تونست به هدف خود نزدیک شه.

در هر حال، ایلان ماسک و مهندسان هوا و فضای اسپیس اکس امیدوارن که پرواز امروز، اونا رو به هدفشون برسونه. جالبه بدونین که قرار شده در جریان این ماموریت نسخه به روز شده ای از فالکون ۹ استفاده بشه که به صورت غیررسمی به اون Falcon 9 v1.1 Full Thrust می گن.

این راکت ساختار متفاوتی داره و موتورش بروزرسانی شده؛ بدون معنا که می تونه گشتاور بیشتری رو واسه فضاپیما جفت و جور کنه. Gwynne Shotwell رئیس هیئت مدیره این شرکت هم اعلام کرده که به لطف به روز رسانیای انجام شده، بازیابی راکت بعد از پرتاب اون ساده تر میشه.

اگه فالکون ۹ بتونه این هفته یه پرتاب و فرود موفق رو بگذرونه اون وقت نتیجه کار بسیار مهمی رو واسه این شرکت به ارمغان میاره که تو یه سال گذشته فراز و نشیبای مختلفی رو گذرونده.

اگه یادتون باشه، در تاریخ ۲۸ جولای، یه فروند فالکون ۹ که آذوقه و شکلای جور واجور لازم رو واسه ایستگاه فضایی بین المللی حمل می کرد تنها چند دقیقه بعد از بلند شدن، از هم متلاشی شد و بعد از بررسیای اولیه مشخص شد که دلیل بروز حادثه وجود استرات خراب در فالکون ۹ بوده.

حالا اسپیس اکس، با علم به نقصا و کمبود هاش تصمیم گرفته نوع دیگری از استرات رو در مخازن فضاپیمای خود مورد استفاده بذاره و هرکدوم از قطعات مورد استفاده در اونو هم به صورت جداگونه تست کنه.

شرکت اسپیس اکس شش ماه گذشته رو صرف بررسی کامل حادثه اتفاق افتاده واسه فالکون ۹، کاستیای خود در اون پرواز و رفع اونا کرده. شاید در نگاه اول زمان زیادی از آخرین پرواز فضایی این شرکت گذشته باشه، اما از حق که نگذریم، اسپیس اکس سریع تر از هر شرکت خصوصی دیگری، دوران بحران رو پشت سر گذاشته و آماده س تا به بازی برگرده.

Orbital ATK یکی دیگه از شرکت هاییه که آذوقه و شکلای جور واجور لازم ساکنین ایستگاه فضایی بین المللی رو تامین می کنه و بعد از اینکه پرواز ماه اکتبر اون با مشکل روبرو شد، حدودا یه سال زمان برد تا بتونه دوباره به این صنعت برگرده.

علاوه بر اینا، ناسا هم بعد از فاجعه ای که واسه یکی از شاتلای فضایی اش اتفاق افتاد، به مدت دوسال از انجام هرگونه ماموریت به فضا دوری کرد.

حالا خوبیش اینه تا به اینجای کار شرایط واسه پرواز امروز فالکون ۹ مناسب بوده و پیش بینیای هواشناسی هم حکایت از اون دارن که شرایط جوی به احتمال ۹۰ درصد مناسب میشه و اگه این پرواز به روز دوشنبه بیفته هم شرایط آب و هوایی تا ۸۰ درصد مساعده.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *