اپل iOS 11 را با بیش از ده قابلیت تازه معرفی کرد

اپل امشب در سن خوزه اتفاق WWDC رو تدارک دیده تا به معرفی تازه ترین اجناس خود بپردازه. این وسط نسل بعدی سیستم عامل آیفون و آیپدهای اپل با نام iOS 11 رونمایی شد که بیشتر از ده ویژگی تازه رو در خود جای داده.

اولین قابلیتی که اپل در مراسم امشب از اون صحبت کرد دور و بر امکان همگام سازی پیاما در iOS و macOS رقم خورد. اگه شما پیامی رو از راه آیفون یا آیپد خود پاک کنین، در سیستم عامل macOS هم همین اتفاق می افته و دیگه تماشاگر اون پیام نیستین.

ویژگی بعدی که روی استیج در مورد اون توضیحاتی داده شد، گسترش قابلیتای «Apple Pay» بوده که الان شامل پرداختای فرد به فرد همی می شه و میشه اونو به عنوان رقیبی واسه سرویسای «Venmo» و «Square Cash» دونست.

هم اینکه در iOS 11 تماشاگر حضور «Apple Pay Cash Card» هستیم که به کاربران امکان ذخیره مبالغ دریافتی از انتقالای فرد به فرد رو میده که بعد میشه پول دریافتی رو به حساب بانکی شخصی منتقل کرد.

سیری

اهالی کوپرتینو واسه دستیار صوتی سیری هم بهبودهای زیادی رو در دستور کار قرار داده و الان سیری می تونه کمی طبیعی تر صحبت کنه. هم اینکه از قابلیتای تازه اون در iOS 11 میشه به ترجمه به زبانای انگلیسی، چینی، فرانسوی، آلمانی، ایتالیایی و اسپانیایی اشاره کرد.

علاوه بر اونم حالا هوش مصنوعی به کار رفته در سیری تقویت شده و این دستیار صوتی می تونه با کمک «یادگیری درون دستگاهی»، مطالبی که ممکنه واسه شما خیلی مهم باشه رو پیشنهاد دهد و هم اینکه درخواستای بعدی شما رو هم حدس بزنه.

کنترل سنتر

در iOS 11 تماشاگر باز طراحی کلی کنترل سنتر هستیم که با کشیدن انگشت از پایین نمایشگر به سمت بالا ظاهر شده و دسترسی به تنظیمات مهم یا تعویض آهنگ در حال پخش رو شدنی می کنه. در نسخه تازه همه تنظیمات به شکل یه صفحه در اختیار کاربر قرار گرفته و دیگه احتیاجی به جستجو و اسکرول بین سه صفحه نیس.

 نقشه های داخل ساختمانی

یکی دیگه از قابلیتای تازه معرفی شده واسه iOS، نقشه ها و پلنای ساختمانی مربوط به فرودگاه ها و مراکز خرید در شهرهای منتخبه.

سرعت مجاز و Do Not Disturb در بین رانندگی

در iOS 11 تماشاگر بهبودهایی هم در اپلیکیشن Maps هستیم که به راننده موقع رانندگی کمک زیادی می کنن. راهنمای راه و محدودیت سرعتا به کمک راننده میان تا بزرگراه های نا آشنا رو با آسودگی خاطر بیشتری طی کرده و علاوه بر اون توانایی Do Not Disturb، جلوی مزاحمتای بالقوه به هنگام رانندگی رو می گیره. در این حالت به صورت پیشفرض پیاما به نمایش در نخوان اومد.

صدای Multi-Room

اپل در حال گسترش حضور خود در پلتفرم خونه هوشمند بوده و از این رو ویژگیای تازه ای از جمله ۲ HomeKit، AirPlay 2 و هم اینکه صدای Multi-Room رو معرفی کرده. در iOS 11 کاربران میتونن کنترل اسپیکرها رو در دست گرفته و اونا رو واسه پخش در چندین اتاق به صورت همزمان تنظیم کنن.

اپ استور جدید

اپل در iOS 11 دست به طراحی دوباره اپ استور زده تا دانلود اپلیکیشنا رو وسوسه انگیزتر کنه. از همین رو در نسخه جدید تب تازه ای به نام «Today» هستش که به کاربران واسه پیدا کردن اپلیکیشنای تازه کمک می کنه. علاوه بر اون تب «Games» هم به صورت اختصاصی بازیا رو به نمایش می ذاره. تب «Apps» همه اپلیکیشنایی که در بخش بازیا قرار نمی گیره رو در خود جای میده و تب «Updates» هم نرم افزارهای نصب شده رو لیست می کنه.

دوربین

اپل امشب در مراسم WWDC گفت که HEVC به عنوان فرمت ویدیویی پیشفرض در اپلیکیشن دوربین حضور داشته و تصویربرداری JPEG هم دچار تغییراتی شده که حجم تصاویر در آیفونا و آیپدها رو به نصف کم می کنه.

واقعیت اضافه

امشب شرکت کالیفرنیایی وسیله جدیدی با نام «ARKit» رو هم واسه پیشرفت دهندگان معرفی کرد که به اپلیکیشا امکان شناسایی اشیا از راه بینایی رایانه ای رو میده. گتفنیه وسیله مورد اشاره در زمان عرضه iOS 11 به عنوان گسترده ترین پلتفرم واقعیت اضافه شناخته می شه.

از جمله قابلیتای دیگه iOS 11 هم میشه به ضبط ویدیو از اسکرین دستگاه، کیبوردی تازه واسه استفاده راحت تر با یه دست، تصاویر زنده در FaceTime، تکمیل خودکار رمز عبور در اپلیکیشنا و موارد دیگه اشاره کرد.

هم اینکه iOS 11 یه سری قابلیتای اختصاصی واسه آیپدها رو داره که شایدً مشابه با اونا رو قبلا در لپ تاپا و کامپیوترای دسکتاپ مشاهده کردیم. مثلا داکی مشابه با macOS واسه سوییچ کردن و جا به جا شدن میان اپلیکیشنا و یا حتی حضور نرم افزار Files که مدیریت فایلا در آیپدها رو در اختیار کاربران قرار میده.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *