اینستاگرام در پس اپلیکشن جدید هایپرلپس تکنولوژی خیره کننده ای را آشکار می کند

در هفته ای که گذشت اینستاگرام یه اپلیکیشن جدید به نام Hyperlapse معرفی کرد که به دارندگان آیفون و آیپد امکان ساختن ویدئوای تایم-لپس به صورت به طور کامل کامل رو  میده.

فیلم تایم-لپس در واقع یه سری از صدها عکس و فریمه که در طول زمان از چند ساعت تا چند سال جفت و جور شده و با سرعت زیاد و پشت سرهم نشون داده می شن. واسه جفت و جور اینجور ویدئوهایی علاوه بر دوربین DSLR با توانایی عکاسی تایم-لپس و منظره باحال٬ نیاز به سه پایه محکمیه که به مدت طولانی بی حرکت در محل تصویربرداری بمونه. یه نمونه از عکاسی تایم-لپس نجومی با دوربین حرفه ای و سه پایه که در طول زمان تقریبا طولانی جفت و جور شده رو در زیر مشاهده می کنین.

[videojs mp4="http://cdn.digiato.com/VLT-Timelapse-Footage.mp4"]

و حالا اینستاگرام با معرفی هایپرلپس به کاربران این امکان رو می ده بدون سه پایه و دوربین حرفه ای ویدیو تایم-لپس جفت و جور کنن. در صفحه بلاگ اینستاگرام توضیحات کامل تری در باره فوت وفن به کار رفته در این اپلیکیشن ارائه شده. در ادامه این مطلب توضیحات بیشتری در مورد این اپلیکیشن بخونین.

واسه داشتن پایداری خوب در ویدیو از تکنولوژی استابلایزر (لرزشگیر) دوربین استفاده شده. در این فوت وفن، با کمک ژیروسکوپ داخلی موبایل حرکت دوربین اندازه گیری شده و بعد با کمک یه الگوریتم اصلاحی به اندازه های به دست اومده از ژیروسکوپ اعمال می شه تا تکانای فیلم رو کاهش داده و کیفیت اونو بهتر کنه.

کارکرد این الگوریتم بدین سانه که با ارسال تصاویر و نمونه های دریافتی از ژیروسکوپ به استابلایزر٬ یه مجموعه جدید از تصاویر اصلاح شده تولید می کنه. اصلاحات روی جهت و موقعیت عکسا نسبت به لبه عمودی یا افقی اعمال می شه. این جهت گیریا بعد به فیلتر استابلایزر ارسال می شن تا چارچوب تصویر پایانی به درستی تنظیم شه.

چیزی که در آخر بدست میاد ویدئوییه که حرکتا و تکانای کلافه کننده ای که در تکنولوژیای قدیمی وجود داشت رو نداره. این ایده خلاق بخشی از پایان نامه انجام شده در دانشگاه استفورده.

ویدئوی زیر نشون میده که این الگوریتم چیجوری در دور و بر طول منطقه قابل مشاهده زوم کرده و برش بوجود میاره. هم اینکه مشاهده می کنین که کدوم قسمت از تصویر ویدیو به عنوان هایپرلپس در نظر گرفته می شه. این روند با نام بزرگنمایی انطباقی شناخته می شه و به اینستاگرام این امکان رو میده که براساس اندازه لرزشای موجود در ویدیو اونو واسه جا دادن در محدوده مورد نظرش برش دهد و یا زوم کنه.

[videojs mp4="http://cdn.digiato.com/282418047.mp4"]

از ویژگیای خوب هایپرلپس اون هستش که می تونین از اسلایدر واسه تنظیم سطح زمان مرور ویدیو استفاده کنین. یعنی اگه اونو روی مقدار ۶X بذارین هر شش فریم یکی از ویدیو بیرون کشیده می شه و با سرعت ۳۰ فریم برثانیه نشون داده می شه. در نتیجه٬ ویدیو پایانی شما سرعتی شش برابر سرعت ویدیو اولیه داره.

حتی بدون دونستن جزییات تکنیکی این برنامه٬ هایپرلپس بازم یه برنامه حیرت انگیزه. اما دونستن این موضوع که چقدر کار واسه ایجاد و اصلاح الگوریتما و پردازش سریع٬ انجام شده تا سرعت کلیپای هایپرلپس رو بسازه٬ ارزش اونو دو برابر می کنه.

اینستاگرام این برنامه رو الان فقط واسه iOS روونه بازار کرده و به زودی با آماده شدن API لازم نسخه اندروید اونم آماده می شه. اینستاگرام بسیار هوشمندانه و با به کار گیری تفکر مهندسی از امکانات گوشی و API سیستم عامل واسه طراحی این برنامه بهره برده.

[videojs mp4="http://cdn.digiato.com/Instagram-s-Hyperlapse-4-NYC-Bridges-in-45 seconds.mp4"]

Hyperlapse

  • Hyperlapse
  • قیمت: رایگان
  • سازنده: اینستاگرام
  • سیستم عامل: iOS
  • حجم: ۹٫۴ مگابایت

دانلود

AppStore

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *