زمستون و شبای بلندش بهترین زمان واسه نوشیدن دمنوشای طبیعی است. دمنوشایی که هم خوابتون رو راحت می کنه و هم شما رو از سرماخوردگی نجات میدن. اما شما از دنیای دم نوشا چه میدونید؟

به گزارش آلامتو به نقل از مجله مهر: حتما شمام هنگام وارد شدن به عطاریا از خوندن اسامی عجیب و غریب و ظاهر باحال بعضی گیاهان دارویی هیجان زده شدین و دوست دارین از اونا سر در بیارین. درچندسال گذشته دوباره گرایش به دمنوشای قدیمی سر زدن به خوراکیایی که قبل از این مادربزرگا به زور به خوردمان می دادن زیاد شده.

حالا کافه های با کلاس زیادی هستن که قسمت بزرگی از منوهایشان رو به دمنوشا دادن و هر روز هم تعداد کافه گرده هایی که بهتر می دونن به جای شیکای جور واجور،هات چاکلت و قهوه اسپرسو یه استکان دم نوش «به لیمو» بنوشن بیشتر شده.

اگه شمام دوست دارین وارد دنیای دمنوش خورها شید این گزارش رو بخونین.

دمنوشا رو چیجوری دم کنیم؟

اگه جا و زمان کافی ندارین

از همون اول مشخص کنین که می خواین چه اوقاتی از شبونه روز دمنوش استفاده کنین. اگه در زمان اداری هوس نوشیدن یه لیوان دم نوش دلچسب کردین اما جا و زمان دم کردنش در قوری رو ندارین بهتره سراغ دمنوشای بسته بندی و کیسه ای برید. اگه سراغ دمنوشای کیسه ای رفتید بدونین دمنوشا با چای کیسه ای فرق دارن و نمی شه با چندبار غلتاندن در آب جوش از اونا استفاده کرد. پس بهتره به فکر یه لیوان درست و درمان مخصوص دمنوش واسه روی میزتون باشین.

دمنوش واسه سرماخوردگی در زمستون دمنوش واسه سرماخوردگی در زمستون

اگه سری به مغازه های ظروف بزنین. لیوانای مخصوصی رو می بینین که واسه دم کشیدن دمنوشای کیسه ای و عادی طراحی شدن و با در نظر گرفتن دوجداره بودن اونا می تونین از نوشیدن یه دم نوش در محل کارتون حسابی لذت ببرین.

اگه فرصت دم کردن دارین

اما اگه وقت و مکان مناسب واسه دمنوش دارین. بهتره به همون روش سنتی عمل کنین و بعد از جوشیدن آب مواد دمنوش رو تو یه قوری کوچیک بریزین و با مقدار مناسبی آب اونو روی کتری و یا سماورتان دم کنین و در حدود ۲۰ دقیقه منتظر دم کشیدنش بمونین. یادتون باشه چای سازه های برقی به درد دم کردن دم نوشنمی خوره. پس بهتره کار رو به همون روش سنتی ادامه بدین تا توی ذوقتان نخورد.

شکلای جور واجور دمنوشای زمستونی گرم

مکانای جور واجور کشور همیشه دمنوشای مخصوص به خودشون رو داشتن و ممکنه سبک راه و روش یه دمنوش خاص میان اقوام و مکانای جور واجور فرق داشته باشه. بخاطر این اگه واسه صرف دمنوش به کافه های جور واجور برید دمنوشای متفاوتی رو تجربه می کنین که شاید اسمشون رو واسه اولین بار شنیده باشین. ما اینجا تلاش می کنیم چند دمنوش خوش طعم و به درد بخور رو که شاید بیشتر از بقیه به کارتون بیاد معرفی کنیم.

به؛ خوشرنگ و خوش عطر

دمنوش واسه سرماخوردگی در زمستون

این دمنوش خوش عطر و خوش طعم خوراک اعصاب و روونه و می تونه دوست خوبی واسه قلب و معده شمام باشه. درست کردنش هم وقت خیلی از شما نمی گیره. کافیه به تازه رو با رنده بزرگ خرد کنین و تو یه سینی پهن کنین و به مدت دو روز روی شوفاژ بذارین. ماهیتابه رو روی اجاق گاز بذارین تا داغ داغ شه. طوری که اگه قطره ای آب روی اون ریخت فورا تبخیر شه. بعد خرده های به رو داخل ماهیتابه بریزین و با قاشق چوبی حسابی تفت بدین تا بها قهوه ای شن. از دود حاصل از این کار نترسین چون به طور کامل طبیعیه. حالا خلالای خشک شده به رو در گوشه ای بذارین تا خنک شن و بعد ازت یه ظرف در بسته نگهداری کنین.

هنگام درست کردن این دمنوش هم چندقاشق به رو به شکل چای به مدت ۲۰ دقیقه دم کنین. بعد از نوشیدن این دمنوش طبیعی که کار دست خودتون هم هست حسابی لذت ببرین.

آویشن؛ برهردرد بی درمان دوا

دمنوش واسه سرماخوردگی در زمستون

تو روزهایی که آلودگی هوا نفس خیلی از شهروندان در شهرهای بزرگ رو گرفته. خوردن دمنوشایی با خاصیت درمانی می تونه جلوی خیلی از بیماریای به وجود اومده از طریق این آلودگی به خصوص سرماخوردگی رو بگیره. دمنوش آویشن یکی از کامل ترین دمنوشای طبیعیه که بر هر درد بی درمان دواست.

شاید قبل از این فقط آویشن رو در گوشه کنار غذاهای جور واجور به خصوص فست فودها خورده باشین. اما دمنوش این بار دست به کار شید و در این وانفسای آلودگی هوا واسه خودتون یه لیوان آویشن دم کنین تا حال معده، روده و کبدتون حسابی خوب شه.

هم اینکه این دمنوش می تونه روند بهبود سرماخوردگی رو به سرعت زیاد کنه. کافیه یه قاشق آویشن خشک شده رو با مقداری آب جوش در قوری بریزین و روی شعله غیر مستقیم دم کنین. می تونین آویشن رو با عسل و نبات استفاده کنین.

چای ترش؛ یه لیوان آهن

دمنوش واسه سرماخوردگی در زمستون

این چای سرخرنگ هواداران خودشو داره. هوادارانی که می تونن از رنگ دل انگیز و طعم ترش این چای حسابی لذت ببرن. گیاه سرخ رنگ این چای، که به چای مکه هم معروفه برعکس چای معمولی یکی از منابع غنی آهن هستش.

این چای به شکل عجیبی می تونه واسه بیماران دیابتی به درد بخور باشه و به پرفشاری خون شما کمک می کنه. اگه بعد از خوردن وعده های غذایی به خصوص شام احساس سنگینی می کنین و نمی دونین چیکار کنین.

کافیه دست به کار شید و واسه خودتون یه چای ترش غلیظ دم کنین و با نبات بخورین. واسه خوش عطر شدن این دمنوش هم می تونین از کمی پونه هم استفاده کنین.

هل و زعفران؛ بخورین و بخندین

دمنوش واسه سرماخوردگی در زمستون

این دو گیاه محبوب هرکدوم به طور جداگونه در چای معمولی هم استفاده می شن اما در این دمنوش به تنهایی استفاده می شن. دانه های خوشبوی هل می تونه سیستم عصبی، دستگاه تنفسی و دستگاه گوارشی رو آروم کنه.

زعفران هم باتوجه به طبیعت گرم و خشکی که داره می تونه مقوی قلب،محرک قوای مغزیه. از قدیم ترها معروف بوده که خوردن زعفران شادی بخش و خنده آوره.

واسه جفت و جور این دمنوش می تونین مقداری زعفران رو با هل در آب جوش بریزین و یه مدت واسه دم کشیدنش صبر کنین. بعد واسه شیرین کردن این دمنوش هم می تونین از نبات و یا عسل استفاده کنین. بعضی هم در این دمنوش هنگام دم کشیدن چوب دارچین هم اضافه می کنن.

قاصدک؛ درمان دردها

دمنوش واسه سرماخوردگی در زمستون

دمنوش این گیاه خاصیت سرد و خشک داره و نوشیدنی بسیار مناسبی واسه مادران شیرده س. اگه گرم مزاج هستین این دمنوش به شما پیشنهاد می شه. چون تعریق بدنتون رو زیاد و خونتون رو حسابی تصفیه می کنه.

آدمایی که دردهای رماتیسمی دارن می تونن هفته ای سه بار از این دمنوش واسه آرامش و بهبود دردهایشان استفاده کنن. حتی از این دمنوش میشه به عنوان یه ضماد واسه نیش عقرب و یا زنبود استفاده کرد. به دلیل آنتی اکسیدانا و ویتامین سی که در این گیاه س از استخوانا در برابر آسیب مراقبت می کنه.

واسه جفت و جور این دمنوش میشه ریشه قاصدک رو از عطاریا خرید. بعد ۵۰گرم از اونو همراه دو لیوان آب جوش دم کنین و بذارین تا حدود ۲۰ دقیقه در گرما غیر مستقیم دم بکشه.

بابونه؛ دشمن سردرد

دمنوش واسه سرماخوردگی در زمستون

اگه از زخم و یا ورم معده رنج می برید و نمی دونین که با اون چیکار کنین؟ بهترین پیشنهاد ما به شما دمنوش بابونه س. بابونه از قدیم یکی از محبوبترین گیاهان در عطاریا بوده که به دلیل به درد بخور بودن اون واسه پوست و مو مورد استقبال مردم قرار می گرفته. اما این دمنوش می تونه علاوه بر بهتر شدن اعصاب و روان می تونه برطرف کننده سنگای کلیوی هم باشه.

افراد دارای میگرن و سردردهای شدید هم می تونن به جای مصرف داروهای زیاد از این دمنوش به طور روزانه استفاده کنن. حالا اگه دوست دارین روزای آروم و بهتری رو در توقع داشته باشی در برنامه روزانه تون دمنوش این گیاه دوست داشتنی رو یادتون نره.

واسه جفت و جور اون کافیه به نزدیک ترین عطاری محله تون مراجعه کنین و بعد از اون این گیاه رو مثل چای دم کنین.

به لیمو؛ محبوب مادربزرگا

دمنوش واسه سرماخوردگی در زمستون

به لیمو یه گیاه معطره که بویی مثل لیمو داره. برگ این گیاه معطر خاصیت درمانی زیادی داره که می تونه به رفع تپش قلب، استرس و خستگیای روحی، بی خوابی، سردرد و سرماخوردگی و سرفه کمک کنه.

این دمنوش محبوب خیلی از مادربزرگا و بابابزرگ هاست. پس می تونین واسه امتحان کردن این دمنوش محبوب سری به خونه مادربزرگ بابابزرگ هاتون بزنین و تو یه دورهمی باهم دمنوش به لیمو بخورین. یادتون باشه این دمنوش واسه افراد باردار و شیرده منع شده.

تخم کتون؛ لاغر شید

دمنوش واسه سرماخوردگی در زمستون

همه کسائی که به فکر لاغر شدن و آب کردن شکم شون هستن همیشه به دنبال معجون معجزه آسایی می گردن که بتونه در این هدف بزرگ اونا رو کمک کنه.

پس ما به این افراد دمنوش تخم کتون رو پیشنهاد می کنیم. ازاین گیاه که طبع گرم و خشکی داره می تونین صبحا هنگام صبحونه استفاده کنین. چون می تونه شدیدا به سوخت و ساز بدنتون و در نتیجه سیستم گوارش کمک کنه. هم اینکه این دمنوش اشتها رو کم می کنه پس غذای کمتری استفاده کنین.

هم اینکه تو روزهایی که سونامی سرطان در همه جای دنیا جون خیلی از افراد کم سن و سال رو میگیره. دمنوش تخم کتون در رده نوشیدنیای ضد سرطان ( سرطان روده و سرطان سینه) قرار داره. واسه درمان پوکی استخون هم می تونین از این گیاه استفاده کنین.

گل گاوزبان؛ عصبانی نمی شین

دمنوش واسه سرماخوردگی در زمستون

از قدیم همیشه به کسائی که زود عصبی می شدن و یا استرس زیادی داشتن گل گاو زبون پیشنهاد می کردن. بعدا به کار گیری گل گاوزبان روشی واسه آروم کردن مردها از راه همسرشون شد تا بعد از صرف یه لیوان گل گاوزبان همراه سنبل الطیب خواسته شون رو با خیال راحت تری بگن.

نوشیدن این دمنوش در ایام امتحانات و یا وقتی که مشغله های فکری شما زیاده شدیدا پیشنهاد می شه. اگه در خونواده تون کسی هست که از افسردگی و یا اضطراب زیادتر از اندازه رنج می بره می تونین با دم کردن روزانه این دمنوش به درد بخور به بهتر شدن وضعیتش کمک کنین.

واسه راحت نوشیدن و لذت بردن از این دمنوش می تونین از نبات و یا لیمو عمانی هم استفاده کنین. قدیمیا این دمنوش رو امتحان کردن و جواب گرفتن. حالا نوبت شماس

چای کوهی؛ پشمالوی آرامش بخش

دمنوش واسه سرماخوردگی در زمستون

دیگه دمنوشی که واسه درمان افسردگی پیشنهاد می شه چای کوهیه. این چای که به چای پشمالو هم معروفه از داروهای آرامبخش، نشاط آور و تقویت کننده کننده قوی اعصاب و روان هستش.

این گیاه واسه دردهای مفصلی، سردرد، سرگیجه، دردهای عصبی و رماتیسمی، دردهای معده و روده هم خیلی خوبه. نوشیدن این گیاه بعد از یه روز سخت و پرتلاش کاری بسیار پیشنهاد می شه. کافیه یه بار که از محل کارتون برمی گردید به جای خوردن چای معمولی یه لیوان چای کوهی رو امتحان کنین و تموم خستگی هاتون رو با این چای دلچسب به فراموشی بسپرید.

واسه خوش طعم شدن دمنوش تون این نکات رو رعایت کنین:

دم نوشا هرچه تازه تر باشن طعم و عطر لذت بخش تری دارن. پس هنگام خرید حواستون رو جمع کنین و از خرید دمنوشای خاک گرفته و خیلی کهنه دوری کنین.

مراقب باشین هنگام نگهداری دمنوش درب شیشه و یا کیسه مورد نظر رو محکم ببندین تا عطر دمنوش شما از بین نره.

اگه می تونین دمنوش هاتون رو جایی نزدیک به سماور و قوری و کتری خونه بذارین تا بیشتر از اونا یاد کنین

از قدیم همیشه نباتای زعفرانی دوست صمیمی دم نوشای سنتی بوده. شمام می تونین از نباتای چوبی واسه دلپذیر شدن طعم دم نوشتان استفاده کنین

یادتون باشه دم نوش نوشیدن با شربت فرق داره و معمولا در استکانای کوچیک سرو می شه. مخصوصا اگه تازه کارین به خوردن دمنوشا عادت ندارین.

بهترین زمان نوشیدن دمنوش بعد از خوردن شام و یک تا دوساعت قبل از خوابه. از این زمان طلایی واسه رسیدن به یه آرامش واقعی استفاده کنین.

شبای بلند زمستون نوشیدن یه استکان دمنوش تازه دم هنگام کتاب خوندن لذت عجیبی داره.

بهترین نوشیدنیای چربی سوز واسه آب کردن شکم

خواص و روش درست کردن نوشیدنی شیر زردچوبه

خبرهای داغ روز خبرگزاری مهر سرماخوردگی نوشیدنی گیاهان دارویی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *