Posted on

جوش صورت

اگه بیدار شید و ببینین وسط پیشانیتان یه جوش ظاهر شده حتماً روزتون خراب می شه. حتی آدمایی که پوست خشک و معمولی دارن از جوش های پوستی محفوظ نیستن.

به گفته آکادمی درماتولوژی آمریکا جوش شایع ترین مشکل پوستیه و بیشتر از ۵۰ میلیون آمریکایی و حدود ۸۵ درصد از افراد اون رو در طول زندگی تجربه می کنن. جوش در هر پوستی رخ می دهد به خصوص با نوسان هورمون ها در رویدادهای پر استرس و دوره قائدگی!

پس وقتی یکی از این جوش های چرکی روی پوستتون ظاهر شد چاره چیه؟ اینجاس که درمان موضعی به کار میاد. این درمان های قوی شامل محتویات فعال و غلیظ تر نسبت به اجناس تولید شده واسه کل صورت هستن. پس می تونن درمان قوی تری واسه جوش بوجود اومده یا جوشی که در حال سرباز کردنه، باشن.

وقتی بحث از انتخاب بهترین می شه، باید شکل های جور واجور درمان موجود واسه جوش و کاری که انجام میدن رو در نظر بگیریم:

Benzoyl peroxide

بنزوئیل پروکساید در تماس با پوست از راه شکستن به بنزوئیک اسید و اکسیژن، کار می کنه. اکسیژن به کشتن باکتری جوش کمک می کنه و بنزوئیک اسید باعث لایه ورداری می شه و در نتیجه پوست مرده و سبوم ایجاد شده در روزنه از بین می رود. این راه کار موثر اما قویه پس اگه زیادتر از اندازه استفاده کنین باعث زبری و خشکی پوست می شه.

Salicylic acid

سالیسیلیک اسید، باکتری جوش رو نمی کشد. این یه لایه بردار موثره که به اون بتاهیدروکسیل اسید می می گن. سالیسیلیک اسید جوش رو خالی کرده، خاصیت ضدالتهابی داره و هم اینکه آرامش دهنده س. کاهش التهاب و خارج کردن کثیفی از روزنه ها کمک می کنه به روش ملایم تری نسبت به بنزوئیل پروکساید، از شر جوش خلاص شید.

Sulfur

سولفور هم اثر ضدباکتری و هم اثر ضدالتهابی داره. هم اینکه کمک می کنه سلول های مرده پوست رو خارج کنین و بله! یه شبه جوش رو از بین می برد. هم اینکه، پوست حساس، بهتر از بقیه گزینه ها اون رو تحمل می کنه.

واسه به دست آوردن بهترین نتیجه از هر نوع درمان موضعی، قبل از آرایش، اون رو روی پوست تمیز و مرطوب، استفاده کنین. اگه امکان داره در طول روز اون رو تمدید کنین. اگه پوست شما خشک شد یا سوزش داشت تعداد دفعات رو کم کنین. اگر پوست شما قرمز شد، ترک خورد یا سوزش داشت تا وقتی که پوست خوب شه از مصرف اون دوری کنین و اگه باردار یا در حال شیردهی هستین از مواد شامل سالیسیلیک اسید استفاده نکنین.

بهترین روش های کاهش چین و چروک پوست صورت

واسه پیر نشدن چه کنیم؟

مجله سلامت