بهترین راه های دوست یابی و حفظ دوستی ها

دوست یابی

بعضی وقتا مردم با همدیگه دعوا می کنن اما یه دوستی خوب چیزی نیس که کسی بخواد از دستش بده. بعضی وقتا پیدا کردن یه دوست خوب سخته! واسه پیدا کردن دوست باید در نظر اونا جذاب برسین، شروع کننده گفت و گو باشین، به خواسته ها و نیازای اونا توجه کنین و خیلی چیزای دیگه.

به نقل از آلامتو به نقل از دیجی رو؛ ملاقات با افراد جدید و دوست شدن با اونا شاید کار سختی بنطر برسه اما با کمی تلاش و خروج از پیله خودتون می بینید که اون قدرها هم کار سختی نیس.

در ادامه این مطلب با ما همراه باشین تا راه حلایی رو واسه پیدا کردن دوستای جدید به شما معرفی کنیم.

پیدا کردن جاهایی واسه پیدا کردن دوستان جدید

 1. به یه گروه یا دسته ملحق شید

این راهی عالی واسه پیدا کردن افرادیست که با شما چیزهای مورد علاقه مشترک دارن. لازم نیس که حتما تموم علایقتان با هم برابر باشه بلکه برعکس، بعضی از بهترین دوستیا بین دو نفر که خیلی چیزهای مورد علاقه و سلایق مشترک ندارن اتفاق میفته. با این حال اگه به موضوع خاصی علاقمند هستین، تلاش کنین به دنبال جاهایی بگردین که آدمایی با چیزهای مورد علاقه شما در اونجا رفت و اومد دارن. کلیسا ، مسجد یا دیگه عبادتگاها می تونن جای مناسبی باشن چراکه دست کم باور مذهبی تون با این افراد یکیه.

علاوه بر فعالیتای مذهبی، می تونین عضو یه گروه علمی درمدرسه بشوید، در راهپیماییا و گردشا شرکت کنین یا اگه ساز می زنید و آواز میخونین تلاش کنین عضو یه بند بشوید.

 1. به یه تیم ورزشی ملحق شید

باور غلطی که در این باره هست اینه که حتما باید ورزش خاصی رو خوب بلد باشین تا بتونین اونجا دوست پیدا کنین! اما اینطور نیس و تا زمانیکه از ورزش لذت برده و از هم تیمی هاتون پشتیبانی میکنین، عضو یه تیم ورزشی شدن می تونه ایده خوبی واسه دوستیابی باشه.

صرف کردن وقت در تمرینات و بازیا راهی عالی واسه ایجاد رابطه با بقیه و پیدا کردن دوستان جدیده.

 1. خودتون رو در دسترس بذارین

اگه می خواید دوستان جدید پیدا کنین باید خودتون رو در برابر دید بذارین. مثلا اگه در مدرسه یا دانشگاه هستین تلاش کنین دور میز با یه سری افراد دیگه بشینین. حتما نباید میز شلوغی باشه، یکی دو نفر هم سر میز باشن کافیه.

این رو بدونین که با نشستن در خونه و بازی با موبایل و لپ تاپ احتمال دوست واقعی پیدا کردن خیلی کمه.

حرکت اول رو شما بزنین

 1. با مردم صحبت کنین

می تونین به باشگاه برید، به گروه های جور واجور محلق شید یا کارای دیگه انجام بدین اما تا زمانیکه با مردم حرف نزنین نمی تونین دوست پیدا کنین. هر بار که با کسی صحبت می کنین می تونه فرصتی واسه شروع یه دوستی طولانی باشه. شاید بیشتر صحبتایی که می کنین به جایی نرسه یا اصلا فرصت دوباره صحبت کردن رو پیدا نکنین یا مثلا درحد آشنایی بمونین و جدی دوست نشید، اما در آخر با یکی از کسائی که صحبت می کنین دوست میشین.

می تونین با هرکسی صحبت کنین: کارمند فروشگاه، کسی که در اتوبوس کنار شما نشسته یا کسی که جلوی شما در صف وایس تاده. خیلی وسواس به خرج ندین!

 1. رابطه چشمی برقرار کنین ولبخند بزنین

اگه ظاهرتون دوستانه نباشه افراد کمتری خواهان دوستی با شما هستن. وقتی افراد با شما صحبت می کنن مستقیم در چشماشون نگاه کنین(یا وقتی خودتون با اونا صحبت می کنین) و لبخندی گرم و دوستانه به اونا هدیه کنین.

اینطرف و اونطرف رو نگاه نکنین، خسته و اخمالود نگاه نکنین و قیافه خشک و بی روحی هم نداشته باشین چون این کارا به اونا میگه که بامن حرف نزنین!!! این طور رفتارها شما رو ناراحت و بی علاقه به اونا نشون میده.

 1. گفت و گو رو شروع کنین

اگه دیدید کسی علاقه مند به دوستی با شماس، باید سر صحبت رو با اون باز کنین. این به شما کمک می کنه که با اون رابطه برقرار کرده و شروع به شکل دادن یه رابطه دوستانه کنین.

تلاش کنین با نظر دادن درمورد شرایط و محیط شروع کنین.

آب و هوا بیشتر یه مورد رایجه:چقد هوا گرمه آتیش می باره!

درخواست کمک کنین: اگه وقت دارین میشه کمک کنین اینارو جا به جا کنیم؟

یا اینکه: میشه کمک کنین انتخاب کنم کدوم کادو رو واسه مامانم بخرم؟

تعریف کنین: ماشینت خوشگله!

یا اینکه: کفشاتو دوس دارم!

بدون این دست اون دست کردن سوال رو با یه سوال یا یه جمله دیگه ادامه بدید: از هوای گرم بدت میاد؟ معمولا واسه مامانت چی میخری؟ کفشاتو از کجا خریدی؟

 1. کم صحبت کنین

موقع صحبت کردن تلاش کنین ۳۰٪ شما حرف بزنین و بذارین ۷۰٪ بقیه رو اونا صحبت کنن. یادتون باشه که این یه قانون کلیه و در شرایط جور واجور فرق داره.

مردم صحبت کردن درباره خودشون رو دوست دارن بخاطر این وقتی به حرف هاشون گوش می دید دوست خوبی به نظرشون می رسید.

 1. خودتون رو در انتهای گفت و گو معرفی کنین

می تونین خیلی ساده بگید: راستی اسم من فلانیه!

وقتی این کار رو می کنین بیشتر طرف مقابلتون هم خودشو معرفی می کنه.

تلاش کنین اسم اون رو بخاطر داشته باشین، چون اگه دفعه دیگه بازم همدیگه رو دیدید، اینکه اونا بدونن گفت و گوی قبلی و اسمشون رو بخاطر دارین باعث می شه هم آدم باهوشی بنظرشان بیایید و هم چون به اونا توجه نشون دادین می فهمن که دوست دارین با هم دوست باشین.

 1. از اونا دعوت کنین که با هم واسه صرف چایی یا ناهار برید

این کار فرصت بهتری واسه صحبت کردن و شناختن آدما به شما میده. دعوتشان کنین که با شما چای یا قهوه بنوشن و ایمیل یا شماره تلفن خود رو به اونا بدین. این کار به اون فرصت ایجاد رابطه با شما رو میده. شاید اونا در مقابل اطلاعات تماسی شون رو به شما ندن، براتون مهم نباشه!

راهی واسه طولانی تر کردن و مدت دار کردن گفت و گو در آینده اینه که اینطور بگید:

ببین من دیگه باید برم، اما اگه دوست داری بعدا هم باهی یه چایی ای بخوریم و صحبتی بکنیم می تونم شمارمو بهت بدم؟

شاید اونا وقت آشنایی با دوستان جدید نداشته باشن، به خودتون نگیرید. این کار رو ادامه بدین، بلاخره با یه نفر به تفاهم رسیده و دوست میشین.

 1. چیزهای مورد علاقه مشترکتون رو دنبال کنین

اگه دیدید کسی که با اون حرف می زنید به چیزایی که شما علاقه دارین علاقه داره، بیشتر در مورد اون سوال کنین. اگه از اونا اطلاعات دقیق تری سوال کنین، مثلا سوال کنین کیا میری، کجا می ری یا کس دیگه ای هم می تونه بیاد؟ شاید اونا شما رو دعوت می کنن تا بهشون ملحق شید.

اگه هم شما بند یا گروهی دارین که فکر می کنین اونا خوششون میاد، می تونین از این فرصت استفاده کنین و شماره تون رو به اونا بدین و دعوت کنین که به شما ملحق شن.

راه های حفظ دوستی

 1. به دوستانتون وفادار باشین

رفیق نیمه راه نباشین. رفیقای نیمه راه تا وقتی همه چیز خوبه هستن اما وقتی مشکلی پیش میاد شونِه خالی می کنن. وفادار بودن بقیه رو به سمت شما جذب می کنه.

بخشی از دوستی اینه که در صورت ضرورت حاضر به از خود گذشتگی واسه دوستتون باشین. فرقی نمی کنه به چه طریقی. اگه دوستانتون درباره چیزی به کمک احتیاج دارن یا اینکه تموم چیزی که می خوان یه شونِه واسه گریه کردنه، در کنارشون باشین.

 1. دوست خوبی باشین

اگه یه دوست واقعی پیدا کردین و رابطه تون جدی شد، حواستون باشه که سهم خودتون رو در دوستی انجام بدین. اگه می خواید دوستان خوبی در زندگی داشته باشین خودتون هم باید دوست خوبی باشین. هیچکی نمی خواد با کسی که احساساتش رو بی جواب میذاره دوست شه.

این یعنی باید تاریخ تولدها یادتون باشه، حال همدیگه رو سوال کنین و از اینجور چیزها. اگه حواستون به این موارد نباشه دوستی تون بی ثبات شده و دلخوری و فاصله پیش میاد.

 1. قابل اطمینان باشین

وقتی می گین کاری رو انجام می دید انجام بدین. کسی باشین که می شه روتون حساب کرد. اگه این ویژگیا رو در رفتارتون با بقیه داشته باشین، بقیه جذب قابل اطمینان بودن شما می شن و خودشون هم به شخصی قابل اطمینان واسه شما تبدیل می شن.

اگه نمی تونین سر وقت یا کلا به یه قراری برسین، فورا با اونا تماس بگیرین، معذرت خواهی کنین و بگید که حتما دوباره برنامه ریزی می کنین.

از اونا نخواهید که منتظرتان بمونن، این کار خیلی بی ادبانه س و ایجاد یه رابطه پایدار و دراز مدت رو دچار مشکل می کنه.

 1. شنونده خوبی باشین

بعضیا فکر می کنن که واسه اینکه پایه دوستی بنظر برسن باید کارای عجیب غریب و باحال بکننن. اما مهم تر از همه اینه که شنونده خوبی باشین. با دقت به حرفای مردم گوش کنین، جزئیات مهم درباره اونا رو یادتون باشه( اسمشون، علایقشان، چیزایی که دوست ندارن و…) درباره علایقشان بیشتر سوال کنین و واسه شناختن اونا وقت بذارین.

لازم نیس که همیشه داستانی که شما تعریف می کنین از مال اونا بهتر باشه یا دائم موضوع صحبت رو عوض کنین! خیلی راحت اونا هم توجه نشون بدید!

 1. قابل اعتماد باشین

یکی از بهترین چیزای دوستی اینه که کسی رو دارین که می تونین درباره چیزایی که از همه مخفی کردین با اونا صحبت کنین. هرچند واسه این کار اول باید اعتماد طرف مقابلتون رو جلب کنین تا رازاش رو با شما در میان بزاره.

رازداری و قابل اعتماد بودن یکی از مهم ترین ویژگیا واسه حفظ یه رابطه س.

 1. ویژگیای خوب خود رو بررسی کنین

ویژگیای خاص و خوب خودتون رو بشناسین و چیزی که شما رو از بقیه جدا می سازه رو به افراد نشون بدید. درباره سرگرمیا و علایقتان صحبت کنین. کمی درباره خودتون و گذشته تون با دوست جدیدتون صحبت کنین. همه آدما داستانایی واسه تعریف کردن دارن، از اینکه داستان خودتون رو تعریف کنین نترسین! اگه آدم خاصی هستین این رو نشون بدید.

کمی شوخ طبعی همیشه به گفت و گوها کمک می کنه. مردم دوست دارن که دور و بر کسی که اونا رو می خندونه باشن.

 1. در تماس باشین

خیلی از افراد پس از یه مدت رابطه خود رو با دوستانشون رو از دست میدن؛ یا چون سرشون خیلی شلوغه و یا اینکه واسه دوستی شون ارزش قائل نیستن. وقتی رابطه خود رو با دوستانتون قطع یا کم می کنین، احتمال پاشیده شدن دوستی هست و وقتی هم که دوباره تلاش کنین تماس و رابطه برقرار کنین ممکنه دیگه گرما و صمیمیت بین تون از بین رفته باشه و دوباره ساختن دوستی کار مشکلی باشه.

حفظ دوستی کار سختیه. وقت بذارین و زندگی تون رو با اونا شریک شید. به تصمیمات اونا احترام بذارین و تصمیمات خود رو با اونا درمیون بذارین. تلاش کنین که در طول زمان بتونین با هم در تماس بوده و رابطه تون رو حفط کنین.

 1. دوستای خود رو عاقلانه انتخاب کنین

هرچه با افراد بیشتری دوست میشین، می بینین که با بعضی هاشون راحت تر کنار میاید. باید این رو بدونین که بعضی از دوستیا ناسالم هستن؛ مثل دوستائی که همیشه وقت شما رو می گیرن یا تلاش می کنن شما رو کنترل کنن، دائم شکایت میکنن یا باعث بوجود اومدن تهدید یا خطر در زندگی تون می شن!

در این جور موارد تلاش کنین به آرومی خودتون رو از این دوستی بیرون بکشین. کسائی رو در کنار خود داشته باشین که تاثیر مثبتی در زندگی تون داشته باشن و تلاش کنین شمام تاثیر مثبتی در زندگی اونا داشته باشین.

اگه چاره ای ندارین کسی که دوست خوبی براتون نیس رو ترک کنین، تلاش کنین خودتون رو مشغول کار دیگری کنین تا بتونین رو راست به اونا بگید سرتون خیلی شلوغه و فرصت وقت گذروندن با اونا رو ندارین. تلاش نکنین وقتتون رو با دوستان دیگری بگذرونین، چون ممکنه فهمیده باشن، حسودی کنن و مشکلات دیگری براتون ایجاد شه!

راه های افزایش هورمون شادی

چیجوری یه زندگی سالم داشته باشیم؟

دیجی رو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *