Posted on

habits-science-shows-will-help-you-fall-asleep-faster-and-sleep-better روش خوابیدن,راه خوابیدن راحت

واسه خوابیدن مشکل دارین؟ خواب راحت و آروم واسه هر کسی نعمتی بزرگ حساب می شه و کسی که از این نعمت محروم باشه واقعاً شرایط سختی رو تجربه می کنه.

به گزارش آلامتو و به نقل از ما؛ در جهانی که بشر امروز در اون زندگی می کنه، داشتن مشغله های فراوون و روبرو شدن روزانه با شکل های جور واجور و اقسام استرسا در زمانی دلیل می شه که افراد توان خوابیدن کافی و عمیق رو از دست بدن.

خوب و عمیق نخوابیدن نه فقط می تونه کارآیی افراد رو کم کنه بلکه در دراز مدت سلامتی رو هم به خطر میندازه.

براساس آمار بدست اومده در میان مردم آمریکا، اندازه متوسط خواب ۶٫۸ ساعت در شبونه روزه که در مقایسه با سال ۱۹۴۲ میلادی یه ساعت کاهش پیدا کرده. از هر ۱۰ آمریکایی ۴ نفر دست کم خواب پیشنهاد شده بوسیله پزشکان که هفت ساعته رو در برنامه زندگی خود ندارن و این یه وضعیت اضطرار عمومی در کل جمعیت این کشور تلقی می شه. کمبود خواب می تونه مشکلات کوتاه و دراز مدت جسمی و ذهنی زیادی رو به همراه داشته باشه.

در ادامه این نوشته به بهترین پژوهشای علمی انجام شده در آسون کردن خواب پرداخته شده که به بررسی هر کدوم از اونا و دلایل علمی که پشت اونا قرار داره می پردازیم.

۱. نور اتاق رو تنظیم کنین

ممکنه واسه تون چیزی بسیار تکراری تلقی شه اما کم کردن نور اتاق می تونه به سریع تر خوابیدن کمک زیادی می کنه.

در واقع چیزی که در مغز اتفاق میفته اینه که نور آبی این پیام رو به مغز مخابره می کنه که هنوز روزه. با اینجور تصوری از ترشح مواد شیمیایی چون «ملاتونین» که به بهتر خوابیدن کمک می کنه جلوگیری به عمل می آورد.

چیزی که محققان دانشگاه هاروارد پیشنهاد می کنن به کار گیری نورهای قرمز موقع عصره. برعکس در طول روز و واسه هوشیاری بیشتر خود رو در برابر نورهای روشن بذارین تا بهتر بتونین برنامه خواب شبونه خود رو تنظیم کنین.

۲. گوشی تلفن خود رو روی زمین بذارین

بی انتها تحقیق و مطالعه انجام شده در این مورد نشون داده که نگاه کردن به صفحه وسایل الکترونیکی قبل از رفتن به تختخواب، چه گوشی تلفن، تلویزیون یا تبلت باشه بسیار بده. پس اگه می خواین زودتر به خواب برید، از این پیکسلا به دور بمونین.

۳. عادت نوشیدن قهوه رو کنار بگذرید

نوشیدن قهوه باعث تحریک «ملاتونین» شده و زمان بیشتری زمان میبره که به خواب برید. این اتفاق بعضی وقتا حتی وقتی که قبل از رفتن به تختخواب قهوه ننوشیده اید هم میفته.

۴. زمان معینی رو واسه رفتن به تختخواب واسه خود مشخص کنین

همیشه بر موضوع عادات و تاثیر اونا در وضعیت زندگی و سلامت تاکید شده. پزشکان بر تعیین ساعت مشخصی واسه خوابیدن تاکید دارن و به مهم بودن این موضوع هم بارها اشاره کردن.

بدیش اینه تا کنون پژوهشای زیادی در این مورد و در میان بزرگسالان انجام نپذیرفته اما چیزی که مسلمه و به اثبات هم رسیده، در بین کودکان و واسه سلامتی و رشد اونا خیلی خوبه.

۵. دستا و پاهای تون رو گرم نگه دارین

پژوهشای علمی انجام شده نشون دادن که تماس دستا و پاها با آب گرم می تونه در بهتر خوابیدن نقش بسیار موثری داشته باشه. در مورد بعضی از افراد هم پیشنهاد می شه که با جورابای گرم بخوابن. باید در نظر داشت که این پیشنهاد در مورد تموم افراد کاربرد نداره.

۶. تلاش کنین که بیدار بمونین

با اینکه هنوز پژوهشای کافی در این مورد به انجام نرسیده اما اینکه به زور تلاش کنین که بخوابین می تونه نتیجه برعکس داشته باشه. بر عکس جنبه های روانشناسی مورد مطالعه در میان بیماران نشون داده که نبود این ایجاد زور واسه سریع تر خوابیدن نتیجه بهتری رو به همراه داره.

۷. گرفتن دوش آب گرم

در این مورد هم تحقیقات گسترده زیادی انجام نشده اما با چیزی که تا کنون بررسی شده عواقب خوبی رو به دنبال داشته. وقتی که قبل از رفتن به تختخواب دوش آب گرم می گیرین دلیل می شه زودتر و عمیق تر به خواب برید.

۸. خاطرات خوب زندگی خود رو تداعی کنین

خیلی از آدمایی که نمی تونن خوب بخوابن در مورد افکار ناخواسته ای می گن که به سراغ شون میاد و مانع خوابیدن اونا می شه. تحقیقات و پژوهشای انجام شده در این مورد نشون داده که داشتن افکار و خیالات شادی آفرین می تونه در داشتن خواب بهتر و عمیق تر اثر داشته باشه.

۹. به موسیقی گوش کنین

تحقیقات انجام پذیرفته در این مورد نشون داده که گوش دادن به موسیقیای سنتی می تونه باعث خواب بهتر و عمیق تر شه. هم اینکه در ایجاد آرامش دانش آموزان و دانشجویان و کاهش اضطراب اونا هم موثره. این در حالیه که گوش دادن به کتابای انگار اصلا اینجور تاثیری رو به همراه نخواد داشت.

۱۰. اتاق رو با بوی سنبل پر کنین

تحقیقات انجام پذیرفته در این مورد نشون داده که بوی گل سنبل به زنان و مردان جوون کمک می کنه که سریع تر به خواب رفته و هنگام برخاستن از خواب انرژی بیشتری داشته باشن. با اینکه در تحقیقات انجام شده عکس العمل زنان و مردان به این بو متفاوت بوده اما هر دوی این گروه در وضعیت خوابیدن بهبود رو تجربه می کنن.

۱۱. بهترین راه حل فردی رو واسه خود پیدا کنین

با تموم چیزی که در موارد قبلی به اونا اشاره و دلایل علمی اونا تا حدی بررسی شد اما از اونجا که افراد تفاوتای شخصیتی زیادی با هم دارن و هر فرد خصوصیات بی همتا خود رو داره، بهتره هرکی بهترین راه حل فردی رو واسه بهتر و عمیق تر خوابیدن رو واسه خود پیدا کنه.

پس به امتحان کردن راهکارهای اشاره شده پرداخته و اگه راهکارهای دیگری واسه تون مانند مطالعه کارآیی بیشتری داره اونا رو به کار گیرید.

دانستنیایی درباره خواب دیدن

آروم سازی ذهن قبل از خواب

خواب ما