Posted on

چروک دور چشم

در طول هفته های گذشته، عکسی در شبکه های اجتماعی دست به دست شده که نشون از آسیب شدید پوست دور چشم خانوم جوونی داره که به ادعای خودش، واسه رفع چین و چروک دور چشم به دکتر مراجعه کرده و تحت درمان با لیزر اربیوم قرار گرفته و عمق نفوذ و شدت درجه لیزری که واسه درمانش استفاده شده، به حدی زیاد بوده که باعث تخریب بافت دور چشمش شده.

به گزارش آلامتو به نقل از هفته نامه سلامت؛ دکتر مجتبی امیری، متخصص پوست و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه ا… در مورد راه های جور واجور رفع چروک دور چشم و خطرها و مشکلات احتمالی اونا به سوالات ما جواب داده:

سلامت: لیزر اربیوم چیه؟

لیزر اربیوم، یه جور لیزر قدیمیه و در گروه لیزرهای ابلیتیو جای می گیرد. لیزرهای ابلیتیو، به اون گروه از لیزرهایی گفته می شه که یه تیکه از پوست رو برمی دارن. علاوه بر لیزر اربیوم، لیزر ۲ CO هم در گروه ابلیتیوها قرار داره.

سلامت: منظورتون از برداشتن یه تیکه از پوست چیه؟

مثلا با کمک این لیزر می توان بعضی از خال ها، زگیل ها و گروهی از ضایعات پوستی برجسته رو برداشت.

سلامت: کمی هم از مشکلات لیزر اربیوم برامون می گویید؟

این لیزر با قدرت نفوذ بالایی که داره، می تونه باعث آسیب به بافت های پوستی شه. قرمزی و التهاب به وجود اومده بوسیله اربیوم هم زیاده. به همین دلیل به کار گیری اربیوم، در اصل واسه برداشتن توده و ضایعات پوستیه و این لیزر در درمان چین و چروک کاربردی نداره.

سلامت: پس به چه دلیل واسه رفع چین و چروک دور و بر چشم خانمی که اول مطلب بهش اشاره کردیم، از لیزر اربیوم استفاده شده؟

وقتی که تاکید می کنیم واسه درمان ناراحتی های پوستی یا درمان های زیبایی در مورد پوست به کارشناسان پوست مراجعه کنین، به همین دلیله. یه متخصص پوست می دونه که چه وسیله ای در چه مواردی کاربرد داره و چیجوری باید اون رو به نحوی استفاده کرد که مریض دچار کمترین آسیب شه. از طرف دیگه، دکتر متخصص با مشکلات احتمالی روش های درمانی آشناست و می تونه از ایجاد اونا جلوگیری یا دست کم بهترین و سریع ترین راه درمانی رو واسه رفع مشکلات احتمالی ایجاد شده، انتخاب کنه. اگه واسه درمان یا اعمال زیبایی به افراد غیرمتخصص مراجعه می کنین، باید انتظار هر نوع آسیب ای رو داشته باشین. روش نامناسبی واسه درمان چروک های دور چشم اون انتخاب شده که این روش واسه اون مشکل، مناسب و مورد تایید کارشناسان پوست نیس.

سلامت: بهترین روش درمان چروک دور چشم چیه؟

یه نوع چروک در دور و بر چشم بیشتر افراد هست که به نام «پنجه کلاغی» معروفه. معمولا این نوع چروک در اثر بستن یا تنگ کردن چشم ها هنگام روبرو شدن با نور، مطالعه یا خندیدن ایجاد می شه. از اونجا که این چروک ها در دوران جوونی ایجاد می شن، خط مشخصی از خود باقی نمی گذارن و بیشتر خط ها از میانسالی به بعد تشکیل می شن و شکل می گیرند. ساده ترین و بی دردسرترین راه واسه رفع این چروک ها، به کار گیری بوتاکسه. تزریق بوتاکس می تونه حدود ۹-۶ ماه این خطوط رو صاف تر نشون بده.

سلامت: نظرتون درباره لیزر ۲ CO چیه؟

هرچند که لیزر فراکشنال ۲ CO هم واسه درمان چروک های دور چشم به کار می رود اما تاثیر اون خیلی زیاد و به اندازه بوتاکس نیس. ما می تونیم با کمک این نوع لیزر، کمی به صاف تر شدن پوست دور چشم کمک کنیم اما از اونجا که پوست دور و بر چشم ما بسیار نازکه (ضخامتی کمتر از ۱/۰ میلی متر داره)، باید لیزر فراکشنال ۲ CO رو با دقت بسیار و به صورت تکراری واسه کمتر کردن چروک دور چشم استفاده کرد. از این رو فقط به تشخیص دکتر متخصص در موارد خاص، می توان ازش استفاده کرد.

سلامت: رادیو فرکوئنسی هم در درمان چروک های دور چشم کاربرد داره؟

دستگاه های RF یا همون رادیوفرکوئنسی می تونن تا اندازه ای به جوانسازی پوست دور و بر چشم و محکم تر شدن پوست کمک کنن اما نمی توان چروک ها رو با این روش به طور کامل نابود کرد.

کرم دور چشم درمان کننده چروک نیس

کرم های دور چشم می تونن رطوبت پوست دور و بر چشم رو زیاد کنن و باعث شن که چروک به وجود اومده بوسیله خشکی پوست، کمتر خود رو نشون بده اما این کرم ها نقشی در رفع یا درمان چروک دور و بر چشما ندارن. دلیل ایجاد چروک های افقی زیر چشم جوون ها، درماتیت اتوپیکه. معمولا اینجور آدمایی از دوران کودکی دچار حساسیت پوستی بوده ان و حالا با علائم این حساسیت به صورت چروک زیر چشم مواجه شده ان. درمان های دارویی موضعی با کرم های تجویزی متخصص پوست می تونه در بهبود التهاب و چروک زیر چشم این آدما به درد بخور باشه.

بهترین روش های کاهش چین و چروک پوست صورت

واسه پیر نشدن چه کنیم؟

زیبایی پوست زیبایی چشم هفته نامه سلامت