Posted on

hair چند تا نکته مهم شست و شو و نگهداری از مو

داشتن موهایی قشنگتر لازمه مراقبت روزانه س و در این راه شستشوی اصولی موها خیلی با اهمیته.

به گزارش آلامتو به نقل از سه نسل؛ بهترین روش واسه شستن موها بسیار ساده س!؛ اول موها رو خیس می کنیم، شامپو می زنیم، با آب شستشو می بدیم، به اونا نرم کننده می زنیم، دوباره با آب می شوییم، با هوله (و بعضی ها با سشوار) خشک می کنیم، اونا رو شونِه کرده و حالت می بدیم، درسته؟ خیر غلطه! یا شاید بهتره بگیم تا حدی غلطه، چون شستن موها چند فوت کوزه گری دیگه هم داره که اینجا می خوایم اونا رو واسه شما بازگو کنیم، پس با ما همراه شید.

شونِه کردن موها

اول قبل از حموم کردن و خیس شدن موها، اونا رو با دقت شونِه کنین، چون موهای خیس بسیار حساس و آسیب پذیرن. شونِه کردن موها در حالت خشک امکان آسیب رسیدن به اونا رو بسیار کاهش می دهد، چون در این حالت موهای گره خورده بسیار راحت تر از هم باز می شن، در حالی که شونِه زدن موها در حالت خیس آسیب زیادی به اونا وارد می کنه. گرمای زیاد هم واسه موها مضره، با وجود اینکه آب داغ مثل سشوار یا نور مستقیم خورشید به موها آسیب نمی زند، اما ضررهای خاص خود رو داره. واسه پیشگیری از هرگونه آسیب جدی موهاتون رو با آب گرم و تا حدی ولرم بشورید. هیچی لذت بخش تر و باحال تر از دوش گرفتن با آب داغ نیس، اما به شرطی که موهاتون مستقیما با اون تماس نداشته باشن.

شامپو کردن موها

قبل از شامپو کردن نوع موهاتون رو به طور کامل بشناسین. به طور مثال اگه پوست سرتون چرب ولی خود موهاتون خشکه، از شامپو کردن مستقیم موها دوری کنین و به جای اون اول کف فراوون درست کنین و شامپو رو فقط به بخش چرب پوست بزنین و بعد با آب شستشو بدید. هنگام شستشو با آب، شامپو در طول موها و به سمت پایین حرکت می کنه و همین اندازه واسه پاک کردن هرگونه آلودگی از روی اونا کافیه.

استفاده درست از نرم کننده ها و حالت دهنده ها

حالت دهنده ها رو اول به ریشه موها بزنین و بعد به سمت انتهای اونا حرکت کنین. توجه کنین به انتهای موها (که بسیار آسیب پذیرتر از بقیه نقاط مو هستن) حالت دهنده بیشتری بزنین. بعد به آرومی موها رو با حالت دهنده ها و نرم کننده ها ماساژ بدید.

اگر دارای پوست سر چرب هستین، مقدار کمی از حالت دهنده رو روی پوست سر بزنین. پس از ماساژ دادن یک تا سه دقیقه صبر کنین و بعد با آب شستشو بدید. اگه دوست دارین موهاتون نورانی تر از همیشه به نظر برسن اونا رو با آب سرد شستشو بدید، چون آب سرد باعث می شه تا کوتیکول های مو (پوشش لایه لایه خارجی مو) به طور کامل صاف و لطیف بمونن. در نتیجه موها نورانی تر به نظر می رسند.

اگه از نرم کننده ها و حالت دهنده هایی استفاده می کنین که روی برچسب اون نوشته شده واسه پخش شدن بهتر محصول باید موهاتون رو هنگام مصرف شونِه کنین، دقت کنین شونِه زدن رو از انتهای موها شروع کنین. موهای خیس زود کشیده می شن، پس زودتر به هم گره خورده و آسیب می بینن. برس ها حتی در شرایط عادی هم به موها آسیب وارد می کنن، در نتیجه پیشنهاد می شه تحت هیچ شرایطی از برس واسه شونِه زدن موهای خیس استفاده نکنین.

خشک کردن موها

نوبتی هم که باشه، نوبت خشک کردن موهاست، بعضی از آدمایی که دارای موهای بلند هستن عادت دارن پس از شستن موها، اونا رو بچلانند تا زودتر خشک شن. باید خدمت این دسته از دوستان عرض کنیم موها رخت و لباس نیستن که نیاز به چلاندن داشته باشن و اگه بدونن با این کار چه بلایی سر موهای خود می بیارن دیگه هیچوقت این کار رو تکرار نمی کنن. چلاندن موها باعث کشیده شدن زیادتر از اندازه اونا، ضعیف شدن و به اصطلاح شکستن اونا می شه. پیشنهاد می شه به جای این کار موها رو با انگشتان دست (از طرف ریشه مو) گرفته و به آرومی تکون بدید و در همین حالت دست رو به سمت انتهای موها حرکت بدید تا اینطوری آب موها گرفته شه.

از هوله واسه ماساژ دادن شدید موها و واسه خشک کردن اونا استفاده نکنین، چون این کار باعث گره خوردن موها و حتی کنده شدن اونا می شه. به جای این کار، هوله رو دور سر بپیچید و به آرومی روی موها فشار بدید، با این کار موها زودتر خشک می شن.

همون طور که قبلا ذکر شد گرما آسیب زیادی به موها وارد می کنه، پس به کار گیری سشوار واسه خشک کردن موها اصلا پیشنهاد نمی شه. اما اگه بازم می خواهید از سشوار استفاده کنین دست کم تلاش کنین در به کار گیری اون زیاده روی نکنین و اون رو خیلی نزدیک موهاتون نگیرید. فرقی نمی کنه از چه روشی واسه خشک کردن موها استفاده می کنین و تا چه حد در به کار گیری سشوار دقت می کنین، در هر صورت سشوار و گرمای حاصل از اون به موها آسیب می رساند.

زیاده روی نکنین

احتیاجی نیس تا هر روز موهاتون رو بشورید، شستن زیادتر از اندازه موها با شامپو باعث می شه تا چربی هایی که واسه سلامت موها مفیدن از روی اونا پاک شن. بعضی وقتا تنها شستشوی موها با آب خالی یا نرم کننده و حالت دهنده ها کافیه. هم اینکه می تونید مقدار کمی شامپو رو تو یه بطری کوچیک آب گرم حل کنین و بعد اون رو به آرومی روی پوست سرتون بزنین.

بشنو از شامپو

شستن موها با شامپو از اوایل قرن بیستم رواج پیدا کرد، دلیل این افزایش آلودگی هوا به دلیل گسترش کارخانه ها و بقیه صنایعه.

تا قرن ها شستن موها فقط در مواقع لازم انجام می شد و در برنامه روزانه، هفتگی و حتی سالیانه آدم ها قرار نمی گرفت. حتی در قرون وسطی شستن موها با آب چیزی بد و مضر واسه سلامت حساب می شد. پس نشستن موها با آب و شامپو به مدت یه یا دو روز در مقایسه با استانداردهای قرن های گذشته نه فقط اشکالی نداره بلکه یه جور وسواس به حساب می رود.

چیجوری شوره سر رو از بین ببریم؟ روش درمان شوره سر

خواص عسل واسه تقویت موی سر

۳ نسل زیبایی مو سلامت مو