Posted on

تحقیقات جدید نشون میده که محققان و کمپانیهای تولید خمیر دندون و انستیتوهای دندونپزشکی در مورد اینکه بهترین روش مسواک زدن چیه با هم به توافق نرسیده ان.

به گزارش آلامتو به نقل از مجله سلامت ، مقاله ای که در ژورنال British Dental به چاب رسید نگاهی به پیشنهادات مختلفی میندازه که از طرف کمپانیهای تولید خمیر دندون و انستیتوهای دندونپزشکی از ۱۰ کشور جور واجور ارائه شدن. اونا به محدوده مختلفی از پیشنهادات در مورد چگونگی درست مسواک زدن، زمان مناسب اون و تعداد دفعات تکرار اون در طول روز برخورده ان.

محققان به هیچ گونه توافق روشنی بین این منابع جور واجور نرسیده ان و این نبود توافق بین این شرکتها در مورد روش درست مسواک زدن نگران کننده س.

اوبری شیهام پروفسور بازنشسته سلامت عمومی دندون و نویسنده مقاله میگه” اگه مردم از انستیتو دندونپزشکی یه سخن بشنون و از شرکتهای تولید خمیر دندون سخن دیگه و کمپانیهای تولید مسواک هم حرف خودشون رو بزنن، این همه اختلاف در گفتار اونا رو گیج می کنه و نمی تونن بفهمن که بهترین روش مسواک زدن چیه. در این مطالعه ما به نبود اتحاد غیر قابل قبول منابع جور واجور فهمیدیم”.

انستیتوهای دندونپزشکی لازمه که در مورد بهترین روش مسواک زدن با هم به توافق برسن. نکته نگران کننده اینه که روشای پیشنهاد شده این شرکتها مانند اون روشهایی نیس که در کتابای دندونپزشکی اومده ان. مدارکی هم مربوط به اینکه روشای پیچیده مسواک زدن بهتر از روشای ساده هستن وجود نداره.

پیشنهاد پروفسور شیهام اینه “با حرکات افقی ساده و با نگه داشتن مسواک در حالت ۴۵ درجه دندانهایتان رو مسواک بزنین. از مسواک زدن شدید دندانه ها دوری کنین و مسواک رو مانند یه مداد در دستتون نگه دارین. این روش ساده در حفظ سلامت لثه ها بسیار موثره”.

نکته ظریفی در مسواک زدن بعد از خوردن شیرینی و نوشیدنیهای شیرین هست. تقریبا ۲ دقیقه زمان لازمه تا باکتریهای موجود در غذا اسید تولید کنن. پس اگه شما چندین دقیقه بعد از خوردن شیرینی مسواک بزنین اسید از قبل مینای دندون شما رو خراب کرده.

پیشنهادات بحث برانگیزی که از طرف شرکتها و سازمانهای جور واجور مطرح شده نیاز به تحقیق در مورد موثر بودن روشای جور واجور مسواک زدن رو لازم می کنه.

الان پیشنهاد کارشناسان در ” پایه علمی اموزش سلامت دندون” اینه که روش ساده مسواک دندون بسیار آسون بوده و دیگه احتیاجی به یادگیری و به کار گیری روشای پیچیده مسواک زدن نیس.

دندانپزشک دکتر جون وین رایت استاد راهنمای مقاله میگه” تعداد بسیار خیلی از پیشنهاداتی که در این مورد ارائه شدن به وجود اومده از طریق کمبود مدارک محکم مربوط به برتری یه روش بر روشای دیگه س. پیشنهاد من به بیمارانم در مورد مسواک زدن اینه که بیشتر روی نقاطی تمرکز کنن که احتمال تجمع پلاکها در اون قسمتا بیشتره- معمولا محل تلاقی دندون و لثه- و از حرکات آروم واسه مسواک زدن استفاده کنن”.

مرتباً ازم در مورد اینکه به چه دلیل روشی رو که من به بیمارانم می گم با روشی که دندانپزشکان دیگه به اونا گفتن فرق داره سوال می شه.

چیزی که من احساس می کنم ما به اون نیاز داریم تحقیق در مورد آسانترین، موثرترین و ایمن ترین روش مسواک زدن است.

الان نه فقط ما دندانپزشکان بلکه انستیتوها و شرکتهای دندونپزشکی در سرتاسر جهان روشای مختلفی رو به مردم آموزش میدن که این خود نه فقط گیج کننده س بلکه اعتماد و اطمینان مردم رو در این حرفه کلا نابود می کنه. واسه کاری که مردم در طول روز دو بار اونو انجام میدن انتظار اینه که دندانپزشکان پیشنهادا و پیشنهادات روشنی رو به مردم ارائه بدن.

خواص مدیتیشن واسه پوست و زیبایی

امتیازات مدیتیشن

مجله سلامت