Posted on

Language learning,یادگیری زبون جدید

یادگیری زبون جدید که اکثراً هم انگلیسی است یکی از اهداف بیشتر ماست اما سختی این راه باعث بی خیال شدن خیلیا شده! شما چیجوری؟

به گزارش آلامتو و به نقل از سپیده دانایی؛ در این یادداشت، نمی خوام واسه شما بگم که چیجوری باید زبون انگلیسی یاد نمی گیرین. راه های زیادی واسه یادگرفتن این مهارت هست. می خوام واسه شما از قوانین نانوشتهٔ یادگیری زبون بگم که امیدوارم شما رو به خوندن زبون با روشی مؤثر تشویق کنه.

این قوانین رو شاید در هیچ کتاب آموزش زبون پیدا نکنین، اما عقیده دارم که دونستن اونا می تونه مشکلات یادگرفتن زبون رو از سر راه شما یا هرکسی که دوست دارین به زبون خوندن تشویقش کنین، بر داره.

  • «یه شغل خوب برات سراغ دارم. فقط یه شرط دارن، باید زبون بلد باشی.»
  • «می دونی اگه تو کنکور درصد زبون رو بیشتر می زدی، شانس این که اون دانشگاهی که می خوای قبول بشی، بیشتر می شد.»
  • «تو اینترنت سرچ کن و ببین راه حل اون مسئله رو پیدا می کنی؟ تو سایتای فارسی پیدا نکردی؟ سایتای انگلیسی رو بگرد.»
  • «یه مقالهٔ عالی در مورد کارم پیدا کردم، ولی هیچکی نیس، برام ترجمه اش کنه.»
  • «این فیلم زیرنویس فارسی نداره؟ من این طوری چیزی ازش سر درنمیارم.»

این روزا، همیشه استفاده از زبون انگلیسی بیشتر و بیشتر می شه. ما میدونیم که بعضی وقتا واسه موفقیت بیشتر در شغل و درس بهتره، زبون انگلیسی بلد باشیم؛ اما به چه دلیل این دونستن تبدیل به عمل نمی شه؟ به چه دلیل به دنبال یادگرفتن این مهارت نمیریم؟ به عنوان کسی که از مهارت دونستن زبون انگلیسی، واسه موفقیت استفادهٔ بسیاری کردم، همیشه اونو به اطرافیانم پیشنهاد می کنم و معمولا جوابای بسیار متنوعی هم دریافت می کنم. بعضیا میگن که واسه یادگرفتن زبون، وقت کافی ندارن.

بعضیا به دنبال یه زمان ایده آل یا یه مؤسسهٔ عالی می گردن و با خودشون میگن تا قبل از پیدا شدن اینجور شرایطی، بهتره کلا به این موضوع نزدیک هم نشن.

بعضیا فقط به دنبال یه روش خاص هستن. بعضیا ممکنه چند ترم خوندن زبون انگلیسی رو امتحان کرده باشن و بعد اونو کنار گذاشته باشن؛ اما چیزی که پشت خیلی از این بهونها می شه حس کرد، این باوره که یادگیری زبون کار مشکلیه و شاید از پسش برنخواهند اومد.

واقعا مشکله؟

وقتی به کسائی نگاه می کنیم که خیلی راحت متنایی به زبونای دیگه رو می خونن یا با مهمونای خارجی حرف میزنن، یادگرفتن یه زبون خارجی کار مشکلی به نظر می رسه.

شاید یکی از مشکلات اصلی در راه یادگرفتن زبون انگلیسی اینه که ما به صورت همه یا هیچ فکر می کنیم؛ یعنی این که توقع داریم با روشی جادویی و سریع زبون رو به صورت حرفه ای و کامل یاد بگیریم.

خیلی از ما ممکنه از امتیازات دونستن زبون در حد متوسط، خبر نداشته باشیم. چه قدر عالی بود اگه روشی آسون و سریع پیدا می شد که ظرف مدت کوتاهی ما رو تبدیل به کسی می کرد که به زبون انگلیسی به طور کامل مسلطه!

یکی دیگه از دلایلی که باعث می شه ما از یادگرفتن زبون استقبال نکنیم، اینه که یادگرفتن زبون رو یه جور درس خوندن میدونیم و درس خوندن کار خیلی ساده ای به نظر نمی رسه. زبون یادگرفتن در چشم ما مثل رفتن به کلاس، تمرین حل کردن، امتحان دادن و… است. کارایی که خیلی از ما، بعد از تموم شدن مدرسه یا دانشگاه ممکنه کنار گذاشته باشیم. حالا برگشتن به اون شرایط خیلی دل پذیر به نظر نمی رسه.

چیجوری زبون جدید یاد بگیریم؟

نکتهٔ اصلی این جاست که واسه یادگرفتن زبون، راه های زیادی هست که بعضی از اونا اصلا ربطی به شرکت در کلاسای آموزشی ندارن.

  1. از یادگیری زبون لذت ببرین

درسته که در خیلی از شرایط، دونستن زبون دوم، یه جور مزیت حساب می شه، اما به هر حال این موضوع اجباری نیس. همین اجباری نبودن، ماجرا رو کمی پیچیده می کنه، یعنی واسه انجام دادن اون نیاز به تشویق کننده بیشتری داریم. مهم ترین قانونی که در یادگرفتن اینجور مهارتی هست اینه که شما باید از اون لذت ببرین.

اگه به نظر شما کلاسای آموزشی زبون خسته کننده هستن، می تونین نرم افزارها، فیلمای آموزشی یا حتی داستانی، فایلای صوتی، کتابای داستان و هزار و یه نوع روش دیگه رو امتحان کنین. تنها یادتون باشه که از روشی استفاده کنین که لذت بخش باشه؛ وگرنه ممکنه، انگیزه تون رو واسه انجام اون از دست بدین.

  1. چندرسانه ای عمل کنین

مهمه که واسه یادگرفتن زبون، همهٔ مهارت ها رو یاد بگیرین. واسه رسیدن به این هدف باید از همهٔ روشای ممکن واسه یادگیری استفاده کنین. خیلی از ما ممکنه در بعضی مهارت ها، معمولا خوندن متنای انگلیسی، بهتر از مهارتای دیگه، مثل صحبت کردن یا نوشتن، باشیم.

این شرایط مثل شرایط درختیه که بعضی شاخه هاش پر از برگ و بعضی شاخه هاش خالی باشن. در اینجور شرایطی، شما کم تر می تونین از تجربهٔ دونستن یه زبون دیگه لذت ببرین؛ پس تلاش کنین تا از همهٔ امکانات آموزشی واسه یادگرفتن زبون استفاده کنین. تماشای فیلمای آموزشی و داستانی واسه رسیدن به این هدف بسیار مناسب هستن.

  1. میان بری وجود نداره

بعضی وقتا ما واسه یادگرفتن یه موضوع جدید، مثل زبون صبر می کنیم، چون ناخودآگاه با امید به اینکه روشی آسون و ساده و به اصطلاح میان بر واسه اون پیدا کنیم. خیلی از ما به دنبال یادگیری زبون نمیریم، به خاطر این که قله رو نشونه می گیریم و از خودمون توقع داریم که ظرف چندماه به کسی تبدیل شیم که به اندازهٔ افراد بومی انگلیسی زبون، خوب حرف می زنه. متأسفانه وقتی بحث یادگرفتن مهارت ها، به خصوص مهارتِ دونستن یه زبون دیگه، پیش میاد، پیشرفت کم کم و تمرین دوری ناپذیر به نظر می رسه.

راهی به جز این که واسه اون وقت بذارین وجود نداره و روشای فشرده و کوتاه مدت، به خاطر این که امکان تمرین کافی وجود نداره، تاثیر خیلی کم تری دارن. واسه همینه که باید بتونین از روشی که واسه یادگیری زبون به کار می گیرین، لذت ببرین. یادتون باشه خودتون رو واسه این که به سرعت در یادگیری زبون پیشرفت کنین، تو منگنه نذارین .

  1. تا جای ممکن از اون چه یاد گرفتین، استفاده کنین

مهم نیس که چه قدر زبون یاد گرفتین، تلاش کنین از همون مقدار که آموخته اید، استفاده کنین. می تونین به اخبار زبون انگلیسی گوش کنین. کتابای ساده بخونین، جمله های ساده بسازین و در زندگی روزمره به کار ببرین.

تلاش کنین به سایتای انگلیسی سر بزنین و همیشه با خودتون یه واژه نامه داشته باشین تا هر واژه ای رو که نمی دونستید، همون موقع یاد بگیرین. این کار به شما کمک می کنه که بیشتر متوجه تغییر خود بشوید.

  1. راه پیشرفت در یادگیری زبون مستقیم نیس

یادگیری زبون، مثل حرکت کردن تو یه جادهٔ صاف و مستقیم که انتهای اون مشخص باشه، نیس. شما نمی تونین بگید که واسه یادگرفتن کامل زبون، باید ۱۰۰کیلومتر راه رو طی کنم و من حدوداً ۳۰کیلومتر رفته ام. درسته که واسه یادگیری زبون پله ها و سطحایی تعرف می کنیم و مثلاً می بگیم که من در دورهٔ مقدماتی قبول شدم و فلانی در دورهٔ پیشرفته؛ اما نکته این جاست که یادگیری زبون به صورت دائمی و پله به پله اتفاق نمی افته.

یعنی ممکنه شما یه مدت به یادگیری زبون ادامه بدین و تغییری رو احساس نکنین. خیلیا به خاطر همین در اوایل یادگیری زبون، از یادگرفتن دست می کشن. اما بعد در شرایطی دیگه، یهو خودتون رو در حالتی پیدا کنین که با یه گردشگر خارجی در حال صحبت هستین و اونو راهنمایی می کنین یا براش از فرهنگ ایرونی می گین، بدون این که در این کار مشکلی داشته باشین.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

چیجوری با انگیزه کار کنیم؟

سپیده دانایی چیجوری