بهترین سرمایه گذاری در ایران چیست؟

سرمایه گذاری ایران best-investment

به کارگرفتن درست پول همیشه یکی از نگرانی های اصلی زندگی اقتصادی ماست.نگاهی به راه های جور واجور سرمایه گذاری انداختیم تا ببینیم این روزا و با شرایط موجود کدوم یکی از این روش ها سودآورتره.

به گزارش آلامتو به نقل از مجله مهر: بیشتر آدما به محض داشتن پول همیشه به این فکر می کنن که پولشون رو در چه چرخه و بخش ای به کار ببندند تا در آخر هم به سود و درآمدزایی بیشتری دست پیدا کنن و هم در عین حال، هزینه فرصت کمتری واسه سرمایه ای که در دست دارن پرداخت کنن.«غیر قابل پیش بینی بودن» و «خطر پذیری»یکی از ویژگیای جدانشدنی عالم اقتصاده مخصوصا در اقتصادی که شرایط سیاسی و بازار جهانی در طول چند سال گذشته اون رو دست مایه تغیرات زیادی کرده و به فراخور شرایط، هر کدوم از راه های سرمایه گذاری رو با سود و ضررهای زیادی همراه کرده به خاطر همین هم پیدا کردن بهترین راه سرمایه گذاری همیشه واسه مردم عادی کار سختی بوده.به سراغ چند نمونه از راه های سرمایه گذاری مثل سپرده گذاری در بانک،خرید سهام بورس،سکه و … رفتیم تا ببینیم هر کدامشون بسته به شرایط چه مزیتا و مضرتایی برامون دارن؟

خرید سکه

یکی از بازارهای قابل توجه و جذاب واسه کسائی که دلشون می خواد با سرمایه گذاری روز به روز به پول بیشتری دست پیدا کنن بازار سکه س. سکه ای که اگه نگاهی به عقبه چند سال گذشته اون بندازیم به دو برابر شدن قیمتش در چند سال گذشته هم می رسیم.طوری که در سال ۹۱ بازار اون حسابی تکون خورد و قیمت سکه از چیزی حدود پانصد هزار تومن به قیمت بالای یه میلیون تومن هم رسید .در سال ۹۴ هم به گفته اخبار قیمت سکه با نوسان ۱۶۰ هزارتومانی همراه بود طوری که کمترین اندازه قیمت سکه ۹۰۳هزار تومن و در بیشترین اندازه با قیمت ۹۷۷هزار تومن در بازار عرضه شد.اما چیزی که همیشه باعث شده تا سکه به عنوان یکی از بازارهای سرمایه گذاری در بین ما شناخته شه خاصیت «نقد شوندگی» اون هستش یعنی هر وقتی که شما نیاز به نقد کردن سرمایه خود دارین می تونین با مراجعه به اولین طلافروشی سکه خودتون رو به فروش برسونین. ویژگی مثبت دیگری که میشه واسه سکه در نظر گرفت نبود محدودیت وقتیه یعنی شما هر زمان که بخواین می تونین مبادرت به خرید و فروش اون بکنین مثلا شما در سپرده بانکی باید تا یه موعد مقرر پولتون رو در بانک بذارین یا اگه بخواین قبل از موعد پولتون رو پس بگیرین باید وجهی رو به عنوان جریمه پرداخت کنین در حالی که شما در خرید و فروش سکه با اینجور محدودیتی رو به رو نیستین. با اینکه خیلیا می گن کلا سرمایه گذاری در بازار طلا و سکه در طول زمان روند سودآوری هستش اما از طرفی باید گفت که چون بازار سکه همیشه تحت تاثیر قیمت طلای جهانی و قیمت ارز بوده نباید از نوسان قیمتای اون غافل بود مثل اتفاقی که در سال ۹۱ افتاد و قیمت طلا به چیزی حدود ۱میلیون و پانصد هزار تومن رسید و در سال ۹۲همان سکه با ارزش ۸۰۰ هزار تومن به فروش می رسید.

سپرده گذاری در بانکا

واسه کسائی که تعریف«سود کردن» رو در«ضرر ندیدن»می بینن و خیلی اهل خطر نیستن سرمایه گذاری از راه سپرده گذاری در بانک رو میشه یکی از بهترین گزینه ها واسه سرمایه گذاری و رسیدن به سود دونست.یکی از اتفاقاتی که در سال گذشته افتاد تصمیم بانک واسه تعیین اندازه سودهای بانکی بود طوریکه بانک مرکزی میانگین اندازه سود سپرده های بانکی رو حد کم ۱۰درصد و بیشترین اندازه اون رو ۲۰ درصد سود اعلام کردالبته نا گفته نمونه که گزینه سپرده گذاری در بانک معمولا واسه افراد با سرمایه کم و یا خیلی زیاد راه حل مناسب تریه چون هر کسی که این پول رو داره با میانگین حدودا ۱۷ درصد سود در بانکای جور واجور، بعد از گذشت چهار سال می تونه سرمایه خود رو دوبرابر کنه چیزی که از یه زاویه واسه سرمایه گذاری کردن به درد بخور به نظر می رسه و از طرفی دیگه نه؛ چون وقتی شما تصمیم می گیرین که با سرمایه خودتون یه سپرده بانکی داشته باشین بعد از یه مدت در ظاهر شاید با یه سود مالی رو به رو شید اما باید بدونین که از یه نکته صرف نظر کردین و اونم ارزش واقعی پولتونه مثلا فرض کنین اگه اول سال قیمت یه کیلو سیب ۱۰۰تومان باشه و در انتهای سال قیمت همون یه کیلو۱۴۰ تومن و شما همین اندازه پول رو در بانک پس انداز کنین اونم با سود ۱۰ تا ۲۰ درصدی، پول شما از ۱۰۰تومان به ۱۲۰تومان رسیده در حالی که در اول سال شما با همین مقدار پول می تونستید یه کیلو سیب داشته باشین ولی در انتهای سال نه!

خرید سهام بورس

یه سری های دیگه هم واسه سرمایه گذاری گزینه انتخابی شون خرید سهام بورسه یکی از ویژگیای مثبتی که میشه واسه خرید سهام در نظر گرفت اینه که مثل سپرده گذاری در بانک هرکسی هر مقدار پولی که در اختیار داره رو می تونه در این بخش سرمایه گذاری کنه و عموما سودی رو هم بعد از یه مدت در اختیار داشته باشه اما فرق کلی سهام با سپرده گذاری در بانک اینه که شما در بانک کم و بیش با سود بانکی رو به رو هستین و احتیاجی به خطر کردن ندارین ولی در سهام شما باید روحیه خطر پذیری رو درونتون تقویت کنین، چون به همون اندازه که امکان سود رو در اختیار دارین به همون اندازه هم می تونین در برابر ضرر باشین. قیمت سهام بورس رو میشه به بازار جهانی و شرایط سیاسی کشورها وابسته دونست طوری که سیاستای پولی ،مالی دولت وقیمت جهانی نفت و حتی روند مذاکرات هسته ای می تونه روی سهام بورس اثر داشته باشه تا اندازه ای که همه این تاثیر گذاریا باعث شده تا در سال ۹۴معاملات بازار سرمایه در این سال با نوسانای زیادی همراه باشه به خاطر همین هم اعلام شد که در معاملات ماه های پایانی سال گذشته بازار سرمایه با افزایش ارزش سهام بیشتر شرکتا همراه بوده تا خاطره تلخ زیان سال قبل از اون آخر با کسب بازدهی ۲۵درصدی به پایان برسانند.

بهترین سرمایه گذاری در ایران

خرید ارز

خرید ارز و به خصوص دلار یکی از تبای سالهای گذشته کشور ما بوده به خصوص که اندازه ارز در ایران پیرو دو اتفاق مهمه اولی قیمت نفت و دومی تحریم هاست که بسته به نوسانات هر کدوم از اینا قیمت اونا افزایش یا کم میشه. برخلاف یکی دو سال گذشته که دلار با افزایش دو برابری قیمت روبه رو بود اگه نگاهی به قیمت ارز در سال ۹۴ بندازیم می بینیم که این بازار در سال گذشته تغییرات خیلی زیادی نداشته قیمت دلار از اول تا انتهای سال تنها ۵درصد زیاد شدن قیمت داشته.به خاطر همین با در نظر گرفتن وابستگی شدید قیمت ارز به اتفاقات سیاسی و اقتصادی خرید ارز واسه کسائی که دنبال یه سرمایه گذاری بی دردسر می گردن راه حل خیلی مناسبی به نظر نمی رسه.

بهترین سرمایه گذاری در ایران

سرمایه گذاریای زود بازده با بودجه کم

در ادامه به معرفی بخش های زودبازده که نیاز به سرمایه گذاری کمتری داره تلاش می پردازیم:

  1. کسب درآمد از پرورش ماهی زینتی

میشه با یه آکواریوم خونگی کسب درآمد کرد؟ پرورش ماهی زینتی چقدر درآمد داره؟

بعضی شغل ها بوی عید و سال نو میدن. آدم هایی که تموم تلاششون رو می کنن که نبض سفره هفت سین ما مثل هرسال بتپد و ماهی قرمز به سفره های هفت سین برسن. پرورش ماهی های زینتی، یکی از مشاغل جذابیه که با اون می تونید مراحل رشد یه موجود زنده رو به چشم ببینین و از راه پیدا کردنشون به سفره های عید مردم لذت ببرین.

واسه مطالعه متن کامل مقاله کلیک کنین: پرورش ماهی زینتی

  1. کسب درآمد با پرورش اردک

تصور ما از اردک ها موجودات تزیینی بانمکیه که مرتب پشت سر هم رژه می روند و فقط در روستاهای شمالی کشور یافت می شن؛ اما کسائی هستن که با نگاه تجاری به همین موجودات خوش رنگ ولعاب تونسته ان کسب درآمد کنن. اگه شمام به پرورش ماکیان علاقه مندین، به شما پیشنهاد می کنیم این بار «اردک» رو انتخاب کنین.

واسه مطالعه متن کامل مقاله کلیک کنین: پرورش اردک

  1. کسب درآمد با پرورش قارچ

بعضی جنسا هستن که قبل ترها به عنوان کالای زینتی به حساب می اومدن؛ اما الآن در سبد کالای خانوارها به طور کاملً جابازکرده ان و به دنبال اون تولید اون ها هم بالاتر رفته. «قارچ» یکی از مواد غذاییه که تا سال های پیش مصرف اون زیاد نبود؛ اما الآن می توان اون رو به عنوان یه مواد غذایی جدی در نظر گرفت و به خاطر همین در سال های گذشته تولید و پرورش قارچ یکی از شغل های درآمدزا به حساب میاد؛ هرچند بازار اون همیشه با نوسانات زیادی روش رو بوده. «علی قهاری» جوون زنجانیه که نه سالی می شه وارد کار پرورش قارچ شده و حالا تجربه اش رو با مجله مهر در میان می گذارد.

واسه مطالعه متن کامل مقاله کلیک کنین: پرورش قارچ

  1. تراش سنگای قیمتی و نیمه قیمتی

یکی از صنایع دستی تزیینی- کاربردی ایران “تراش سنگه های قیمتی و نیمه قیمتی” اسمشه. سنگه های قیمتی و نیمه قیمتی به سنگه هایی مثل زمرد، آماتیس، عقیق، فیروزه، یشم و… می گن. این سنگه ها که در ایران فت و فراوون پیدا میشه پس از تراش و نشاندن اون در رکابی از طلا یا نقره دارای ارزش افزوده زیادی هستن. تراش اونا با یه دستگاه تراش برقی انجام میشه.

واسه مطالعه متن کامل مقاله کلیک کنین: تراش سنگای قیمتی


بروزرسانی ۱۰ خرداد ۱۳۹۷

بررسی شاخص بورس در سالای گذشته همیشه نشون از یه جهش متناسب با رشد ارز رو داره؛ نکته قابل ذکر اینه که بورس ایران در سال ۹۷ هنوز هیچ عکس العمل خاصی به افزایش اندازه ارز نداشته اما اکثریت کارشناسان بورسی معتقداند که این جهش به زودی در بازار بورس هم نمایان می شه.

پس اگر نگران از دست رفتن ارزش پول خود هستین می تونین با رعایت اصول سرمایه گذاری بخشی از سرمایه خود رو به خرید سهام مهم بورسی یا خرید واحدهای صندوقای سرمایه گذاری در بورس اختصاص بدید.


بروزرسانی ۵ مهر ۱۳۹۶

سودده ترین سرمایه گذاری و بیزنس خارج از بورس

محمدحسین ادیب با منتشر کردن دو مطلب جداگونه در کانال تلگرام خود، بهترین سبد سرمایه گذاری تا آخر سال ٩٨ رو بدون در نظر گرفتن بورس و بازار سهام رو به همراه سود آورترین کار و کاسبی رو پیش بینی و اعلام کرد: در دهه هشتاد سرمایه گذاری در مسکن ، سودده ترین سرمایه گذاری تلقی می شد و دو بخش ارز و سپرده گذاری در بانک قادر به رقابت با اون نبود.

از اول سال ٩٢ تا آخر ٩۶ سپرده گذاری در بانک بسیار سود رسون تر از ورود به بخش مسکن و خرید ارزه (تا آخر امسال )، از اول سال ٩٧ به مدت ده سال خرید ارز، سود رسون تر از ورود به بخش مسکن و سپرده گذاری در بانکه.

دلار ظرفیت داره که ۱۵ درصد دیگه در مقابل شش ارز یورو ، پاوند، فرانک سوئیس ، ین ، دلار کانادا و دلار استرالیا کم بشه. بنابر این این شش ارز تا دو سال دیگه بهتر از دلاره. معدل این شش ارز بیشتر از دلار گران می شه.

مسکن گرون و میان قیمت ، استعداد داره که تا دو سال آینده سی درصد کم بشه ، ٢۵ درصد هم ارز در ایران تا دو سال آینده گران می شه ، ١۵ درصد هم شش ارز حریف دلار ، ظرفیت گران شدن داره.

بنابر این بهترین پرتفوی سرمایه گذاری تا آخر سال ٩٨ سبدی از شش ارز حریف دلاره. این سبد ۴٠ درصد رشد مَی کنه و مسکن هم ٣٠ درصد مَی ریزد ، هیچ سرمایه گذاری به اندازه سبد شش ارز حریف دلار ، گران نمی شه.

سود آورترین بیزینس

سودده ترین کار و کاسبی ، بخش بازرگانی مربوط به تجارت خارجیه ، اختلاف قیمت  کلی فروشی صد قلم کالا در شرق آسیا و اروپا با خرده فروشی در ایران  ، از طریق تیّم تحقیقاتی تحت نظارت نگارنده مقایسه شد ، اختلاف بطور متوسط ٧۶ درصد بود.

٧۶ درصد سود به وجود اومده بوسیله واردات  به توضیح زیر تقسیم می شد :

  • هزینه حمل : ۴ تا ٨ درصد
  • سود وارد کننده : ١۵ درصد
  • هزینه های گمرکی : ٢٣ درصد
  • سود کلی فروش و خرده فروش : ٣٠ درصد

وارد کننده سه بار در سال گردش عملیاتی داره یعنی سود وارد کننده سالیانه  ۴۵ درصده.

سود هیچ  کار و کاسبی ای در سطح واردات نیس.

مطالب فوق فقط جهت اطلاعات عمومی شما کاربرانه و شک نداشته باشین هیچ پیشنهاد ای جهت سرمایه گذاری در موارد فوق بدون آگاهی کامل از شرایط بازارهای گفته شده نداریم.

چیجوری یه سرمایه گذار خوب پیدا کنیم؟

چیجوری سرمایه گذاری در بورس رو شروع کنیم؟

خبرهای داغ روز خبرگزاری مهر سرمایه گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *