انگیزه دیدن یه سریال تلویزیونی واسه هر فردی فرق داره و نمی توان با قطعیت خوب یا بد بودن یه سریال واسه شخصی خاص رو پیش بینی کرد؛ اگه واسه گذروندن اوقات فراغت خود هیچ انتخابی ندارین و می خواهید یه سریال خوب رو استارت بزنین پیشنهاد میکنیم لیست بهترین سریالای سال ۲۰۱۵ رو مورد به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین.

در این مطلب نگاهی به بهترین سریال های تلویزیونی پخش شده در این سال می اندازیم. سایت متاکریتیک واسه جفت و جور ی این فهرست سراغ همه فهرست های منتقدان و سایت های معتبر سرتاسر اینترنت رفته، تکرارشده ترین عنوان ها رو جمع بیاری کرده و یه میانگین از اونا گرفته. در این فهرست ۱۰تایی همه جور سریالی داریم. از کمدی های متفاوت و سریال هایی که سال ها از عمرشون می گذره تا حیرت زدگی هایی که سروکله شون بی هوا پیدا شد و چشمون مون رو درگیر قاب تلویزیون کردن:

worst

۱۰.تو بدترینی – فصل دوم

You’re the Worst

کمدی «تو بدترینی» از اون دسته کمدی های عمیقیه که فقط قصد جوک گفتن نداره، بلکه از دل اونا شخصیت هاش رو پرورش می دهد و رابطه های واقع گرایانه شون رو می سازه. با اینکه فصل اول سریال در گروه ی بهترین کمدی/رومانتیک های تلویزیون قرار گرفت، اما سریال تا فصل دومش واقعا کشف نشد. فصل دومی که با امتیاز متاکریتیکِ ۸۲ نسبت به امتیاز ۶۵ فصل اول نشون از پیشرفت سریال داره. داستان درباره ی پسر بی خیالی به اسم جیمی و دختر لجبازی به اسم گرچنه که اعتقادی به رابطه های عاشقانه ندارن و واسه کسائی که ازدواج می کنن، بیان تاسف می کنن و افسوس می خورند. اما وقتی این دو در یکی از همین جشن عروسی ها با هم آشنا می شن، آروم آروم متوجه می شن که دارن به همدیگه علاقه مند می شن. جاذبه ی سریال هم شیمی بین این دوه که یکی از غیرمعمول ترین سیت کام های تلویزیون رو رقم زده.

better call

۹.بهتره با ساول تماس بگیری – فصل اول

Better Call Saul

اسپین آف سریال محبوب «بریکینگ بد» با هزارجور نگرانی از طرف طرفداران دنیای موادمخدر وینس گیلیگان ساخته و پخش شد. چون بسیاری فکر می کردن با سریالی طرف هستن که فقط واسه پول درآوردن از اسم هایزنبرگ ساخته شده و نباید وجود خارجی داشته باشه، اما گیلیگان و پیتر گولد ثابت کردن که اصلا این طور نیس. پیش درآمد «بهتره با ساول تماس بگیری» که روی داستان جیمی مک کیل یا ساول گودمن خودمون تمرکز کرده، به سرعت به درام تکون دهنده ای درباره ی بررسی روان شناختی این وکیل شیاد تبدیل شد و دنیای والتر وایت رو گسترش داد. حالا فهمیدیم که ساول از اول آب زیرکاه و بی احساس نبوده و تازه خیلی واسه نبود سقوط روحش تلاش کرده. مهم تر از همه مثل «بریکینگ بد»، اینجا هم با شخصیت پردازی پیچیده ای در مورد جیمی مک کیل روبه روییم که در طول فصل اول نشون داد چیزی از والتر وایت کم نداره. حالا بی صبرانه منتظر فصل دوم هستیم!

game of throne

۸.بازی تاج و تخت – فصل پنجم

Game of Thrones

در چهار-پنج سال گذشته هروقت خبری از فهرست بهترین سریال های سال بوده نام «بازی تاج و تخت» هم در اون حضور داشته. سریالی که برخلاف خیلی از سریال های این فهرست بین منتقد و تماشاگر جماعت به یه اندازه طرفدار داره. فصل پنجم اما شامل فراز و فرودها و وقایع منحصربه فرد خودشه که اون رو به اندازه ی بقیه به یادماندنی و جذاب می کنه. با اینکه این فصل کمی ریلکس تر از فصل های گذشته شروع شد، اما خیلی طول نکشید که باران آتیش و یخ و بدبختی از آسمون مشکی وستروس فرو ریخت و همه چیز رو واسه فصل موردانتظار ششم قاراشمیش تر از همیشه کرد.

master of none

۷.استاد هیچی – فصل اول

The Master of None

نت فلیکس که در سال های گذشته بخش مهمی از تولیدات تلویزیونی رو تامین می کنه، با «استاد هیچی» یکی دیگه از کمدی های پُرطرفدار و عمیقش رو عرضه کرد. در «استاد هیچی» عزیز انصاری (که نقش اصلی رو هم داره) و آلن یانگ در طول ۱۰ قسمت یکی از کم پیدا ترین کمدی های تلویزیون رو نوشته و طراحی کرده ان که با زبون تند و تیزی به سراغ حقایق تلخ و شیرین زندگی می رود و جهان بینی منحصربه فردی داره. اگه به حال و هوای کمدی هایی مثل «لویی» علاقه دارین، «استاد هیچی» بهترین چیزیه که گیرتون میاد و حالا خوبیش اینه مثل سریال لویی سی.کی که قسمت بزرگی از زمان هر قسمت صرف مقدمه چینی لحظات خنده دار می شه، در «استاد هیچی» سازندگانش حواس شونه تا خنده ها رو بی معطلی در جریان نگه دارن.

leftover

۶.بازماندگان – فصل دوم

The Leftovers

«در روزی که به واقعه ی «عزیمت یهویی» مشهوره، دو درصد از جمعیت کره ی زمین به طرز مرموزی پنهون می شن». این خلاصه ی داستانی شروع کننده یکی از شاهکارهای سال های گذشته تلویزیونه. «بازماندگان» هرچیزی که از یه داستان دلهره آورِ رازآلودِ غم انگیز بخواین رو در خود داره. این سریال با پرداخت پُرجزییات و کاملِ شخصیت هاش، اونا رو با شما نزدیک می کنه و بعد، هر بلای جون سوزی که دلش می خواهد سرشون می آورد. اونم بلاهای روانی و ماوراطبیعه ای که هیچکی نمی دونه از کجا سرچشمه می گیرند و به کجا ختم می شن. امسال فصل دوم سریال نه فقط استانداردهای فصل اول رو رد کرد، بلکه طوری آخرِ متفاوتش رو گسترش داد که هیچ حرفی در بزرگی اش باقی نگذاشت.

trasprant

۵.شفاف – فصل دوم

Transparent

«شفاف» که از تک و توک پروژه های موفق آمازونه با فصل اولش هرچه جایزه بود رو درو کرد و فصل دوم هم که ۲۰۱۵ روی آنتن رفت، در کسب استقبال منتقدان کم نیاورد و منتقدان اون رو با صفاتی مثل «جمع و جور، دوست داشتنی و به طرز دردناکی همدلی برانگیز» توصیف کردن. در این کمدی مشکی مورت فِفرمن پدر خونواده ایه که از رازی درباره ی خودش پرده برمی داره و خیلی طول نمی کشد که بقیه ی اعضای خونواده اش هم فرصت پیدا می کنن تا رازهای خودشون رو معلوم کنن. برخورد تموم خصوصیات این آدم ها که تا قبل از اون مخفی بوده، به پیچیدگی های عجیب و خنده داری در بین اعضای این خونواده تبدیل می شه.

americans

۴.آمریکایی ها – فصل سوم

The Americans

«امریکایی ها» یکی از سریال های کمترشناخته شده ی شبکه ی اف .ایکسه که شاید در زمان شروع پخشش خیلی به طور گسترده مورد توجه قرار نگرفت، اما فصل های دوم و سومش خیلی زود به فهرست بهترین سریال های سال راه پیدا کردن. این درام جاسوسی در دوران جنگ سرد جریان داره و درباره ی یه زن و شوهر روسیه که حالا سال ها هستش که به عنوان جاسوس شوروی در خاک امریکا فعالیت می کنن و حتی دو بچه هم دارن. اگه این سال ها فیلم های جاسوسی دیگه چیزی واسه عرضه ندارن، «امریکایی ها» موفق شده به جایگزینی موفق و به شدت پیچیده ای تبدیل شه که فصل به فصل پیشرفت می کنه و گسترده تر می شه.

robot

۳.مستر روبات – فصل اول

Mr Robot

«مستر روبات» شاید بزرگ ترین حیرت زدگی تلویزیون امسال بود. کی فکرش رو می کرد یه سازنده ی تازه کار تو یه شبکه ی نامعلوم با دست گذاشتن روی موضوع تکراری هک و کامپیوتر یکی از اجناس دیدنی تلویزیون امسال رو تحویل دهد؟ اما دقیقا این اتفاق افتاد. در نگاه اول داستان سریال شاید درباره ی هکری ماهر به اسم الیوت باشه که به گروهی خرابکار واسه نابودی شرکت های بزرگ فاسد می پیوندد. اما برگ برنده ی سریال این بود که واسه بررسی کاراکترهایش وقت صرف می کرد و تلاش می کرد در روایت داستانش وارد راه های تاریک و سوال برانگیزی شه. همین باعث شد تا در طول سریال هیچ وقت مطمئن نباشیم با کی طرف هستیم یا فلانی واسه کی کار می کنه. این سریال هم اینکه تصویر شدیدا واقع گرایانه ای رو از دنیای زیرزمینی هکرها به نمایش می گذارد.

mad men

۲.مَدمِن – نیمه ی دوم فصل آخر

Mad Men

«مدمن» در کنار «بریکینگ بد» و «مردگان متحرک»، یکی از سه سریال جریان ساز و به یادماندنی شبکه ی ای .ام.سیه که در سال ۲۰۱۵ با پخش نیمه ی دوم فصل آخرش تموم شد. در بحبوبه ی دنیای رو به تغییر و مُدرن دهه ی ۶۰، سریال روی مرد باهوشی به نام دان دریپر تمرکز می کنه که در بزرگ ترین آژانس تبلیغاتی نیویورک کار می کنه. «مدمن» اما شامل کاراکترهای بی شمار دیگه ایه که سریال از راه اونا زندگی اون دوره رو مثل یه پوستر گرافیکی قشنگتر و اغواگر به تصویر می کشد.

fargod

۱.فارگو فصل دوم

Fargo

کسی فکرش رو نمی کرد بعد از موفقیت فصل اول «فارگو»، نوآ هاولی، خالق سریال بتونه این جوری تموم استانداردهای خودشو به دست خودش بشکنه و حیرت آفرینی کنه، اما این اتفاق به هیجان انگیزترین شکل ممکنش افتاد. فصل دوم «فارگو» که پیش درآمدی بر قبلیه، با درام سوزناک، طنز مشکی، شخصیت های پرحرارت و مهیج های خشونت بار و دیوونه وارش یکی از شاهکارهای این سال های تلویزیونه که اپیزود به اپیزود بیننده رو غافلگیر کرده و به طرف قله ای هدایت می کنه که ریه های آدم رو از کمبود اکسیژن به درد می آورد.

نظر شما درباره ی این فهرست چیه و به نظر شما بهترین سریال های ۲۰۱۵ چه هستن؟

معرفی بهترین فیلمای ۲۰۱۷ هالیوود

با “دانلود” خداحافظی کنین!

زومجی سریال مطالب باحال روز

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *