بهترین سن کودک برای طلاق

divorce-and-kids,سن مناسب کودکان واسه طلاق

طلاق والدین ممکنه بزرگترین شوک روحی رو به هر بچه ای وارد کنه اما اگه تصمیمتان واسه طلاق جدی باشه نبود طلاق به دلیل سن پایین بچتون، شایدً آسیب بیشتری رو به اون وارد می کنه.

به گزارش سایت آلامتو و به نقل از سپیده دانایی؛ تازگیا مراجعی داشتم که نگران بود، بیش ازحد واسه طلاق صبر کرده. دو فرزندش ۱۰و۱۳ساله بودن و اون حدود یه دهه س که دیگه از بودن در این زندگی راضی نیس. یکی از دوستانش از تجربه خودش به اون گفته بود که پدرومادری داشته که تا ۲۰سالگی اون واسه طلاق صبر کردن و اون به دلیل این صبر بیش ازحد از اونا متنفر بوده.

هممون می خوایم تا جایی که ممکنه از بچه هامون در برابر صدمات طلاق حفاظت کنیم و خیلی راحته که با خودمون فکر کنیم، سن ایده آلی هست که در اون بچه ها بهتر می تونن ماجرا رو تحمل کنن؛ اما واقعیت اینه که درحالی که کارای ما روی سلامتی بچه ها اثر می ذارن، زمان طلاق عموماً عامل مهمی نیس.

اینکه بچهامون چیجوری با طلاق مواجه می شن، بستگی به کسی که هستن داره و عوامل خاص دیگری که تا حد زیادی در کنترل ما هستن. این کارهاییه که می تونین بکنین تا بچه هاتون با طلاق کنار بیان و رشد کنن:

  • اختلاف با همسر قبلی تون رو به کمترین حد ممکن برسونین و تلاش کنین که در تربیت بچه ها همکاری داشته باشین.
  • پایداری برقرار کنین و روالی اتکاکردنی داشته باشین.
  • روی بهبودی و برگشت خودتون از غصه و خشم کار کنین.
  • به بچه ها اطمینان بدین که هر دوی شما بازم اونا رو دوست دارین و بازم یه خونواده هستین.

دوستان و اعضای خونواده با قصد خیر نظرشون رو درباره اینکه کی باید جدا شید و کی نباید، به شما خواهند گفت؛ اما تحقیقات هیچ سنی رو در بچه ها به عنوان سن بهتر واسه طلاق والدین نشون نمی دن. دلایل نمونه ای هم با هم فرق دارن.

از خیلیا شنیدم که میگن اوایل نوجوونی، جدا از ساختار خونواده، دوران سختی واسه بچه هاست. در اینجور وضعیتی با وجود سؤالات هویتی که خیلی از بچه ها رو گرفتار خود می کنه، اضافه کردن طلاق به شرایط ممکنه واسه بچه ها بیش ازحد به نظر بیاد؛ اما با بزرگسالانی هم صحبت کردم که گفتن در اینجور موقعی اونقدر گرفتار زندگی اجتماعی شون بودن که طلاق والدینشون پشت زمینه محو شده.

چندسال پیش با خانمی صحبت می کردم که تازگیا طلاق گرفته بود و جوون ترین فرزندش همون روزا داشت وارد دانشگاه می شد. اون گفت نصف والدین در کلاس فرزندش در حال طلاق گرفتن بودن؛ چون همه شون تصمیم گرفته بودن که بهتره تا زمان ورود بچه ها به دانشگاه واسه طلاق صبر کنن؛ اما دوست این خانوم واسه من نوشت که همچین چیزی حقیقت نداره.

در نمونه دیگری با خانمی صحبت کردم که می گفت پدرومادرش وقتی اون به دانشگاه رفته، جدا شدن و اون احساس کرده که این کار تموم چیزی که اونا درباره عشق، خونواده و حتی دین یاد اون داده بودن رو از پایه خراب کرده. ده سال بعد، پدرش دوباره ازدواج کرد. اون میگه این ازدواج جدید اونو ویرون کرده.

اون که در اون زمان سی ساله بوده، تموم آخرهفتهٔ عروسی دوم پدرش رو گریه می کرده. اون همیشه از خودش می پرسیده که پدرش چیجوری تونسته طلاق بگیره و اینکه با اینحال طلاق چه نتیجه ای درباره دوران کودکی اش بگیره و درباره همه چیزایی که اون تربیت شده تا به اونا باور داشته باشه.

در نمونه خاص خودم، پسر من چهار سالش بود که پدرش از خونه رفت. واقعیت حضورِ ما دو نفر در دو خونه متفاوت خیلی راحت در زندگی اون جا افتاد. به اون گفتم که پدرش قراره در خیابون بعدی کنار ایستگاه آتیش نشانی زندگی کنه. هر وقت میخواس می تونست کامیونای آتیش نشانی رو ببینه. به نظر می اومد این طلاق خیلی هم حادثه بزرگی واسه اون نبوده. شاید به خاطر این که اون این قدر جوون بود.

حالا پسرم میگه که اصلاً وقتی رو که ما همه تو یه خونه زندگی می کردیم، یادش نمیاد؛ هرچند بعضی وقتا میگه که ترجیح می داد ما الان این کار رو می کردیم.

شنیدن این حرف همیشه منو ناراحت می کنه. طلاق واسه والدین سخته. هیچ زمان خوبی وجود نداره، واسه اینکه بچه تون تو یه خونه دیگه بخوابه یا اینکه روزا با بچه هاتون در خونه باشین، درحالی که شما تنها بزرگتر خونه هستین.

اما بچه ها خیلی مقاوم و انعطاف پذیر هستن. بهترین کاری که می تونین بکنین اینه که روی ایجاد یه رابطه مناسب با همسر قبلی تون تمرکز کنین، هر طور می تونین از اینکه کار به یه روال قانونی از روی دشمنی منجر شه دور بمونین و به بچه هاتون کمک کنین با مسائل خیلی زیاد دوران کودکی شون بر بخورن؛ همونجوریکه اگه هنوز زن وشوهر بودین این کار رو می کردین.

بعد از طلاق چه کنم و چیجوری زندگی کنم؟

راه تحمل سختیای بعد از طلاق

سپیده دانایی طلاق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *