بهترین شهرهای دنیا برای تحصیل در سال ۲۰۱۶

هر سال در آستانه سال جدید میلادی، QS رتبه بندی ای منتشر می کنه که نشون میده در سال جدید بهترین شهرها واسه دانشجو بودن کدوما هستن. در سال ۲۰۱۶ پاریس واسه چهارمین بار در این رتبه بندی بهترین شهر دانشجویی شناخته شده و قراره خوشحال ترین و خوشبخت ترین دانشجوها رو داشته باشه. هزینه های زندگی، شرایط زندگی، استانداردهای دانشگاهی و فرصتای شغلی از معیارهایی هستن که شهرهای برتر براساس اونا انتخاب می شن.

۱- پاریس

dp.jpg

تا قبل از حمله های تروریستی گذشته، پاریس یکی از آروم ترین شهرهای جهان بود. اما هنوزم معیارهای زیادی هست که پاریس رو بهترین شهر واسه دانشجوها کنه. وجود ۱۸ دانشگاه که میان بهترینای دنیا قرار دارن، کیفیت بالای زندگی و بازار کار قوی باعث شده پاریس با وجود بحرانای امنیت اش رتبه اول رو حفظ کنه. این شهر شکلای جور واجور امتیازات و تخفیفا رو واسه دانشجویان به کار میگیره تا فشار مالی رو احساس نکنن.

۲- ملبورن

dm.jpg

شهر استرالیایی ملبورن شهریه که می شه بهترین تجربه دانشجویی رو در اون پیدا کرد. فرصتای شغلی خوب، تنوع ملیتی و قومیتی دانشجویان و کیفیت بالای زندگی باعث شده این شهر به رتبه دوم برسه، فقط کمتر بودن تعداد دانشگاه های سطح بالای جهانی این شهر رو از رسیدن به رتبه اول محروم کرد.

۳- توکیو

dt.jpg

پایتخت ژاپن شدیدا مورد علاقه دانشجو هاس و در شاخصای کیفیت زندگی یکی از بالاترین رتبه ها رو داره. واسه فارغ التحصیلانش هم فرصتای شغلی خوبی جفت و جور می کنه. تنها مشکلش اینه که جمعیت دانشجویی متنوعی نداره و همین باعث شده به رتبه بالاتری نرسه.

۴- سیدنی

ds.jpg

در دومین شهر استرالیایی این رتبه بندی دست کم سه دانشگاه بزرگ با رتبه رنک زیر ۵۰ قرار داره، اما هزینه های زندگی در اون بالا هستش. در عین حال سطح زندگی عالی اونو بالا کشیده و به رتبه چهارم رسونده. سیدنی تنها شهریه که شرایط خوبی واسه دانشجویان بخش مد و فشن داره و این فرصتو از دست نداده و خودشو بالا کشیده.

۵- لندن

dl.jpg

پایتخت انگلیس رتبه خیلی خوبی واسه تنوع ملیتی دانشجویانش به دست آورده. کیفیت زندگی در این شهر بالا هستش و تعداد خیلی از دانشگاه های رده بالای جهانی رو در خود داره. اما هزینه های بسیار بالا باعث شده لندن به نزولش در این رتبه بندی ادامه بده و از رتبه دوم دو سال قبل و رتبه سوم پارسال، حالا به رتبه پنجم برسه. این سقوط رتبه نشون میده امتیازات دانشجویی مالی و کم بودن هزینه های زندگی تا چه حد در انتخاب یه شهر مؤثره.

۶- سنگاپور

dc.jpg

برخلاف لندن که سیر نزولی طی کرده، رتبه سنگاپور در سالای گذشته پیشرفت خوبی داشته و دانشگاه های این شهر در رقابت تنگاتنگی هستن. چشم انداز این شهر میگه می شه امید داشت که در سالای آینده رتبه های بهتری هم به دست بیاره.

۷- مونترال

dm2.jpg

همه شهرهای کانادایی در کیفیت زندگی رتبه خوبی دارن، اما مونترال ستاره شهرهای کانادا هستش و از دید تنوع ملیتی دانشجویان هم قوی عمل کرده و تعداد زیادی دانشجوی خارجی جذب کرده.

۸- هنگ کنگ

dh.jpg

کیفیت زندگی و بازار کار واسه فارغ التحصیلان، هنگ کنگ رو به رتبه هشتم امسال رسونده. اما هزینه های بالای زندگی در این شهر می تونه مانعی واسه بعضی از دانشجویان باشه. شهر شب زنده داری که رستورانا و مراکز خریدش تا نیمه های شب بازند، می تونه واسه دانشجویان در کنار درس و مشق، زندگی هیجان انگیزی بسازه.

۹- برلین

db.jpg

شهری که امسال به رتبه بندی بهترینا راه پیدا کرده، واسه کیفیت بالای زندگی و هزینه های مناسبش تونسته به رتبه نهم برسه. واسه دانشجویان محیط زیست برلین یکی از بهترین مقصدهاه. ۴۴ درصد پایتخت آلمان از پارک، جاهای تفریحی و جنگل و رودخانه تشکیل شده! مگه واسه درس خوندن شرایط باید چقدر ایده آل باشه؟

۱۰- سئول

ds2.jpg

پایتخت کره جنوبی یه متروپل تقریباً شلوغه که شاید در نگاه اول شهر جالبی واسه زندگی به نظر نرسه. اما واسه دانشجویان حالا یکی از بهترین شهرهای ممکنه. فرصتای شغلی خوب واسه فارغ التحصیلان باعث شده این شهر به این رتبه برسه و واسه اونایی که به آرامش جایی مثل برلین عادت ندارن، یکی از گزینه های روی میز باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *