بهترین غذاهای سنتی در بازارهای استانبول

خیلی از تجار، صنعتگران، باربرها و خریداران محلی که روز خود رو در بازار معروف شهر قدیمی استانبول می گذرونن خیلی از دید غذایی به شکم خود می رسن. چون اونا در این منطقه در راه شون طعم غذ ا رو زیاد چشیده ان، وقتی که موقع تشخیص تازه ترین، سریع ترین و خوشمزه ترین غذای این منطقه بشه اونا بهترین راهنمای ممکن هستن.

طرفداران غذاهای سنتی ترکیه، با تحقیر کردن شکم پرستی آدمای شکمو و استقبال از غذ اهای ارزون، بیشتر در صف غذ اهای مورد علاقه خود قرار می گیرن. گشتن در بازار بزرگ و پر جنب و جوش استانبول واقعا” خسته کننده س. بعضی وقتا واسه جون گرفتن باید وایساد.

بهترین دانر کباب

اگه از مغازه دارن سوال کنین که کی بهترین دانرکباب رو در این منطقه میده، شاید” جواب همه یه جوره: ” البته شاهین اوستا! “. مدل آقا شاهین در منطقه دونرسی شاهین اوستا خاصیت گوشت بره رو داره که همراه با پیاز و گوجه در نون قرار میدن و بعد سماق رو روی اون می پاشند. بدون دودلی خوشمزه س و ناهاری ارزون و خوشمزه هستش. مغازه ی بخر و ببر اون دریچه ای داره که غذا رو به صورت بیرون بر به مشتریان تحویل میده و داخل خیابون باریکی در حاشیه شرقی بازار، پشت مسجد نوروسمانی واقع شده.

دولماسی و کباب در خیابون خلوت

بعد از گذر از بین توریستا در زمان صبح، چانه زدن با مغازه دارن، بعضی از بازدیدکنندگان در بازار بزرگ احساس می کنن باید واسه خوردن دولماسی در بعدظهر بازار رو ترک کنن. اما اونایی که روح مقاوم تری دارن از خیابون اصلی و شلوغ یاگلیک سیلار کادسی برمی گردن و درخواست میزی جلوی گزینتپ بورک اوکاکباسی می کنن. اوکاکباسی معروف (غذاخوری ای که مشتریان می تونن کباب شون رو در بین پختن بالای زغال سنگ تماشا کنن). کباب ادویه دار اینجا یه وعده غذایی درست و حسابی واسه افرادیه که می خوان بعد از خوردن غذا فورا به بازار برگردن و دولماسی خوشمزه )بادمجان وفلفل قرمز که با برنج و سبزی پر شده) غذای مورد علاقه واسه افرادیه که گیاه خوارند.

آین دورام

اوکاکباسی معروف، واقع در نزدیکی کیلیسیلار کاپیسیه، که مورد توجه خیلی از دلالان ارزه که در نزدیکی خیابون خلوت با صدای بلند به کار خود مشغولند، پس لازمه قبل از گرفتن صندلی در میز مشترک، در انتظار نوبت بمونین. کباب دورام سفارش بدین(گوشت کبابی آماده شده که در نون نازک داغ پیچیده شده) و بعد از آماده شدن خودتون می تونین به اون گیاهان معطر، خیارشور و فلفل سبز کبابی فراوون اضافه کنین. معمولا انتخاب برتر در منو، مرغ کباب دورامه.

بهترین پایدهایی که با آتیش هیزم درست می شن

پیدا کردن پک پاید و سالن پیتزایی که واسه یه کارگره، واقعا ماجراجوییه، چون تو یه راه باریک و پرپیچ و خم در پشت بنای تاریخی بووک ولیدخان(کاروانسرایی بزرگ در قرن هفدهم که درست در قسمت شمالی بازار بزرگ واقعه) مخفی شده. سرآشپزان همیشه اجاق هیزم سوز رو پر از هیزم نگه می دارن و ارزون ترین وخوشمزه ترین پایدها رو به مردم شهر عرضه می کنن. احتیاجی به گفتن نیس که اونا رو باید داغ داغ خورد.

بهترین سوغات ترکیه

جعبهایی از لوکوم طلایی رنگ (سوغات ترکی)، بهترین سوغات این کشوره، و تعداد خیلی از مغازه های توریستی در دور و بر و داخل بازار ادویه وجود دارن که با کمال میل نمونه هایی از این شیرینیای سنتی رو با طعم مصنوعی و قیمت گران به این توریستا عرضه می کنن. از این مغازه ها خرید نکنین و عوضش چند خیابون به سمت شرق برید تا به مغازه ای در بازار کوچیک، مکانی در زیر مسجد سلیمانیه برسین و از اونجا خرید کنین. آلتان سکرلمه از سال ۱۸۶۵ تا حالا، لوکوم فوق العاده تازه و اکید رنگارنگ (آبنبات سفت) درست می کنه. البته قیمت ارزون اون و گشاده رویی اش همیشه ارزش این رو داره که راهی طولانی رو بپیماییم واز مغازه های زیادی بگذریم تا از اونجا خرید کنیم.

نهار با کباب به سبک کافه تریا

کارکنان خط تولید که به (سرآشپز) زحمتکش در دورومکو رایف اوستا، یه اوکاکباسی به سبک کافه تریا در شرق بازار بزرگ، کمک می کنن، دلیل برتری و محبوبیت آدانا و کباب دورام اورفاهای خود (گوشت چرخ کرده، پیاز خام وجعفری که در نون داغ پیچیده شدن) هستن. آدانا ادویه داره و اورفا خیر، ولی هر دو خوراکی معرکه و ارزون قیمتی هستن. در نظر داشته باشین که آوران (نوشیدنی کف دار که از ماست و نمک درست می شه) رو به عنوان نوشیدنی همراه غذا سفارش بدین.

کله پاچه بسیار اعتیاد آور

طرفداران کله پاچه گروه گروه به کوکورچی اردیک اوستا واسه خوردن کوکورک می رن– روده بره پرورده با دنبلان یا بقیه تیکه های غیر معمولی، که در فلفل قرمز و مرزنجوش خوابیده شدن، پر می شه و دور سیخ کباب پوشیده می شه وسپس بالای زغال کباب شده و در نون سفید ترد سرو می شن. کوکورک بوی تند و عطر و طعم قوی داره که مناسب آدمای بی دل و جربزه نیس. اما می تونه بسیار اعتیاد آور باشه. مواظب خود باشین.

بهترین باقلوا

کره، شکر، شیرینی فیلو وآجیل: وقتی این چهار عنصر باهم ترکیب می شن به شکل معجزه آسایی به بهترین دسر ترکیه تبدیل می شن. قنادیای زیادی وجود دارن که ادعا می کنن بهترین باقلوا رو در استانبول درست می کنن، اما بیشتر مردم در این طرف پل گالاتا میگن باقلوای دِوِلی، سزاوار این تمجیده. مغازه ای کوچیک در حسیرسیلار کادسی و واقعا شلوغ که سرنبش بازار ادویه واقع شده، شکلای جور واجور غذاهای عالی رو به فروش میرسونه، مثل بولبول یوواسی (لونه بلبل)، شیرینی ای که با پسته و خامه سفت پر شده.

اشتهای شدید واسه جدیدترین شیرینی استانبولی

شیرینیایی مثل دوندورما(بستنی ترکی)،فیرینسوتلاچ (شیربرنج) لقمه عصرانه مغازه داران در بازار بزرگه، اما تحفه ای جدید هست که در این بخش از شهر به زیادی پیدا میشه ،تریلچ به خاطر تست کردن یکی از این کیکای اسفنجی کرم دار که در بالای اون کارامل پاشیده شده، بهترین مکان بنادون دورمالاریه که مغازه بستنی فروشی کوچکیه که در حیاط مسجد اتیک علی پاشا نزدیک ایستگاه تراموای چمبرلیتاشه.این مغازه هم اینکه دوندورما و فیرینسوتلاچ می فروشه که واسه آدمایی که غذای سنتی دوست دارن، جالبه.

غذای خاص سالن وفا بوزاچیسی، یه نوشیدنی لزج رنگی از شکر و خمیر جوی ورزآمده، است. جربزه نوشیدن اونو دارین؟

نوشیدنی مخصوص محلی واسه افراد با دل و جربزه

این نوشیدنی واسه افرادیه که خطر پذیرن. وفابوزارچیشی کافه معروفیه که در سال ۱۸۷۶ در دوران عثمانی در محله ای مسکونی واقع در غرب بازار بزرگ به راه افتاده که قسمت داخلی اون با کاشیای رنگارنگ پوشیده شده، کارکنانش بسیار صمیمی هستن، سالنی داره که نوشیدنی مخصوص، بوزا، رو ارائه می کنه. که این نوشیدنی ویسکوزی و لزج رنگه که از آب، شکر و خمیر جوی ورزآمده درست می شه. بالای اونو نخود خشک و کمی دارچین می ریزن که کمی بوی تند لیمویی به خود میگیره و بخاطر بالا بردن توانایی جنسی و قدرت بدنی معروف شده. ما به شما پیشنهاد می کنیم که اونو حتما امتحان کنین.

تور نوروزی تایلند و پاتایا

زیباترین معابد تایلند

تور ترکیه جهانگردی سفربابا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *