بهترین نصیحت های دنیا از پدران موفق

۲۱ ژوئن، روز جهانی پدر بود. وب سایت بیزنس اینسایدر به مناسب این روز، بهترین نصیحت پدران ۱۴ تن از افراد فوق موفق دنیا رو جمع آوری و منتشر کرده. در ادامه همراه زومیت باشین تا ببینین، بزرگ ترین و موفق ترین افراد در ینگه دنیا هم بعد از عمری صدرنشینی و موفقیت، هنوز نصیحت پدرانشون رو به یاد دارن و از اون الگو گرفته ان.

به گزارش آلامتو به نقل از زومیت؛ معمولا پشت سر هر مدیر اجرایی، یه کمیته ی غیررسمی مشورتی هست که باعث و بانی موفقیت های این افراد هستن. مربیان، هم دانشگاهی ها، شرکای زندگی و در مواردی، پدران، عضو این کمیته های مشورتی هستن.

شاید پندهای پدرانه به تنهایی شما رو ریچارد برانسون و بیل گیتس نمی کنه؛ اما دوز به اندازه ی نصیحت های پدرانه، ضرری هم نخواد داشت.

نصحیت هایی که صحبتش شد، این ها هستن:

مگ ویتمن (Meg Whitman): خوب باش

بهترین نصیحت دنیا,meg-whitman-be-nice

شاید فکر کنین «خوب بودن» نصیحت سطحی و پیش پا افتاده ایه اما مدیرعامل اچ پی (Hewlett-Packard) این طور فکر نمی کنه. مگ ویتمن می گوید این پند، یکی از مهم ترین نصحیت های عمرش بوده.

ویتمن در مصاحبه با مجله فورچن (Fortune) می گوید: «هیچ وقت وقتی که بابام این حرف رو به من زد فراموش نخوام کرد.» اون به خاطر می آورد که: «اون روز با کسی بدرفتاری کرده بودم. بابام به من گفت: “بد بودن با هیچ کسی در هیچ وقتی، هیچ فایده ای نداره. تو نمی دانی نفر بعدی که در زندگی با اون ملاقات می کنی، چه کسیه. ضمن این که تو با بد بودن نمی توانی چیزی رو تغییر بدهی. معمولا هم به هیچ جایی نمی رسی.”»

تی. بون پیکنز (T. Boone Pickens) : نقشه ای داشته باش

بهترین نصیحت دنیا,t boone pickens have a planرییس شرکت مدیریت سرمایه BP یا همون BP Capital Management در ایالت اوکلاهاما دانشجو بود و مشغول یه جشن دانشجویی، که پدرش به محوطه ی دانشگاه اومد و پیامی به اون داد که زندگی ایشون رو از ان رو به اون رو کرد.

پدرش به اون گفت: «احمقی که نقشه ای واسه خودش داشته باشه، همیشه می تونه از یه نخبه هم جلو بزنه.» پدرش ادامه داد: «من و مادرت فکر می کنیم توئم احمق هستی و هم هیچ نقشه ای در سرت نیس. ما فکر می کنیم تو داری این جا در شهر استیلواکر وقتت رو تلف می کنی. تو به هیچ جا نمی رسی.»

پیکنز در لینکدین نوشته که حق با پدرش بود: «باید اقرار کنم که اون جا خیلی کار مهمی انجام نمی دادم.» اما به فاصله ی یه ماه از اون ملاقات، همه چیز تغییر کرد. پیکنز راهی رو انتخاب کرد و زمینه ی کارش رو عوض کرد. ایشون تاکید می کنه: «اون جا بود که نقشه ای واسه خودم پیدا کردم و از اون زمان تا امروز همون نقشه رو دارم.»

بیل گیتس (Bill Gates) : کاری که بلد نیستی رو بکنه

این روزا، بیل گیتس، مدیرعامل قبلی مایکروسافت و پدر وکیلش، به شکل روسای مشترک بنیاد بیل و ملیندا گیتس به همدیگه مشورت میدن. اما قدیم ها، این گیتس بزرگ بود که به پسرش پند و نصیحت می داد.

مهم ترین درسی که بیل گیتس از پدرش آموخت چی بود؟ در کارا سرمایه گذاری کن؛ حتی اگه اون کارا رو خوب بلد نیستی. بیل گیتس در مصاحبه ای که با مجله ی فورچن داشته، به یاد می آورد که هم پدر و هم مادرش «اون رو به انجام ورزش های بسیار متفاوتی مثل شنا، فوتبال و فوتبال امریکایی تشویق می کردن.» بیل گیتس می گوید: «اون زمان فکر می کردم که انجام این ورزش ها کار الکی ایه، اما بعدتر معلوم شد که این طور هم نیس. در واقع همین ورزش کردن منو در برابر موقعیت های جور واجور مدیریتی قرار داد. ورزش کردن باعث شد به جای چسبیدن به اموری که انجام دادنشون برام راحت بود، بفهمم که در انجام دادن بسیاری کارا، خوب و موثر نیستم.»

پدر بیل گیتس هم موافقه که فشارهای اون زمان واسه عضویت در تیم سافتبال، به درد بخور بوده. ایشون می گوید: «معلوم شد که در آخر نصیحت خوبی بوده.»

ریچارد برانسون (Richard Branson) : کم تر حرف بزن و بیش تر گوش کن

بهترین نصیحت دنیا,richard branson listen more than you talkریچارد برانسون، موسس و خالق گروه ویرجین در پستی در لینکدین نوشت، می گوید: «خونه ای که من در اون بزرگ شدم، پر بود از فعالیت های جور واجور. مادرم همیشه در حال طرح ریزی فعالیت های کارآفرینی جدید بود و من و خواهرام شدیدا مشغول اجرای اون ها بودیم.»

در میون این هرج و مرج، پدر برانسون اما، لنگرگاه آرامش و ثبات و مسئول پشتیبانی از خونواده بود. ایشون می نویسد: «بابام فرد ساکتی نبود. اما به اندازه ی بقیه ی ما حرف نمی زد. این حالت، باعث ایجاد یه تعادل معرکه در خونواده شده بود. ما می دونستیم هر اتفاقی که بیفته، می تونیم به اون تکیه کنیم.»

یکی از بهترین و ساده ترین پندهایی که از بابام گرفتم این بود که گفت: «بیش تر از این که حرف بزنی، گوش کن. هیچ کس با شنیدن حرف های خودش چیزی یاد نگرفته.»

استیو جابز (Steve Jobs) : پشت حصار رو هم رنگ بزن

اگه همه شرکت اپل رو واسه تعهدش به طراحی قشنگتر می شناسن، شاید فردی که باید مورد تشکر قرار گیرد، پاول جابز، پدرخوانده ی استیو جابزه.

والتر ایزاکسون، زندگی نامه نویس جابز، در مصاحبه اش با شبکه ی CBS گفت: «پاول جابز یه مکانیک فوق العاده بوده. اون به پسرش استیو یاد داده که چیجوری چیزای معرکه بسازه.»

«اون ها روزی در حال ساختن یه حصار بودن. پاول به پسرش گفت: “تو باید پشت حصار رو هم به همون خوبی جلوی اون درست کنی. هرچند که ممکنه هیچ کس اون جا رو نبیند، اما خودت که می بینی. درست کردن پشت حصار نشون می دهد که تو می توانی وسائل رو کامل و بی مشکل بسازی.”»

مارتا استوارت (Martha Stewart) : تو از پس هر کاری بر می آیی

بهترین نصیحت دنیا,martha stewart you can do anythingغول بخش ی سبک زندگی، می گوید که اگه نصیحت پدرش نمی بود، هیچ وقت جربزه خطر کردن پیدا نمی کرد. و همین خطر کردن ها بوده که اون رو به موفقیت های امروزش رسونده.

اون در پستی در لینکدین نوشت: «بابام به من گفت با در نظر گرفتن خصوصیات شخصیتی که تو داری، اگه ذهنت روی چیزی متمرکز باشه، هر کاری که انتخاب کنی رو می توانی بکنی.» ایشون اضافه می کنه که: «این نصیحت بابام باعث شد که کم کم حس اعتمادبه نفس در من زیاد شه؛ و با این که بعضی وقتا عصبی و دست پاچه هم می شدم، اما تونستم بر اون پیروز شدم. و هر زمان که تصمیم به انجام کاری گرفتم، تونستم از پس اون بربیایم.»

محمد العریان (Mohamed El-Erian) : دیدگاه بقیه رو در نظر بگیر

بهترین نصیحت دنیا,mohamed el erian consider other points of viewمحمد العریان که هم حالا مشاوره ارشد اقتصادی در شرکت آلیانز (Allianz) است، در پاریس بزرگ شده. همون زمان بود که ارزش بیرون اومدن از حصار راحتی اش رو از پدرش که بعدتر سفیر مصر در فرانسه شد، آموخت.

ایشون به مجله ی فورچن می گوید: «ما عادت داشتیم هر روز دست کم چهار روزنامه بخریم. از روزنامه ی فیگارو که در گروه ی راست های سیاسی قرار داشت تا اومانیته که روزنامه ی حزب کمونیست بود.»

اون ادامه می دهد: «به خاطر دارم روزی از بابام پرسیدم، به چه دلیل ما به چهار روزنامه ی جور واجور نیاز داریم؟ و اون جواب داد: “اگه دیدگاه های متفاوت بقیه رو دنبال نکنی، در آخر ذهنت بسته می مونه و تو به زندانی یه تفکر خاص تبدیل میشی که هیچ گاه سوالی درباره ی اون نمی پرسد.”»

والتر بتینگر (Walt Bettinger) : معروفیت خریدنی نیس

بهترین نصیحت دنیا,walt bettinger you cant buy reputationمدیرعامل و رییس شرکت چارلز شواب (Charles Schwab) به مجله ی فورچن می گوید که پند پدرانه ای که زندگی اش رو شکل بخشیده، اتفاقا نصیحت ساده ایه. پدرش به اون گفته بود که: «بیشتر چیزای دنیا قابل خرید و فروش هستن؛ اما معروفیت، این طور نیس.»

ایشون توضیح می دهد که: «بابام با همین چند کلمه پند پر حکمت، باعث ایجاد چارچوبی در شخصیت من شد که نوع تعاملاتم با بقیه، چگونگی ی رفتار و روش ی تصمیم گیری ام که به فعالیت های روزانه ام شکل می داد رو ایجاد کرده.»

باربارا کرکران (Barbara Corcoran): از رهبر پیروی نکن

بهترین نصیحت دنیا,barbara corcoran dont follow the leaderسوپراستار دنیای معاملات املاک، ضعف امور کارآفرینی رو به واسطه ی پدرش کشف کرد.

اون در مجله ی Inc توضیح داده که: «اگه رییس بابام از اون می خواست که مثلا فلان کار رو بکنه، ممکن بود که شغلش رو ترک کنه. این موضوع یه موضوع ی تکراری بود. اگه قبل از ساعت ۵:۳۰ به خونه می اومد، ما می فهمیدیم که اخراج شده. بعد چون مادرم مثل یه نظامی بود، خیلی زود، ساعت ۶ پای میز شام می نشستیم. سر میز بابام به ما می گفت: “حدس بزنین چی شده بچه ها؟” و ما همه با هم فریاد می زدیم که “اخراج شدی؟!” و این طوری بهترین و هیجان انگیزترین شام ماه اتفاق می افتاد.»

اون می گوید که این روحیه مسری بوده و دلیل جایگاه فعلی ایشون هم همین روحیه می باشه. «بابام ما بچه ها رو با همین روحیه ی نافرمانی تریبت کرده. و شاید دلیل این که ما نمی توانیم زیردست هیچ کس کار کنیم، همینه.»

ایندرا نویی (Indra Nooyi) : قصد ها رو مثبت فرض بگیر

بهترین نصیحت دنیا,indra nooyi assume positive intentرییس و مدیرعامل شرکت پپسی (PepsiCo) از پدرش نصیحتی گرفت که روش ی برخورد ایشون با دنیا رو تغییر داده. پدرش به اون گفته بود: «هرکی، هر کاری انجام می دهد یا هر حرفی می زند، تو قصد اون رو مثبت فرض بگیر.»

ایندرا نویی در مصاحبه ای که با مجله ی فورچن داشت، گفت: «این موضوع در ظاهر تغییر کوچیکی بود، اما یافته های اون گسترده و بزرگه.» ایشون اضافه می کنه که: «از اندازه فرقی که این نوع نگاه، در طرز برخوردتان با آدم ها و مشکلات زندگی ایجاد می کنه، حیرت زده میشین. وقتی که شما نیات افراد رو منفی فرض می گیرد، عصبانی هستین. اگه عصبانیت رو کنار بذارین و نیات بقیه رو مثبت فرض کنین، از تاثیر این کار حیرت زده میشین.»

به جای این که گارد دفاعی با بقیه داشته باشین، میتونین به بقیه گوش بدید و از اون مهم تر، بقیه هم می تونن به شما گوش کنن. «وقتی که نیات رو مثبت فرض می گیرید، فکر می کنم بیشتر وقتا، همچین چیزی اتفاق می افتد که بقیه می می گن: “آهای. یه لحظه دست نگه دار. شاید عکس العمل من به این فرد اشتباه بوده. به نظر میاد که این شخص واقعا داره تلاش می کنه.”»

مارک کوبان (Mark Cuban) : خوش بگذران

بهترین نصیحت دنیا,mark cuban have funمارک کوبان، کارآفرین میلیاردر دنیای تکنولوژی، سرمایه گذار و مالک تیم بسکتبال دالاس ماوریکس (Dallas Mavericks) خوب می دونه که خوشی های بسیاری واسه زندگی کردن هست. اون این نکته رو از پدرش آموخته.

«پدر من ۸۷ ساله س و هر روز قوی تر می شه. اون مثل یه ماشینه.» در سال ۲۰۱۴، ایشون در جمعی به مخاطبانش گفت: «پدر من همیشه تکرار می کرد که: “امروز، جوون ترین سنیه که در عمرت تجربه می کنی. باید همین طور زندگی کنی. باید هر روز جوون زندگی کنی.”و این همون چیزی ست که تلاش در انجامش دارم.»

سارا بلیکلی (Sara Blakely) : شکست ات رو جشن بگیر

بهترین نصیحت دنیا,sara blakely celebrate failureاگه به خاطر برنامه ی همیشگی پدر سارا بلیکلی سر میز شام نمی بود، امکان داشت امروز اسپانکس(Spanx) یه شرکت چند میلیارد دلاری نباشه.

سارا بلیکلی در بین برنامه ی آموزش کارآفرینی که در نیویورک برگزار می شد، رو به مخاطبانش گفت: «بابام عادت داشت سر میز شام ازم و برادرم سوال کنه که این هفته چه شکست هایی خورده ایم.» : «به خاطر می آورم که از مدرسه به خونه برمی گشتم و به اون می گفتم که “پدر، من می خواستم فلان کار رو انجام بدهم ولی اصلا از پسش بر نیومدم.” بابام با خوش حالی می گفت: “بزن قدش!” در واقع اگه اون هفته چیزی واسه تعریف کردن نمی داشتم و در کاری شکست نخورده بودم، ناراحت می شد.»

همین طرز رفتار بود که به سارا بلیکلی جربزه قبول کردن خطر های بزرگ تر رو داد. ایشون توضیح می دهد که: «بابام با این کار، این هدیه رو به من داد که افکارم رو در مورد شکست هایی که می خورم بازآموزی کنم. واسه من، شکست یعنی وقتی که به اندازه ی کافی تلاش نمی کنم.»

کنت چنالت (Kenneth Chenault) : تنها چیزی که قادر به کنترلش هستی، کارکرد خودته

بهترین نصیحت دنیا,kenneth chenault the only thing you can control is your performanceمسائل بسیاری در این جهان وجود دارن که از کنترل ما خارج هستن. اما، اگه یه چیز باشه که مدیرعامل امریکن اکسپرس (American Express) از پدرش آموخته باشه، اون هستش که انرژی خودتو روی کارایی که قدرت انجامشون رو داری متمرکز کن.

ایشون خطاب به حضار در مدرسه تجارت مک کامب دانشگاه آستین تگزاس تاکید می کنه که: «اگه بنا دارین روی موضوع ای تمرکز کنین، روی چیزی تمرکز کنین که قادر به کنترل و مدیریت اون هستین.» و یادآور می شه که: «تنها چیزی که می تونید بر اون کنترل داشته باشین، کارکرد شماس.»

ایشون اشاره می کنه که این نکته، باعث توانمندسازی روحیه ی آدم می شه. و ادامه می دهد که: «چیزی که این نوع نگاه به یه شخص می گوید اینه که توئم می توانی واقعا تغییر بسازی. تو به واسطه ی عملکردت می توانی واقعا باعث ایجاد تغییرات بشی.»

استیو بالمر (Steve Ballmer) : با همه ی وجود کار کن

بهترین نصیحت دنیا,steve ballmer go all inمدیرعامل قبلی مایکروسافت و مالک فعلی تیم بسکتبال لس آنجلس کلیپرز (Los Angeles Clippers) می گوید بهترین نصحیتی که در عمرش شنیده، از طرف پدرش بوده.

استیو بالمر در مصاحبه ای که در مدرسه تجارت آکسفورد داشت، تعریف می کرد که: «بابام می گفت “اگه تصمیم داری کاری بکنی، درست انجامش بده و اگه تصمیم داری هیچ کاری نکنی، هیچ کار نکن.” و به نظر من این کلید همه ی مشکلاته.»

که: «یعنی: “با همه ی وجود کار کن. اگه کاری انجام می دهی، با همه ی اعضا و همه ی توانت بکنه. با قلبت، با بدنت و با روحت.”»

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟

زومیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *