تاریخچه تصویری آیپاد کلاسیک؛ نگاهی به گذشته پخش کننده موسیقی اپل

ممکنه واکمنا اولین انقلاب دستگاه های قابل حمل پخش موسیقی رو شروع کرده باشن، اما آیپاد شروع کننده دومین اون بوده. این دستگاه کم مثل ظرفیتی برابر هزاران آهنگ داشت و از همه مهم تر، شروعی طوفانی واسه اپل، در میدون موبایلا حساب می شد.

و آخرسر امروز در سیزدهمین سالروز عرضه نسخه اولیه اون، تولید آیپاد سنتی متوقف شد. در ادامه مطلب با سایت ما همراه باشین تا نگاهی داشته باشیم به گذشته این پخش کننده موسیقی انقلابی؛ از نسخه های اولیه و ساده اش، تا روزای افتخار آفرینی و آخرسر بازطراحی پایانی اش.

اولین نسل آیپاد، سال ۲۰۰۱: با به کار گیری اولین آیپاد، می تونستید ۱۰۰۰ آهنگ در جیبتون داشته باشین. این دستگاه از دکمه های فیزیکی در جلوی اون و پورت بسیار بزرگ فایروایر در قسمت فوقانی واسه شارژ و سینک کردن استفاده میکرد و در دو مدل ۵ و ۱۰ گیگابایت با قیمت ۳۹۹ و ۴۹۹ دلار در دسترس بود.

دومین نسل آیپاد، سال ۲۰۰۲: دومین نسل این دستگاه، تقریبا مثل نسل قبلی خود بود، فرقش اینه که در این نسخه دکمه های مکانیکی اسکرول با دکمه های حساس لمسی جانشین شده بودن. حافظه داخلی این پخش کننده موسیقی انقلابی هم ۲ برابر شد و واسه اولین بار از ویندوز پشتیبانی به عمل آورد.

نسل سوم، سال ۲۰۰۳: این نسخه اولین بازطراحی کلی آیپاد حساب می شد. سومین نسل آیپاد از طراحی بسیار نازک تر، پورت ۳۰ پین به جای فایروایر و دکمه های پخش لمسی خازنی استفاده میکرد. حافظه داخلی ارزون ترین مدل ، ۱۰ گیگابایت موند اما مدلای ۳۰ و ۴۰ گیگی هم در دسترس بودن.

نسل چهارم، سال ۲۰۰۴: بازطراحی بعدی آیپاد، دکمه های پخش رو با حلقه مربوط به اسکرول ترکیب و به شکل Click Wheel معرفی کرد. نسل چهارم این دستگاه در دو مدل ۲۰ و ۴۰ گیگابایتی عرضه شد و پس از چند ماه، مدل به روزرسانی شده دیگری با توانایی صفحه نمایش رنگی هم معرفی شد.

آیپاد خود به خود فروخته نشد. اپل یه کمپین تبلیغاتی جذاب رو با مضمون تصاویر افراد در حال گوش دادن به موسیقی و لذت بردن از اون با آیپادای سفید رنگ رو چند سال ادامه داد. دوست نداشتن این تبلیغات واقعا سخت بود.

نسل پنجم، سال ۲۰۰۵: یکی مونده به آخرین باز طراحی آیپاد، اولین دستگاهی بود که در دو رنگ سفید و مشکی در دسترس بود. این نسل از طراحی قسمت جلویی تخت، صفحه نمایش رنگی و مدلایی با حافظه ۳۰، ۶۰ و ۸۰ گیگ استفاده میکرد. نسل پنجم آیپاد، با عنوان iPod video هم میشناختنش، چون واسه اولین بار از پخش فایلای ویدئویی هم پشتیبانی می کرد.

در حالیکه اولین تبلیغات آیپاد از رنگا و پس زمینه های ساده استفاده می کردن، تبلیغات بعدی با به کار گیری پس زمینه های پراکنده، طیفای گسترده تر رنگی و مدلای با جزئیات بیشتر طراحی شده بودن. با این حال، به اندازه قبلیا جذاب و قشنگتر بودن.

نسل هفتم، سال ۲۰۰۷: آخرین بازطراحی آیپاد، بیشتر از ۶ سال دووم آورد. این نسل، بدنه جلویی آلومینیومی مشکی و نقره ای رو جانشین رنگ سفید نسخه های قبلی کرد و در مدلای جور واجور ۸۰، ۱۲۰ و ۱۶۰ گیگابایتی در دسترس کاربران قرار گرفت. این مدل، پسوند سنتی رو یدک می کشید و باعث معرفی اولین آیپاد تاچ گشت.

 

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *