حیوانات عجیب: حشره ای که پوست قربانیانش را بر تن می کند

حشرات گونه های مختلفی دارن و هر کدوم سبک زندگی مخصوص خود رو دنبال می کنن. این موجودات هم اینکه به راه های مختلفی طعمه هاشون رو شکار می کنن و جالبه بدونین که بعضی وقتا بعضی از روشای مورد استفاده اونا فرق زیادی با روشای انسانی ندارن.

یکی از این گونه های عجیب، حشره قاتل اسمشه که پس از زهرآگین کردن شکار خود، اجزای داخلی بدن اونو می خوره و لاشه اش رو به قسمت انتهایی بدنش می چسبوند.

در ادامه این مطلب با سایت ما همراه باشین.

نکته جلب در مورد این حشرات اون هستش که تنها پوست یه قربونی رو بر تن نمی کنن و بعضی وقتا دیده شده که یه عالمه از لاشه رو به دنبال خود میکشن.

شاید در نگاه اول این کار به نظرتون بی فایده بیاد، اما باید بگیم که بر تن کردن پوست قربانیان، علاوه بر خاصیت استتاری، می تونه، نقش یه زره موثر رو واسه جونور اجرا کنه.

در سراسر دنیا، ۷۰۰۰ حشره قاتل زندگی می کنن که دهانی عجیب و پوزه مانند دارن و با به کار گیری اون قربونی خود رو که عموما مورچه، موریانه، زنبور و مانند اون هستن در هم می درند.

اونطور که کریستین ویراچ، زیست شناس دانشگاه کالیفرنیا در ریورساید میگه، در زمان شکار، پوست روی فک بالایی و پایینی این جونور به طور کامل کنار میره و آروارهای اونو می شن.

در این مرحله، حشره مانند یه عنکبوت عمل می کنه؛ بدون معنا که سمی به بدن قربونی تزریق می کنه که در کسری از ثانیه اونو فلج کرده و کم کم شروع به تجزیه کردن اندامای داخلی اش می کنه و اونطور که ویراچ میگه، چاله ای رو در بدن حشره بوجود میاره.

روش کار به این صورته که حشره فک پایینی خود رو داخل بدن قربونی قلاب کرده و سمش رو به بدن اون تزریق می کنه، با این کار، قربونی از جنب و جوش باز می مونه و حشره می تونه سم بیشتری رو به داخل بدن اون وارد کنه و با خیالی راحت شروع به خوردن محتویات بدن قربونی اش کنه.

در این مرحله حشره ماده ای چسبناک رو ترشح می کنه و از این روش جنازه قربونی رو به قسمت انتهایی بدن خود می چسبوند. اونطور که ویراچ میگه، مشخص نیس که اونا این کار رو دقیقا چیجوری انجام میدن چراکه سختی چسباندن جنازه به قسمت انتهایی بدنشون مثل رسوندن آرنج به دهن واسه انسانه.

با این کار حشره قاتل انگار خود رو استتار می کنه و با پوشیدن لباس مبدل قربانیانش از تیرس دشمنانش در امان می مونه.

اینطوری وقتی که یه مارمولک تلاش می کنه یکی از این حشرات رو بگیره، به جای یه حشره آبدار و خوشمزه، تنها چیزی که نصیبش می شه لاشهای تعدادی مورچه یا حشراتی مثل اون میشه.

اما به کار گیری این پوشش مزیت دیگری هم واسه حشره قاتل داره و به اون کمک می کنه که از دنبال شدن به وسیله موجوداتی که شکارشان می کنه، جلوگیری کنه.

مثلا، جانوری که موریانه ای رو شکار کرده و پوست اونو بر تن داره، خود رو در لونه اونا استتار کرده تا علاوه بر اینکه با محیط دور و برش ترکیب شه، بوی اونا رو هم به خود بگیره.

اما هوشمندانه تر از این موضوع، فوت وفن هاییه که حشره مورد بحث واسه شکار در پیش میگیره. موریانها هم مثل مورچها، ایمنی و بهداشت عمومی رو رعایت می کنن و واسه پیشگیری از گسترش مریضی (و شاید ناراحتی) لاشها و هم نوعان مرده خود رو که در حال خشک شدن هستن از محیط پیرامونی لونه جمع آوری می کنن.

حال براساس تحقیقات، روشن شده که حشرهای قاتل از این مسأله به نفع خود استفاده می کنن؛ اینطوری که یه موریانه رو شکار کرده، اجزای داخلی بدنش رو می خوردند و لاشه اونو در راه لونه موریانهای دیگه قرار میدن.

وقتی که موریانهای دیگه واسه برداشتن لاشه به سراغش میان، حشره قاتل وارد عمل شده و شکار بعدی اش رو به دام میندازه.

به گفته خانوم ویراچ، یکی از پژوهشگرانی که حرکات این حشره رو زیر نظر گرفته بود، اعلام داشته که حشره قاتل با به کار گیری این روش ۴۸ موریانه دیگه رو به دام انداخته.

دیگه گونه های این حشره هم با آغشته کردن پاهای جلویی خود به ماده چسبناک قربانیان شون رو راحت تر شکار می کنن و یه سریای دیگه هم از صمغ درختان واسه این منظور کمک می گیرن.

حال سوالی که مطرح می شه اینه: وقتی که می شه از هزارپا واسه این منظور کمک گرفت به چه دلیل باید از صمع درختان استفاده کرد؟

بعضی از حشرهای قاتل فقط هزارپاها رو هدف حمله قرار میدن که واسه حفاظت از خود در برابر جانداران دیگه، یه جور ماده چسبناک از بدنشون ترشح می شه.

شکار این حیوانات اما، کمترین سختی رو واسه حشرهای قاتل داره و جالبه بدونین که اونا هم ماده سمی مشابه ای رو از بدن خود ترشح می کنن.

خطری که حشرات قاتل واسه آدم دارن فقط در حد یه نیش دردناکه و وجودشون معمولا تهدیدی علیه آدم به حساب نمیاد.

البته اونطور که ویراچ میگه، گروهی از این حشرات هستن که واقعا می تونن خطرناک باشن؛ این گونه ها وقتی که آدم خوابه فضای دور و بر دهنش رو نیش میزنن که با درد کمی هم همراه س.

اما اگه در بین روند نیش زدن، مواد زاید بدنشون رو هم به داخل زخم بریزن، تک یاختهای موجود در اون مواد، می تونه باعث بروز مشکلات قلبی طولانی در فرد شده که آثار اونم حتی تا چندین دهه باقی می مونه.

شاگاس نام یه مریضی شایع و جدی در آفریقای جنوبیه؛ در این منطقه، ساخت خونهای غیر استاندارد، راه رو واسه ورود حشره قاتل به داخل منازل همیشه کرده و مشکلات بسیار زیاد ای رو واسه سلامتی ساکنین این کشور به وجود آورده، هرچند که تازگیا گزارشانی هم در مورد گسترش آلودگی به وجود اومده به وسیله این حشره در آمریکا گزارش شده.

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *