رباتی که می تواند از طریق گونه وارد مغز شود و جراحی انجام دهد

درصد بالایی از بیماران گرفتار به صرع در برابر دارو واسه کنترل حملات یهویی و تشنجا جواب مناسبی ارائه نمی دن. اما به هر حال گزینه دیگری هم هست: جراحی مغز. عملی که دست کم ۳ ماه مریض رو در حالت بازیابی یا ریکاوری قرار میده.

براساس اطلاعات منتشر شده به وسیله محققان، هدف کلی جراحی مغز در این مریضی، کنترل کامل بر حمله هاست که ۶۰ الی ۷۰ درصد مواقع جوابگو میشه. در این عمل، معمولا یه تیکه از مغز به نام هیپوکمپوس (هیپوکامپ و یا اسبک مغز)، از سیستم لیمبیک ورداشته می شه تا دسترسی به تومورها آسون تر شه. راه دیگه، قطع اتصالات این بخش یا حتی تحریک اون هستش.

رباتی که در تصویر بالا می بینین، ۵ سال به وسیله محققین دانشگاه وندربیلت در دست پیشرفت بوده تا زمان این مدل جراحی رو کم کنه و جراحت وارده به کمترین حد ممکن برسه تا مریض در مدت زمان کمتری سلامتی خود رو باز یابد.

در ادامه مطلب با سایت ما  همراه باشین تا بیشتر با سیستم کاری این ربات آشنا شیم و توضیحات محققین رو بخونیم.

دیوید کُمبِر و اریک بارت، مهندسین مکانیکی هستن که این ربات رو طراحی کردن. بازوی مخصوص با سر سوزنی خود از راه گونه وارد دستگاه کناره ای یا همون سیستم لیمبیک می شه و همون عمل عادی رو انجام میده. واقعا، ربات پیشرفته، کار جدیدی انجام نمی ده بلکه راه جدیدی رو پیدا می کنه و از وارد کردن جراحت به مریض، مخصوصا دریل کردن استخون جمجمه دوری می ورزد.

واسه انجام این عمل از راه ربات باید به یه دستگاه ام آر آی دسترسی داشته باشین، دستگاهی که میدون مغناطیسی بسیار قدرتمندی تولید می کنه. سوزن به کار رفته در بازوی ربات از جنس آلیاژ حافظه داره (آلیاژی که اشکال قبلی خود رو در حافظه نگه می داره).

سوزن از جنس تیتانیوم نیکل (هم اینکه با نام نایتینول شناخته می شه) ساخته شده. هم حافظه داره و هم غیر فرومغناطیس که این مسئله باعث می شه بین کار با دستگاه ام آر آی مسئله ای پیش نیاد. سوزن ۱٫۱۴ میلی متری، مثل یه مداد مکانیکی عمل می کنه که از یه سری لوله متحد المرکز تشکیل شده. بعضی از اونا خمیده هستن، پس راه های پر پیچ و خم به مغز قابل پیمودنه.

mri

بارت میگه: "من در طول دوران حرفه ای کاری ام، فعالیتای زیادی روی کنترل سیستمای پنوماتیک انجام داده ام. ما می دونستیم که توانایی به کار گیری یه ربات درون دستگاه اسکنر ام آر آی رو داریم و با اون می تونیم کارایی انجام بدیم که رباتای دیگه نمی تونن، پس فکر کردیم چیکار کنیم که بیشترین تاثیر رو داشته باشه؟"

در همون زمان، همکار اون، رابرت وبستر سیستم سوزنای جراحی هدایت شونده ای پیشرفت داده بود که راه رو واسه بارت روشن کرد.

هم اینکه، تیم سازنده این روبات با پروفسور جوزف نیمات، دستیار جراحی اعصاب، همکاری کردن تا واسه شون از چگونگی ورود به مغز از راه گونه بگه: وارد کردن الکترودها، ثبت فعالیتای مغز و شناسایی مکانای فعال در مریضی صرع.

نیمات میگه: "سیستمی که ما داریم، جستجو کننده رو به مغز معرفی می کنه و فقط به صورت دستی قابل کنترل هستن. با داشتن سیستمی که سوزنای خمیده و دسترسی نامحدود داره، ما می تونیم جراحیا رو کم خطرتر کنیم. ما می تونیم یه جراحی ترسناک رو فقط با یه سوزن انجام بدیم."

مرحله بعدی در پیشرفت ربات، تست اون روی اجساده. پروفسور بارت تخمین می زنه که این سیستم تا کمتر از ۵ سال دیگه در اتاقای عمل قابل استفاده باشه.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *