رشته روانشناسی در مورد : استرس، علائم و تأثیرات آن

استرس سازه ای پویا و چندبعدیه که روان­شناسا رو با رقابت مواجه کرده (ونگ،۱۹۹۰) استرس در مفاهیم مهندسی ریشه داره و به مقدار فشار خارجی وارد شده بر اجسام اشاره داره (لازاروس و فلکمن[۲]، ۱۹۸۴) هم تعریفی رو در مورد استرس ارائه داده­ان: استرس رابطه اختصاصی بین شخص و محیطیه که در اون تنش آزمایش شده، از حد امکانات فرد بالاتر رفته و سلامتی اون رو در خطر قرار می­دهد. در این تعریف بر این نکته تأکید می­شه که استرس به رابطه تنش زا بین شخص و محیط اشاره داره وقتی فرد از مقابله با این وضعیت ناتوانه، به مشکلات روانی و جسمی گرفتار می­شه.

مشکلات

در ده های گذشته اصطلاح استرس به محرکی گفته می­شه که می تونه تغییراتی رو در شناخت، هیجان، رفتار و فیزیولوژی بسازه (دیویدسن و رسیدن[۳]، ۱۹۹۰) با در نظر گرفتن تعاریف پیش گفته، می­توان گفت استرس اتفاق یا وضعیتیه که بر جنبه­ های روانی  جسمان یارگانیسم آثاری مضر برجای می­گذارد.

استپ توی (۱۹۹۷) استرس رو این جور تعریف کرده: وقتی که چیزای مهم مربوط به یه فعالیت بالاتر از توانایی­های فردی و اجتماعی افراده، جواب­هایی ارائه می­شن که به اون استرس می­می گن. مثلا رانندگی واسه فردی که در حال یادگیریه، از شرایط تنش زا حساب می شه، درحالیکه واسه راننده با تجربه رانندگی فعالیتی بسیار آسون به حساب می­رود. امروزه استرس جزئی از زندگی روزمره و عادی آدمیه پیشرفت تمدن امروز و صنعتی شدن ، افزایش افراطی و غیر اصولی جمعیت ، تغییر روابط اجتماعی، فشارهای جسمی و روانی به وجود اومده توسط زندگی در شهرهای بزرگ، آلودگی و سر و صدا و اثر اون بر رفتار انسا ن منتهی به شدید شدن استرس شده. شهرنشینی دگرگونیای زیادی رو در روابط اجتماعی ایجاد کرده و دلیل ویرانی خیلی از سنت­های اجتماعی که موجب پشتیبانی و پشتیبانی ادما از همدیگه می­شد، شده. مثلا امروزه زندگی مشترک با والدین یا تشکیل خونواده های گسترده کمتر مشاهده می­شه، به  این ترتیب توجه می­شه بعضی از روشای سنتی که به مردم کمک می­کرد تا با استرس بهتر مواجه شن، کنار گذاشته شده بر این پایه، آزمایش فرد از استرس و چگونگی برخورد و رویارویی با اون اهمیت زیادی داره. معمولاً استرس وقتی مضر میشه که فرد اون رو برا زندگی خود خطرناک و تهدیدکننده تلقی کنه و در عین حال منابع جور واجور رویارویی با اون رو در اختیار نداشته باشه. پژوهشا نشون دادن، به کار گیری راهبردهای مقابله­ای مؤثر نقش مهمی در کاهش استرس داره.

استرس

استرس، عمومی­ترین مسئله روزمره زندگی آدم­ها می­باشه که در زندگی میلیون­ها سایه افکنده. این مشکلیه که سلامت جسم و روان رو همزمان مورد حمله قرار داده. امروزه، فناوری پیشرفته با سرعت سرسام­بیاری پیش می­رود و در پشت سر خود آدم­های واخورده و تنهایی به جای می­گذارد که وجودشون پر از اختلافات و تضادهاست و همین اختلاف و ناکامیه که مشکل روحی- روانی در اعضای خونواده ایجاد می­کنه.

مشکلی

بنا به تعریف، استرس یعنی واقعه بد محیطی که موجب تغییرات واکنشی در ارگانیسم شه. کاملا معلومه هر آدم روزانه در برابر چندین استرس کوچیک قرار داره و با کمک عملکرد­های دفاعی روانی و جسمی بدون اینکه اثرات سویی بزاره و بر اونا غلبه می کنه. فشار عصبی در سازمان مثل آفتی نیروها رو تحلیل داده و فعالیت­ها و تلاش­ها رو عقیم می­سازه. مدیران یکی از آسیب­پذیرترین قشرها در برابر استرس به حساب می­آیند. آدمایی که دچار استرس می­گردند و توان مقابله با اون رو از کف می­ بدن از جهات سازمانی، روانی و رفتاری دچار آسیب می­شن و بدین ترتیبه که استرس در سازمان مثل آفتی نیروها رو تحلیل می­برد و فعالیت­ها و تلاش­ها رو عقیم سازه.

این مطلب را هم بخوانید:
راهنمای برنامه پیشگیری و تقویت رابطه[۱] (P. R. E. P) -کیفیت روابط زناشویی

بعضی از تعاریفی که به وسیله محققان جورواجور در مورد استرس مطرح گردیده، در جدول ۱ به طور خلاصه آمده.

 

جدول شماره۱٫تعاریف استرس

چن، ۲۰۱۰ استرس یعنی فشاری که بر اثر نبود وجود تعادل بین خواسته ­ها و منابعی که فرد به اونا دسترسی داره، به وجود می­آید.
مایکل، ۲۰۱۰ استرس یعنی کارکرد ناجور عمل و عکس العمل بین تقاضاها، پشتیبانی­ها و محدودیت­ها در انجام مسؤلیت­ها
کامپل، ۲۰۰۹ استرس یعنی فشاری که بر اثر وجود تقاضاهای زیاد و آزادی عمل و اختیار تصمیم ­گیری پایین( کنترل) بر فرد تحمیل می شه.
کامل، ۲۰۰۹ استرس یعنی فشاری که بر اثر بی اطلاعی فرد از اهداف کاری، مسئولیت­ها و انتظارات همکاران به وجود می­اید و موجب پریشونی و گیجی، شکست و درموندگی فرد می­شه.
جایوبا (۲۰۰۸) استرس یعنی مجموعه انتظارات و خواسته­ های متعارضی که از فرد درارتباط با مسئولیتش انتظار می­رود و اون رو دچار تنش می کنه
روتمن (۲۰۰۸) استرس یعنی فشاری که در نتیجه محدودیت وقتی واسه انجام مسئولیت­ها، ساعات کار طولانی،معطلی و قطع تکراری و ناخواسته در انجام مسئولیتا و نبود وجود فواصل وقتی واسه استراحت به وجود می­آید.
جانگ ایشون( ۲۰۰۷) استرس یه سری از چیزای مهم و وظایفیه که خارج از توانایی فرد واسه انجام ان موارد قرار داره
برادلی( ۲۰۰۷) استرس یعنی فشارهای داخلی و خارجی که بر فرد وارد می شه و باعث به هم خوردن تعادل طبیغی ارگانیسم ایشون می شه.
جون(۲۰۰۵) فشار روانی به عکس العمل­هایی اشاره داره که فرد در برابر موقعیت­هایی که خواسته ­ها، قیود یا فرصت­هایی رو پیش میکشن، نشون می­دهد

 

که در این تحقیق استرس یعنی فشاری که در نتیجه محدودیت وقتی واسه انجام مسئولیت­ها، ساعات کار طولانی، معطلی و قطع تکراری و ناخواسته در انجام مسئولیتا و نبود وجود فواصل وقتی واسه استراحت به وجود می­آید (روتمن، ۲۰۰۸).

[۱] Selye

[۲] Lazarus &Folkman

[۳] Davidson & Neal