سئو با بهینه سازی سرعت سایت Page Speed

آموزش بهینه سازی سرعت سایت: معیارها، وسیله ها و چکونگی بهبود سئو

سرعت صفحه یه مسئله بسیار مهم در کاره، اما موضوع پیچیده ایه که بعضی وقتا بسیار فنی هستش. مهمترین چیزایی که باید در مورد سرعت صفحه سایت خود بدونین، چه هستن؟ و مهمتر اینکه چیجوری می تونین شروع به بهتر شدن اون کنین؟

در سطح بسیار ابتدایی من می خوام به طور خلاصه توضیح بدین که یه صفحه وب چیجوری بارگذاری می شه. اینطوری می تونیم درک کنیم که به چه دلیل تموم این موارد اهمیت دارن. با همراه باشیذ:

یه صفحه وب چیجوری بارگذاری می شه؟

یه کاربر وارد مرورگر شده، سایت شما در نوار وارد می کنه، و یه درخواست DNS به وجود می آورد. این به نام دامنه شما اشاره داره، مثل GoDaddy، و هم اینکه به سرور شما که در اون فایلهایتان قرار گرفته؛ اینجا جاییه که کار باحال می شه. پس DOM شروع به بارگذاری تموم HTMLا، CSS و جاوا اسکریپت شما می کنه. اما در این مرحله با احتمال خیلی کم تموم اسکریپتای لازم یا کدهای لازم واسه رندر کردن یا بارگذاری یه صفحه وب رو بیرون میکشه.

معمولا، DOM نیاز به منابع اضافی از سرور شما داره تا عملی اتفاق بیفته، و اینجاس که همه چیز شروع به کند کردن سرعت سایت شما می کنه. داشتن این نوع اطلاعات پیش نیاز به ما کمک کنه که بتونیم بعضی از این مسائل رو حل کنیم.

مشکلاتی که می تونن سایت شما رو از جا در آورد کنن:

مشکلات

بعضی از شایع ترین موارد عبارتند از؟

  1. اول و مهمتر از همه، تصاویر هستن. تصاویر حجیم بزرگترین تاثیر رو در کند کردن بارگذاری صفحات وب دارن.

  2. میزبانی هم می تونه مشکلاتی بسازه.

  3. پلاگینا، برنامه ها و ویدجتا، از پایه هر اسکریپت شخص ثالثی می تونه زمان بارگیری رو کم کنه.

  4. تم شما و هر فایل بزرگ دیگری که پشت صحنه قرار داشته باشه، واقعا می تونه همه چیز رو هم کُند کنه.

  5. تغییر مسیرها یا ریدایرکتها، تعداد کارایی که واسه دسترسی به یه صفحه وب لازمه، باعث کاهش سرعت می شه.

  6. و جاوا اسکریپت، که ما رو بزودی در مورد اون صحبت می کنیم.

اما همه اینا می تونن تنها یکی از عوامل باشن. پس ما می خوایم در این مقاله به بعضی منابع، معیارها و معنی اونا اشاره کنیم و بعد بعضی از راه هایی که امروز می تونین از طریقشان سرعت صفحه خود رو بهتر کنین، مطرح کنیم.

وسیله سئو واسه بررسی سرعت سایت

اولین منابعی که من اینجا لیست کردم وسایل گوگل هستن و خودِ گوگل insights رو پیشنهاد می کنه. چیزی که ما باید در نظر بگیریم نگرانی اونا در مورد سرعت بارگذاری صفحه واسه کاربر است. ما باید به هر حال در این مورد فکر کنیم. اما اول و مهمتر از همه اینه که چیجوری سرعت صفحه آدمایی که به سایت شما میان رو تحت تاثیر قرار میده، و بعد در مرحله دوم، اگه گوگل به سرعت صفحه ما امتیاز خوبی دهد، چیجوری می تونیم از این موضوع سود ببریم؟

ما میدونیم که نظر گوگل اینه که بارگذاری یه سایت باید دو تا سه ثانیه طول بکشه.

هرچه سریع تر بهتر. اما بهتره که دیدگاهی رقابتی در مورد اون داشته باشین. صفحات رقبای خود رو درون بعضی از این وسیله ها وارد کنین و اهداف سرعت خود رو براساس رقابت در صنعت خود مشخص کنین. من فکر می کنم این می تونه راه خوبی واسه شروع باشه.

گزارش تجربه کاربر Chrome

این معیارهای واقعی کاربران کرومه. بدیش اینه، فقط واسه وبسایتای بزرگتر و محبوب تر در دسترسه، اما شما می تونین اطلاعات واقعا خوبی از اون به این نتیجه رسید کنین. این گزارش در BigQuery قرار گرفته، پس کمی علم پایه SQL لازمه.

Lighthouse

Lighthouse در وسیله Chrome Dev در دسترسه. اگه شما تو یه صفحه وب قرار دارین، روی Inspect Element کلیک کنین و وسیله Dev Chrome رو باز کنین، از راه زبانه سمت راست که اونو Audit نامیده، می تونین یه گزارش Lighthouse رو در مرورگر خود اجرا کنین.

چیزی که من دوست دارم اینه که به شما نمونه ها و اصلاحاتی خاص رو نشون میده که می تونین روی صفحه خود پیاده کنین. یه واقعیت باحال اینجا اینه که به طور خودکار با سرعت مثل سازی G3 تست انجام می شه و اینکه اونا روی کاربران گوشی موبایل تمرکز می کنن. ممکنه کمی طول بکشه، اما به نظر می رسه اطلاعات دقیق تری بدست آید.

موبایل

Page Speed Insights

Page Speed Insights واقعا جالبه. اونا حالا گزارش تجربه کاربر Chrome رو هم اضافه کردن. اما اگه شما یکی از اون سایتای بزرگ نباشین، حتی سرعت واقعی صفحه شما رو اندازه گیری نمی کنه. بلکه به دنبال چگونگی پیکربندی سایت شما و ارائه بازخورد براساس اون و نمره دادن به اون هستش. این وسیله فقط واسه کسب آگاهی کافیه و هنوزم ارزش بررسی رو داره.

سرعت و کارکرد سایت تون روی موبایل رو آزمایش کنین

نمی دونم که چه عنوانی واسه این در نظر بگیرم؟ اما در testmysite.thinkwithgoogle.com واقع شده. این یکی واقعا جالبه چراکه سرعت سایت روی گوشی موبایل رو تست می کنه. اگه پایینتر اسکرول کنین، مستقیما به ROI کار و کاسبی و یا سایت تون در رابطه می شه. ما تماشاگر این بوده ایم که گوگل معیارهای واقعی رو استفاده می کنه و اونو به صورت درصد آدمایی که به دلیل کند بودن سایتتون از دست دادین، نشون میده. بهرحال دانشی که از این وسیله ها به دست میاریم می تونه به جنگیدن واسه پیشرفت به ما کمک کنه.

Pingdom و GTmetrix اجناس یا وسایل غیر گوگلی هستن، اما فوق العاده به درد بخور ان.

معیارهای سرعت سایت

first paint چیه؟

اولین رنگ یا first paint ، اولین تصویر رنگی روی یه صفحه س. این می تونه فقط اولین تغییر پیکسل باشه. ما این تغییر اولیه رو first paint می گیم.

first contentful paint چیه؟

اولین نشونه محتوا وقتیه که اولین محتوای صفحه شما ظاهر می شه. ممکنه فقط بخشی از ناو یا نوار جستجو یا هر چیز دیگری باشه. – این همون  first contentful paintه.

first meaningful paint چیه؟

اولین نشونه معنی دار وقتیه که محتوای ابتدایی صفحه قابل مشاهده شما هستش.یعنی وقتی که شما این عکس العمل رو دریافت می کنین، “اونه، آره، این همون چیزیه که من براش به این صفحه اومدم”، اولین رنگ معنی داره.

time to interactive چیه؟

زمان تعامل وقتی(time to interactive) است که یه صفحه از نظر چشمی قابل استفاده و قابل تعامل باشه. هممون به صفحاتی رفته ایم که به نظر می رسه لود شده، اما هنوز نمی تونیم ازش استفاده کنیم. این جاییه که این ملاک به میان میاد. دقت کردین که این معیارها دقیقا به کاربر توجه می کنن؟

محتوای DOM لود شده.

محتوای DOM لود شده، وقتی اتفاق می افته که HTML به طور کامل بارگذاری و تجزیه می شه. پس این ملاک از مواردیه که بهتره در نظر داشته باشین و از اون باخبر باشین.

راه های بهبود سرعت سایت

HTTP / 2

HTTP / 2 شک نداشته باشین می تونه سرعت همه چیز رو بالا ببره. حتماً شما باید تحقیقاتی رو در مورد اون انجام بدین و اونو آزمایش کنین.

Preconnect، prefetch، preload

Preconnect، prefetch و preload یا به ترتیب پیش اتصال، پیش دریافت و پیش لود، در سرعت بخشیدن به سایت واقعا باحال و مهم هستن. ما می بینیم که گوگل این کار رو روی SERPs شون انجام میده. اگه یه عنصر رو سرکشی کنین، می تونین prefetch کردن یا پیش دریافت گوگل رو واسه بعضی از URL ها ببینین تا اینکه اگه شما روی بعضی از یافته های کلیک کردین، اونو واسه شما سریع تر لود کنه. شما می تونین این کار رو واسه سایت خود انجام بدین. این روش به بارگذاری و سرعت بخشیدن روند کمک می کنه.

کش(caching) رو فعال کنین و از یه شبکه تحویل محتوا (CDN) استفاده کنین.

کش کردن خیلی مهمه. شک نداشته باشین در این مورد تحقیقاتی انجام بدین و مطمئن شین که اون درست تنظیم شده. واسه CDNا هم همینطور، اونا هم در سرعت بخشیدن به یه سایت بسیار مهم هستن، اما شما باید مطمئن شید که CDN تون به درستی تنظیم شده باشه.

تصاویر رو فشرده کنین.

آسونترین و شاید سریعترین راه واسه سرعت بخشیدن به سایت تون، واقعا فقطه. این کار آسونیه. وسایل رایگان مختلفی واسه فشرده سازی اونا وجود دارن. Optimizilla یکی از اونا هستش. شما حتی می تونین از وسایل رایگان در رایانه خود استفاده کنین، مثل Save for Web و بعد این کار رو خیلی راحت انجام بدین.

منابع رو کم(Minify) کنین.

واسه کاهش سرعت سایتتون ، می تونین منابع رو هم کم کنین. پس واقعا ایده خوبیه که بدونین minification ، bundling و compression یا فشرده سازی چه هستن، تا اینکه  بتونین بعضی از این گفتگوهای فنی رو با پیشرفت دهندگان یا هرکی دیگری که روی سایت کار می کنه، داشته باشین.

این یه نوع مرور سطح بالا در مورد سرعت صفحه بود. مطالب خیلی بیشتری واسه پوشش دادن وجود دارن، اما من دوست دارم که نظرات و سوالات و کامنتهای شما رو در زیر بخونم.