شئون رسالت حضرت عیسی علیه السلام از نگاه قرآن و عهد جدید

دانشکده ادیان
پایان نامه کارشناسی ارشد رشته ادیان ابراهیمی

شئون رسالت حضرت عیسی علیه السلام از نگاه قرآن و عهد جدید
استاد راهنما :جناب آقای دکتر محمد تقی انصاری‌پور
استاد مشاور :جناب آقای دکتر مهراب صادق‌نیا
دانشجو : قاسم باصری حسن کهل
زمستان/۱۳۹۰

إهداء
محضر
دوآیت کبرای خدا حضرت عیسی علیه السلام و مادر پاکشان
المومنون ۵۰ :
وَ جَعَلْنَا ابْنَ مَرْیَمَ وَ أُمَّهُ آیَهً وَ آوَیْناهُما إِلى‏ رَبْوَهٍ ذاتِ قَرارٍ وَ مَعینٍ
و ما فرزند مریم [عیسى‏] و مادرش را آیت و نشانه‏اى قرار دادیم و آنها را در سرزمین مرتفعى که داراى امنیّت و آب جارى بود جاى دادیم.

 

جهت دانلود متن کامل این پایان نامه به سایت abisho.ir مراجعه نمایید.

 

 

تشکر و سپاس

 

 

خدای متعال را بسیار شاکرم که مسیر زندگیم را به آنجایی کشاند که سیر در آن وادی نه تنها برایم ملال‌آور نیست بلکه خرامیدن در میان گلهای معرفت و تنفس در فضای عطرآگین آن را برایم به ارمغان آورد و با نیک سرشتانی آشنایم کرد که شمع، سوختن را از آنان آموخت.
در این مجال بر خود واجب می‌دانم از رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب جناب آقای استاد حجت الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب تشکر نمایم که این گلستان را که سعدی آرزویش را برد، بوجود آورد. و از خدای متعال طول عمر با عافیت برای ایشان مسئلت می‌نمایم و از همه اساتیدی که با دلسوزی تمام و خلوص نیت در طول تحصیل همواره این کوچکترین را مورد لطف و عنایت خود قرار می‌دادند تشکر می‌کنم و خود را دست بوس آن بزرگواران می‌دانم.
لازم است در این فرصت از آقای حجت الاسلام والمسلمین دکتر انصاری‌پور که زحمات بنده را تحمل فرمودند و راهنمایی این پایان نامه را پذیرفتند و با جان و دل و دقت فراوان این پایان‌نامه را مشغله خود قرار دادند تشکر کنم و از درگاه حضرت احدیت برای ایشان که حقیقتا الگوی اخلاقی نیز برای بنده هستند همه خوبیها را مسئلت نمایم. از آقای حجت الاسلام والمسلمین دکتر صادق­نیا، استاد مشاور که در ایام تحصیل سفره بی بضاعتم را از خرمن دانسته‌هایش متنعم می‌کرد سپاسگزاری می‌کنم و تا زمان هست خود را کمترین شاگردشان خواهم دانست. از استاد محترم داور که با دلسوزی ، صبر و حوصله عیب­های این پایان‌نامه را منعکس خواهند کرد کمال قدردانی و تشکر دارم و به خاطر همه نقصها از ایشان عذر خواهی می‌کنم. در طول این مدت از محضر اساتید دیگری نیز بهره بردم که لازم می‌دانم از همه آن بزرگواران تشکر کنم. از دوستان عزیزم آقایان حیدر عیوضی، حسن مولادوست و سید احمد حسینی و همه همکلاسی‌هایم که از اول تحصیل در این رشته همراهم بودند و نظراتشان برایم گره گشا بود تشکر نمایم و در آخر از همه عزیزانم خصوصا همسر و فرزندانم تشکر می‌کنم که این حقیر را تحمل فرمودند.
چکیده
این پایان‌نامه به شئون رسالت حضرت عیسی علیه السلام در قرآن و عهد جدید پرداخته است این شئون بنابر آنچه از عهد جدید بدست می‌آید عبارتند از شأن نبوت و پیام آوری از جانب خدا برای مردم. در این شأن او از پیامبران گذشته و پیام آنها و کتب آنها و اصلاح بنیادین جامعه سخن می‌گوید. شأن دیگر عبارت است از شأن کهانت و معلمی در تراز یکی از ربیان یهودی. در این شأن او از تعلیم آداب دینی و چگونگی بجا آوردن صحیح آنها سخن می‌گوید.
شأن دیگر مسیحایی است. در تصور یهودیان و مسیحیان این شأن اشاره به نوعی انجام وظیفه و مأموریتی است که با شأن پادشاهی و بدست گرفتن امور اجتماعی و رهبری اجتماعی مردم سازگار است. ضمنا شئون فوق آنچیزی است که از متن عهد جدید بدست می‌آید اعم از اینکه حاکی از طرز تلقی مردم آن زمان و مخاطبان آن حضرت باشد و از اینکه بیانات منقول از خود حضرت عیسی (ع) گویای این شئون باشد. در قرآن مجید شئون آن حضرت در دو شأن خلاصه می شود یکی نبوت به معنی آنچه در قرآن بسیار شاخص است. در این شأن او فردی از انبیائی است که حلقه ارتباط خدا با انسان بوده‌اند و پیام رسان خدا به مردم و دارای جایگاه معنوی بلند بوده و اسوه عملی پیام و تبلور آن هستند. شأن دیگر شأن مسیحایی است. گرچه قرآن در این باب واژه مسیح را بطور صریح مطرح کرده است ولی به محتوا و دلالت این واژه اشاره نکرده و آن را به فهم متعارف مخاطبان بخصوص مخاطبان مسیحی و یهودی زمان نزول قرآن واگذار کرده است. با این تصور، باید مراد از این شأن را همان مفهوم رایج و شناخته شده نزد مسیحیان و یهودیان دانست.
 تصویر درباره جامعه شناسی و علوم اجتماعی
کلید واژه‌ها: عیسی، مسیح، قرآن، عهد جدید، نبوت و رسالت
فهرست
فصل اول: مقدمه و مفاهیم کلّی ۱
مقدمه ۲
طرح مسأله ۳
پیشینه تحقیق ۵
ضرورت تحقیق ۶
روش تحقیق ۷
دامنه تحقیق ۷
ساختار پایان‌نامه ۸
جنبه‌های نوآوری ۹
شأن ۱۰
قرآن ۱۰
عهد جدید ۱۱
حضرت عیسی علیه السلام ۱۲
حضرت عیسی علیه السلام در قرآن ۱۲
حضرت عیسی علیه السلام در عهد جدید ۱۹
فصل دوم: شئون رسالت حضرت عیسی(ع) در عهد جدید ۲۸
شأن نبوتی و رسالتی ۲۹
معنای نبی و رسول در عهدین ۳۰
نبی و رسول در عهد عتیق ۳۰
معنای رسول در عهد جدید: ۳۴
مصادیقی از شأن نبوتی و رسالتی حضرت عیسی علیه السلام ۳۵
شفاها و معجزات ۳۵
اتمام تورات ۳۶
معنای اتمام ۳۷
اخبار غیبی و پیشگویی ۳۹
خبر از ظهور انبیاء دروغین ۳۹
اخباری از آینده خویش ۴۰
بشارت به شخصیتی بعد از خود ۴۲
اصلاح و هدایت بنی‌اسرائیل ۴۵
۱- شأن کهانتی ۴۸
۲- شأن پادشاهی و حکومتی ۵۰
فصل سوم: شئون رسالت عیسی علیه السلام در قرآن ۵۴
۱- شأن نبوتی و رسالتی ۵۶
معنای رسول و نبی در قرآن ۵۶
معنای نبی و رسول در نظر مفسران ۵۸
معنای نبی و رسول در احادیث ۶۱
آیات دال بر رسالت و نبوت حضرت عیسی علیه السلام ۶۲
نبوت حضرت عیسی علیه السلام و ایتاء کتاب ۶۳
مصادیقی از شأن نبوتی و رسالتی حضرت عیسی علیه السلام ۶۴
۱- ملاک إخبار از غیب و آینده ۶۵
۲-ملاک معجزه ۶۶
۳- ملاک ابلاغ دین ۶۷
۴-ملاک اصلاح‌گری ۷۰
۵- شأن مسیحایی ۷۳

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *