Posted on

حتی پس از گذشت حدود ۴۰ سال، اصطلاح غنی سازی ازدواج دارای تعریف دقیق و استانداردی نیس. بیشتر آدمایی که در این بخش کار می­ کنن، در این مورد اتفاق نظر دارن که غنی سازی ازدواج یعنی برنامه هایی که واسه اون دسته از زوجایی طراحی می شن که کارکرد رابطه ای خوبی دارن، اما دوست دارن رابطه­شون رو هر چی بیشتر خوب­تر کنن. میس عقیده داشت که هر کدوم از زن و شوهرا یه ظرفیت طبیعی واسه کامل شدن و رشد دو طرفه رو دارن که در بیشتر موارد در حد نامناسبی باقی می مونه. اون عقیده داشت در خیلی از موارد ازدواج­ها به خاطر این با شکست روبرو می شن که زن و شوهرا نمی تونن منابع بلقوه خود رو به فعلیت برسانند. از این رو برنامه طراحی می شن تا به زوج هاکمک کنن که توانمندیای بالقوه خود رو به ظهور رسونن. این برنامه ها نه فقط می تونن از شکست ازدواج در خیلی از موارد جلوگیری کنه، بلکه کیفیت خیلی از رابطه ها رو بهتر می کنن(فقیرپور،۱۳۸۳).

ازدواج

کاترون[۷] معنی غنی سازی ازدواج رو در شکل(۲-۶) نشون میده.

 

 

 

 

 

تصور کنین که تجارب زندگی تو یه پیوستار از درمان تا غنی سازی پخش شده. افراد زیادی واسه حل  یه مشکل طبی، عاطفی یا زناشویی نیازمند درمان هستن. در این حالت اونا تو یه جو درمانی قرار می گیرن.  هدف درمان حرکت دادن مریض با مراجع از بخش درمان  به بخش کارکرد بهنجاره. فضای کارکرد بهنجار یعنی توانایی مقابله با مسائل و خواسته های زندگی روزانه. پیشگیری در این فضا قرار  می­گیرد. چون اینجا واسه جلوگیری از برگشت یه فرد یا یه زوج به داخل بخش درمان برنامه ریزی  می­شه. بیشتر افراد دو فضای اول رو تجربه می کنن. پس این دو فضا عموماً قابل فهم هستن. اگه شما  در فضای بهنجار نباشین، احتمال داره که در فضای درمانی قرار داشته باشین. کاترون عقیده داره که پیوستار از درمان و مقابله بالاتر میره و غنی سازی رو هم در بر میگیره. غنی سازی حرکت به طرف رشد رابطه زناشوییه. رشد رابطه زناشویی یعنی تقویت رابطه زناشوی از راه ایجاد اهداف و جهت­ها واسه ازدواج(فقیرپور،۱۳۸۳).

برنامه ریزی

۲-۳-۱-۱- ویژگیا

مدل غنی سازی ازدواج (A. C. M. E) دارای ویژگیای زیره:

۱- برنامه ­های غنی سازی ازدواج واسه زوج هاییه که زندگی زناشویی سالم دارن. درعمل این برنامه ها واسه زوج هاییه که در بحران زناشویی نیستن و به دلیل مشکلات بدنبال درمان نمی باشن.

مشکلات

۲- برنامه بوسیله یه نفر و یا بیشتر از یه نفر آموزش دیده  با روش (آ،سی،ام،ای) و زوجای ثبت نام کننده، هدایت می شه و رهبر سبک تعاملی و مشارکتی رو اعمال می­ کنه.

۳- روش از پایهً مبتنی برتجربه و پویاست، نه تعلیمی و استدلالی.

۴- زوجای شرکت کننده واسه تعامل و گفتگوی خصوصی تو یه زمینه گروهی فرصت دارن.

۵- ممکنه از تمرینای تجربی ساخت دار استفاده شه.

۶- زوجای شرکت کننده، بیشتر در تعیین موادمورد بحث در برنامه نظر میدن(آ،سی،ام، ای،۱۹۹۵؛ به نقل از برگر و هنا،۱۹۹۹).

۲-۳-۱-۲- ساختار برنامه

برنامه غنی سازی ازدواج از نظر ساختار فرق داره. یعنی در بعضی زمینه­ها دارای انعطاف پذیریه. هم اینکه در این مدل افراد جور واجور با دیدگاه های خاص خودشون ساختار برنامه رو تغییر میدن(برگر و هنا، ۱۹۹۹).

۲-۳-۱-۳- اهداف

واسه برنامه های غنی سازی ازدواج اهداف عمومی زیر به وسیله انجمن غنی­سازی ازدواج(A. C. M. E) قبول شده، با اینکه متناسب با موقعیتای خاص، ممکنه اهدافی هم اضافه شه (برگر و هنا، ۱۹۹۹).

۱- افزایش آگاهی هر زوج از خود  و همسرش با تاکید بر توانمدیا و بالقوه های فردی و رابطه ای.

۲- شناختن جهتای رابطه واسه رشد دان رابطه .

۳- رشد دادن و تشویق کردن به کار گیری رابطه اثربخشف حل موضوع و مهارتای  حل اختلاف.

۴- یادگیری مهارتها و کشف راههایی که از راه اونا رشد به طور مثبت اتفاق بیفته.

۵- افزایش صمیمیت دو طرفه و همدلی.

۲-۳-۱-۴- مهارت ها

مهارتایی که در A. C. M. E مورد توجه قرار می گیرن عبارتند از:

  • نشون دادن چگونگی مشارکت مثبت واسه یه رابطه زناشویی سالم.
  • زناشویی

  • نشون دادن همکاری و مشارکت با همسر.
  • نشون دادن گرمی و توجه.
  • برقرار کردن رابطه موثر و داشتن فهم و بینش به بقیه.
  • سهیم شدن تجارب زناشویی با دیدی باز.
  • نشون دادن حساسیت به نیازای بقیه در گروه.
  • نشون دادن توانایی مقابله موثر با موقعیت مشکل در گروه.
  • نشون دادن برنامه ریزی موثر و مهارتای طراحی برنامه.

۲-۳-۲- راه و روش رابطه زوج (C. C[۸]

برنامه رابطه زن و شوهرا بیشتر تحت تاثیر نظریه های نظامای خونواده بوده و چندین نفر در رشد این برنامه نقش اساسی داشتن که از جمله میشه به افراد زیر اشاره کرد. روبن هیل[۹]، ویرجینیا ستیر و همکارانش، دان جکسون[۱۰]، پاول واتزلاویک[۱۱]، سیدنی جورارد[۱۲] و ویلیام هیل[۱۳].

اهداف کلی برنامه رابطه زوج واسه کمک کردن به زن و شوهرا در موارد زیره: ۱- در موضوعات روزانه به طور موثرتر رابطه برقرار کنن.

اختلافات رو کنترل و حل کنن.

یه رابطه زنده و خوب بوجود بیارن(فقیرپور،۱۳۸۳).

[۱] – Association for Couples in Marriage Enrichment (A. C. M. E)

[۲] – Gabriel Calvo

[۳] – Herbert Otto

 

[۴] – David & Vera Mace

[۵] – فرقه­ ای از پروتستان­های آمریکا

[۶] – Smith

[۷] – Cotron

[۸] – Couple Comminication(CC)

[۹] – Reuben Hill

[۱۰] – Don Jackson

[۱۱] – Paul Watzlawick

[۱۲]- Sydney Jourard

[۱۳]- William Hill