نکاتی برای سئوی صفحات بی پایان

اهمیت سئو در صفحات ناتموم

به کار گیری فوت وفن صفحات ناتموم یا infinite scrolling امتیازات و مشکلات خاص خودشو داره که در مقاله ای از بلاگسیما با عنوان فوت وفن طراحی سایت Infinite Scrolling به بررسی اونا پرداختیم. در این مقاله می خوایم نکاتی رو در مورد سئوی صفحات ناتموم و تفاوتای اون با صفحات عادی به شما معرفی کنیم.

فوت وفن Infinite Scrolling

فرق صفحات ناتموم و صفحه بندی مطالب

به کار گیری فوت وفن infinite scrolling جذابیت و زیبایی سایت شما رو دوبرابر می کنه، این روش در سایتای بزرگ و شناخته شده ای مانند پینترست و فیسبوک هم بکار گرفته میشه. ولی روباتای گوگل هم قدرت درک محتویات این صفحات رو بخوبی دارن؟

در صفحات ناتموم با رسیدن کاربر به پایین صفحه، مطالب بیشتر یا به شکل خودکار و یا با فشردن یه دکمه نشون داده می شن ولی در بسیاری موارد روباتای گوگل توانایی درک اون رو نداشته واگر گوگل نتونه محتویات صفحه شما رو درک کنه شانس شما در جذب بازدیدکننده و حضور در یافته های جستجو کاهش پیدا می کنه. نکات ارائه شده در این مقاله برگرفته از آموزش جون مولر به عنوان یکی از مدیران گوگل در مورد سئو صفحات بی پایانه. جون مولر پیشنهاد می ده که صفحات ناتموم سایت شما باید دارای سیستم کدنویسی مشخصی باشن که در عمل مطالب شما رو به شکل صفحه بندی شده و با ظاهر صفحات ناتموم نمایش دهد.

نکات سئو واسه صفحات ناتموم

در این روش کلیه صفحات باید به شکل جدا از هم توانایی دسترسی داشته باشن وگرنه روباتای گوگل تنها یافته های اول رو مشاهده می کنن. هم اینکه یه نوشته یا مطلب تنها باید در یکی از صفحات شما وجود داشته باشه و تکرار مطلب آخر یه صفحه به عنوان مطلب اول صفحه بعدی چیزی اشتباهه.

۱- روش هدف دار ارائه مطالب

  • چگونگی کدنویسی سایت شما باید طوری باشه که در صورت نبود به کار گیری جاوا اسکریپت بوسیله کاربر و یا لود نشدن درست اون، مطالب شما به شکل صفحه بندی شده نشون داده شن.

  • مشخص کنین که در اول ورود کاربر به صفحه چه تعداد از مطالب شما نشون داده شه، این تعداد بستگی مستقیم به فضای اشغال شده بوسیله هر مطلب در صفحه داشته وباید به شکلی انتخاب شه که کاربران احتیاجی به اسکرول زیاد تا رسیدن به آخرین مطلب نداشته باشن و هم اینکه با در نظر گرفتن تصاویر به کار رفته در مطالب سرعت بارگذاری صفحه بالا باشه.

  • مثلا اگه مقالات شما متنی هستن یا از تصاویر کوچیکی در اونا استفاده شده ۱۰ مطلب گذشته انتخاب خوبی هستش ولی اگه هر مطلب سایت شما با یه تصویر شاخص تقریبا بزرگ همراه س، بهتره که این تعداد به ۶ یا ۵ عدد کم بشه.

  • مطالب رو به شکلی صفحه بندی کنین که یه مطلب در دو صفحه جدا از هم نیستش باشه تا از ایجاد محتوای تکراری جلوگیری شه.

صفحات ناتموم

هر مطلب باید تنها تو یه صفحه قرار گرفته باشه

۲- نشانی دهی درست صفحات

چگونگی نشانی دهی هر مطلب در صفحه باید به شکلی باشه که اطلاعات اساسی و لازم رو شامل شه و با گذشت زمان این چگونگی نشانی دهی تغییر نکنه. مثلا به کار گیری تاریخ در نشانی به شکلی مانند لینک زیر درست نیست:

example.com/category/page.php?name=fun-items&days-ago=3

هر بخش از صفحه باید به شکل جدا از هم هم قابل دسترسی باشه، یعنی اگه کاربر مستقیما نشانی صفحه دوم مطالب شما در مرورگر وارد کرد به مطالب موجود در اون راهنمایی شه. چگونگی نشانی دهی مناسب صفحات و مطالب در فوت وفن صفحات ناتموم میتونه به شکلای زیر باشه:

• example.com/category?name=fun-items&page=1

•  example.com/fun-items?lastid=567

صفحه بندی صفحات باید با به کار گیری تگای rel=next و rel=prev و در بخش < head> تعریف شه، به کار گیری این تگا در< body> واسه کاربران مشکلی ایجاد نمیکنه ولی روباتای گوگل توانایی درک صفحه بندی شما رو ندارن. چون فرض رو براین می ذارن که این تگا میتونن بوسیله کاربران در صفحه شما ایجاد شده باشن ولی بخش < head> تنها بوسیله مدیر سایت قابل دسترسیه.

نشانی دهی صفحات ناتموم

چگونگی درست نشانی دهی صفحات ناتموم

۳- سایت خود رو بررسی و بازبینی کنین

به عنوان یه کاربر وارد صفحه ناتموم خود شید و کاربری اون رو مورد بررسی بذارین، کاربران سایت شما میتونن خیلی راحت مطالب مورد نظر خود رو پیدا کنن؟

مطمئن شید که صفحات ایجاد نشده خطای ۴۰۴ رو بدرستی ارسال میکنن، مثلا اگه آدرسی مانند example.com/category?name=fun-items&page=999 که نمایانگر صفحه شماره ۹۹۹ه بوسیله کاربر فراخوان شد با خطای ۴۰۴ مواجه شه.

به کار گیری سیستم صفحات ناتموم یا infinite scrolling در خیلی از سایتا و سیستمای مدیریت محتوا خیلی راحت قابل اجرا و استفاده س ولی قبل از هرچیز باید از چگونگی کدنویسی اون مطمئن شید. اگه شمام این فوت وفن رو در سایت خود استفاده کردین موارد گفته شده در بالا رو بررسی کرده و یافته های اون رو با ما در میان بذارین.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *