نیم فاصله در وردپرس

رعایت نیم فاصله در وردپرس

رعایت اصول نگارشی مانند نیم فاصله و توجه به نکات دستور زبون در کنار دوری از غلط املایی، خوندن و درک یه نوشته یا مطلب رو واسه کاربران راحتتر میکنه. با در نظر گرفتن تفاوتای نگارشی میان زبون فارسی و انگلیسی امکان رعایت تموم اصول در سیستمای مدیریت محتوا وجود نداره. مهمترین و پرکاربردترین سیستم مدیریت محتوا، وردپرسه و یکی از مشکلات نوشتن فارسی در اون رعایت نیم فاصله هاست.

نیم فاصله یا به گفته ویکی پدیا فاصله مجازی نویسه ای در استاندارد یونی کده و در مواردی که دو حرف به هم نمی چسبن ولی فاصله مرئی هم ندارن بکار میره. مثلا در کلماتی مانند “همسایه ها” یا “میرم” بهتره که نوشتن به شکل “همسایه ها” و “می روم” باشه.

در نرم افزارهای ویندوزی کلیدهای میانبر مشخصی واسه به کار گیری نیم فاصله در متن تعریف شده که مهمترین اونا عبارتند از Alt+Shift+2 و Shift+Spacebar. ولی بدیش اینه امکان به کار گیری اونا در سایت و یا بخش ویرایشگر وردپرس وجود نداره. اولین راهی که به ذهن وبمستران واسه حل این مشکل رسید استفاده مستقیم از کد تعرف شده واسه نیم فاصله در استاندارد یونیکد بود که در واقع به شکل ” ‌” است. با قرار دادن این کد میان دو حرف یا دو کلمه در بخش ویرایشگر متنی (در ویرایشگر دیداری عمل نمی کنه) عملکردی مشابه با نیم فاصله مشاهده می کنین.

ولی واسه نوشتن هر روزه، رعایت نیم فاصله با این کد کاری سخت و الکی هستش و یا حتی اگه در نوشته های جدید خود رعایت کنین واسه مطالب قبلی سایت کاری نمیشه کرد. راه حل مناسب چیه؟

افزونه نیم فاصله واسه وردپرس

مصطفی صوفی یکی از مدیران وردپرس پارسی و مدیر بخش افزونها هستش که مدیریت سایت ایران ۹۸ رو هم برعهده داره، آقای صوفی افزونه ای با نام نیم فاصله Replacing Half Space منتشر کرده که به شکل خودکار متن نوشته های سایت رو بررسی کرده و در محل لازم نیم فاصله رو قرار می ده. البته نسخه الان این افزونه محدودیتایی هم بهمراه داره. بطور مثال الان تنها ۴ حالت “می”، “نمی”، “ها” و “ای” رو پشتیبانی میکنه و در مواردی خاص مانند عبارت “خرید هاست ارزون” دچار اشتباه شده و به شکل ” خرید هاست ارزون” نمایش می ده.

کارشناسان وبسیما با کسب اجازه از آقای صوفی تغییراتی در افزونه نیم فاصله ایجاد کردن تا مشکل اون رو رفع کرده که فقط در شرایط لازم از نیم فاصله استفاده شه. هم اینکه حالتای بیشتری رو هم به اون اضافه کرده :

” می “، ” نمی “، ” ها “، ” ای “، ” های “، ” هایی “، ” اش “، ” تر “، ” تری “، ” ی “، ” اید “، ” ان “، ” ات “، ” ام “، ” هاش “، ” ات “، ” هاشون “، ” ام ” و ” ترین “.

این افزونه بازم ضعفایی همراه داره که نیازمند صرف زمان و همکاری شما دوستانه. امکان بروزرسانی و بهبود این افزونه با نظر شما دوستان عزیز جفت و جوره. هرگونه ایراد یا حالتی که از نظر وبسیما مخفی مونده رو معرفی کنین تا به اون اضافه کنیم.

واسه درک بهتر کارکرد این افزونه یه نمونه متن آزمایشی رو در بخش ویرایشگر و چگونگی نمایش اون واسه کاربران رو در تصویر زیر به شما نشون می دیم. همونطور که توجه میکنین همه نیم فاصله ها به شکل خودکار رعایت شده و زیبایی بیشتری به صفحه سایت میبخشه. هم اینکه با در نظر گرفتن چگونگی کارکرد این افزونه و فکر خوب مصطفی صوفی همه نوشته های قبلی سایت شما هم دچار تغییر شده و با رعایت نیم فاصله ظاهری مناسب به کاربران نشون داده می شه.

نیم فاصله در وردپرس

چگونگی نمایش نیم فاصله در وردپرس بعد از نصب افزونه

لینک دانلود افزونه: نیم فاصله در وردپرس

واسه نصب افزونه نیم فاصله فایل دانلود شده رو در بخش افزونه های پنل مدیریت وردپرس بارگذاری کرده و پس از فعال کردن اون به بخش تنظیمات و زیرمنو “ویرایشگر” مراجعه کنین. تنظیمات این بخش بسیار ساده بوده و شما خیلی راحت با اون کار می کنین. این افزونه هم اینکه به شما امکان می ده تا کلمات خاصی در متن شناسایی شده و به شکل خودکار به نشانی مورد نظر شما لینک شن. این کار وقتی میتونست بر سئو سایت شما اثر داشته باشه ولی وبسیما پیشنهاد میکنه تا از این بخش استفاده نکنین چون اثرات منفی اون بیشتر از نتیجه های مثبتش هستش.

هرگونه انتقاد یا پیشنهاد در رابطه افزونه نیم فاصله میتونه راهگشای دوستان شما در وبسیما باشه. بنظر شما به کار گیری این افزونه تا چه حد موثر یا کارآمده؟ با در نظر گرفتن تمرکز مقالات وبسیما بر سئو وطراحی سایت تا امروز، فعالیت در زمینه های دیگه مانند ساخت و معرفی افزونه های وردپرس، معرفی تکنولوژیای روز و آموزشای ویدئویی میتونه واسه شما به درد بخور باشه یا خیر؟

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *