چگونه شغل فعلی خود را به شغل رؤیایی مان تبدیل کنیم؟

هر کسی ممکنه با حرکتی درست، شغل مناسبی واسه خود پیدا کنه اما همیشه تصویری از یه شغل رؤیایی در سر داشته باشه که همیشه چشمش به دنبال اون بوده. شاید هنوز واسه به دست آوردن اون آمادگی کامل نداشتین. شاید هم هدفتون این بوده که این شغل رو به دست بگیرین، تا سر فرصت شغلی که همیشه می خواستین رو به دست بیارین. اما قبل اینکه به جستجوی خود ادامه بدین، از خودتون سوال کنین شغل فعلی تون توانایی تغییر رو داره یا خیر. شاید بتونین با کمی تلاش، شغل فعلی تون رو به شغل رؤیایی تون بدل کنین.

شارلیز هرست، استادیار رشته مدیریت کالج کار و کاسبی مندوزا، باور داره مردم بیشتر وقتا اندازه کنترلی که روی شغل خود دارن رو دست کم می گیرن. اون در این باره میگه: «پژوهشا نشون دادن نگاهی متفاوت به کار، بازتعریف وظایف شخص در قالبی تازه، و یا تغییر چگونگی تعامل با بقیه، همه و همه کارایی هستن که ادما از راه اونا می تونن معنی تازه ای از دل شغل خود بیرون بکشن».

شغل رؤیایی شغلیه که شما رو راضی کنه و نقاط قوتتون رو به بهترین روش استفاده کنه. اگه در بخش ای فعال هستین که از اون حال می کنین، اما هنوز شغلی که می خواین رو در اون بخش به دست نیاورده اید، انجام هفت کار زیر به شما کمک می کنه شغل فعلی تون رو به شغلی که همیشه می خواستین بدل کنین.

۱- ایده پرور باشین

پیشنهاد هرست اینه که مسئولیتای خود رو با ارائه پیشنهادای خلاق و سازنده به بالادستیای خود دچار تغییر کنین. اون در این باره میگه: «اگه ایدهاتون استفاده کرده شن، شاید بتونین در اجرای اونا هم مشارکت داشته باشین».

دیوید نور، مدیرعامل شرکت مشاوره روش هدف دار نور گروپ پیشنهاد می کنه فرا تر از نقش و بخش مسئولیتای خود فکر کنین تا بتونین از نیازای بعدی تیم یا شرکتتون پیش بینی بهتری داشته باشین. اون میگه: « مهارت ها، علم، یا رفتار لازم رو در خود دارین؟ اگه خیر، به این فکر کنین که چیجوری می تونین به سرعت اونا رو به دست بیارین و به کار بگیرین».

۲- کارایی خارج از بازه همیشگی خود انجام بدین

نور پیشنهاد می کنه کاری کنین مدیرتون در کنار نقش فعلی تون، شما رو در نقشی که دوست دارین هم ببینه. اون میگه «واسه پروژه های بزرگ و طرحای مهم داوطلب شید و به دنبال راه هایی بگردین که بتونین فرا تر از تعریف شغلتون تأثیرگذار باشین».

۳- روابط خود رو پیشرفت بدین

نور پیشنهاد می کنه با ایجاد روابط قوی با تصمیم گیران، کاری کنین هر کسی واسه امور جور واجور به شما مراجعه کنه. مطمئن شین بقیه می تونن اولویتای مورد نظر شما واسه مسئولیتای تازه رو تشخیص بدن.

اون ادامه میده: «بقیه همیشه می تونن کسائی رو پیدا کنن که بتونن از پس انجام جنبه های فنی کار شما بر بیان. اما شما باید کاری کنین به خاطر ایجاد و حفظ ارتباطات مهم در تیم و سازمان، به شما مراجعه کنن یا شما رو پیشنهاد بدن».

۴- در موقعیت خود نوآور باشین

پیشنهاد نور اینه که تلاش کنین همیشه در حال رشد باشین و ریزه کاریای بخش فعالیت خود رو کشف کنین. در رویدادا و کنفرانسای اون بخش شرکت کنین، در انجمنای اون فعال باشین و خود رو در موقعیتایی بذارین که بتونین با افراد موثر روبرو شید. بعد بینش، ایده ها و روابط حاصله رو به محل کار خود بیارین.

اون میگه: «واسه زندگی شخصی و شغلی خود نقشه راه درست کنین».

۵- وظایف مورد علاقه خود رو فهرست کنین

میشل ماوی، مدیر جذب نیروی شرکت نیروی انسانی اتریوم پیشنهاد می کنه تموم کارایی که در موقعیت شغلی فعلی تون دوست دارین انجام بدین رو فهرست کنین و بیشتر به اونا بپردازید.

اون میگه: «پروژه های هوشمندی تعریف کنین که در اونا لازم باشه از این مهارت ها بیشتر استفاده کنین. اینطوری از انجام شغل خود رضایت بیشتری دارین».

۶- لحظات بالاترین درجه خود رو پیدا کنین

ماوی باور داره مشاغل جور واجور به خاطر پتانسیلایی که دارن جذابیت پیدا می کنن؛ مثل اینکه می تونیم در اونا خیلی چیزا یاد بگیریم، نتیجه کارایی داشته باشیم و از اونا درآمد به دست بیاریم.

اون ادامه میده: «در ادامه کشش پیدا می کنیم و تا حدی شناخته میشیم، تا اینکه در آخر به بالاترین درجه می رسیم. این لحظه حس فوق العاده ای داره: لحظه ای که در رأس بازی خود قرار می گیرین و از انجام اون حال می کنین».

ماوی پیشنهاد می کنه به دنبال اون لحظه بعدی باشین. اون میگه «لحظه ای که به خاطر ترفیع، افزایش حقوق، و یا مدیریت یه تیم در پوست خود نمی گنجید. این لحظه هر چی که می خواد باشه، اما به دنبالش باشین».

۷- نیاز هاتون رو از مدیر خود بخواین

آنیشا وینجاموری، مدیرعامل شرکت مشاوره اینوویشنز آیکیو باور داره هیچ کارفرمایی دوست نداره کارمند با ارزشی که به پیشرفت سازمانش کمک می کنه رو از دست بده.

اون در این باره توضیح میده: «اگه از دید فرهنگی و کاری عضو مؤثری باشین، مدیر شما از جفت و جور کردن شرایط کاری دلخواهتون، درک نقاط قوتتون و توانمندسازی شما در واسه رسیدن به اهداف حرفه ای شما و شرکت خود، بی انتها خوشحال می شه.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *