گوگل در مورد ما چه اطلاعاتی دارد و چگونه آن ها را مدیریت کنیم؟

گوگل در مورد ما خیلی بیشتر از چیزی که فکر می کنیم می دونه. البته دسترسی به این اطلاعات شخصی اصلا بیخود صورت نمی گیره. بلکه شرکت اهل مانتین ویو این اطلاعات رو از کاربرانش جمع آوری می کنه تا کیفیت خدماتش رو پیشرفت دهد.

واسه دریافت این اطلاعات، گوگل عموما از راه محصولاتش اقدام می کنه. فقط کافیه یه بار از جیمیل، موتور جستجو یا حتی موبایلای اندرویدی استفاده کنین تا گوگل روند جمع آوری اطلاعات از شما رو شروع کنه.

اما سوال اینجاس که واقعا گوگل در مورد ما چه می دونه؟ البته گوگل این کار رو اصلا به صورت مخفیانه انجام نمی ده. بلکه به طور کامل مشخصه که این شرکت از ما چه می دونه. کافیه سری به بخش «Privacy Policy» حساب گوگل تون بزنین تا به شفافی کریستال، این اطلاعات جمع آوری شده رو ببینین.

با این حال، شاید غافلگیر شید وقتی بفهمین گوگل چقدر در مورد شما می دونه. اطلاعاتی که گوگل الان از تموم کاربرانش جمع آوری کرده یعنی:

  • نام، جنسیت و تاریخ تولد
  • شماره موبایل شخصی
  • آخرین جستجوها در گوگل
  • تموم وبسایتای مراجعه شده
  • آخرین باری که چراغ اتاق خواب تون رو روشن کردین
  • مکانایی که طی چند سال گذشته در اونا حضور داشتین
  • غذا، ورزش، بازی و حتی آهنگای مورد علاقه تون
  • محل کار و سکونت
  • ویدیوهای دیده شده در یوتوب
  • تموم دفعاتی که با دستیار گوگل در تعامل بودین (جالبه بدونین که صدای تون هم طی ارسال فرمونای صوتی ضبط می شه)

البته با کمی جستجوی بیشتر، تازه می فهمید که حجم اطلاعات جمع آوری شده به وسیله گوگل، خیلی بزرگ تر و پر جزئیات تر از چیزیه که فکرش رو می کنین. اون وقت میفهمید که گوگل شما رو حتی از خودتون هم بهتر می شناسه. ترسناکه نه؟

اما چیجوری میشه دسترسی گوگل به اطلاعات شخصی رو محدود کرد؟ هدف به تحریر درآمدن این متن هم همینه. پس با سایت ما در ادامه این مطلب همراه باشین تا از چگونگی محدود کردن دسترسیای گوگل با خبر شید.

چیجوری بفهمیم گوگل از چیزای مورد علاقه ما چه می دونه؟

قبل از هر کاری، وارد حساب کاربری گوگل تون شید. بعد روی این لینک کلیک کنین تا وارد تنظیمات مدیریت تبلیغات شید. با ورود به این صفحه، گوگل از موضوعاتی که فکر میکنه شما به اونا علاقه دارین، پرده بر می داره و لیست کامل شون رو در اختیارتون میذاره.

علاوه بر این، اگه به پایین صفحه برید جنسیت، سن و تبلیغاتی که بلاک کردین رو می بینین. با این حال، محدود کردن این سیستم اصلا کار پیچیده ای نیس. فقط کافیه کلید مقابل «Ads Personalization» رو خاموش کنین تا گوگل دیگه چیزای مورد علاقه شما رو تحت نظر نگیره.

چیجوری از نقاطی که گوگل ما رو در اونا شناسایی کرده با خبر شیم؟

همونطور که قبلا هم گفتیم، گوگل به طور کامل به موقعیت جغرافیایی تون واقفه و در هر لحظه شما رو دنبال می کنه. با این حال اگه می خواین بدونین که گوگل دقیقا در چه تاریخی محل حضور شما رو شناسایی کرده کافیه از راه این لینک، سری به صفحه «Google's Location History» بزنین.

البته محدود کردن این دسترسی گوگل هم کار خیلی سختی نیس. کافیه از راه آیکون چرخ دنده وارد تنظیمات Google's Location History شید و با انتخاب گزینه «Pause Location History»، ردیابی گوگل رو متوقف کنین.

چیجوری لیست فعالیتای ثبت شده به وسیله گوگل رو مشاهده کنیم ؟

گوگل تقریبا تموم فعالیتای روزمره ما رو زیر نظر داره؛ از یه درخواست صوتی از دستیار هوشمند این شرکت گرفته تا سایتایی که در طول روز به اونا مراجعه می کنیم. حتی اگه از گوگل هوم بخواین که چراغ اتاقتون رو خاموش کنه، بازم زیر نظر هستین و این دستور با تموم جزئیاتش به وسیله گوگل ثبت و ضبط می شه.

همه این اطلاعات و فعالیتای ثبت شده هم در صفحه «Google My Activity» میشه دیدشون. فقط کافیه به این صفحه برید تا گوگل، گذشته ای از تموم فعالیتایی که تا حالا داشتین رو در اختیارتون بذاره.

با این حال میشه دسترسی گوگل به فعالیتای روزانه رو هم محدود کرد. واسه دست پیدا کردن به این موضوع، اول باید به صفحه «Google Web & Activity Page» برید. در صفحه نامبرده، شش بخش جور واجور قرار داره که هر یک واسه دسترسی خاصی هستن.

واسه هر کدوم از این بخشا یه کلید هم در نظر گرفته شده که با خاموش شدن اونا دسترسی گوگل به فعالیتای کاربر محدود می شه. اگه اصلا علاقه ای به زیر نظر گرفته شدن ندارین، می تونین با خاموش کردن تموم کلیدها خود رو از چشمون تیز بین اهالی مانتین ویو دور نگه دارین.

به لیست فعالیتای انجام شده در یوتوب چیجوری دست پیدا کنیم؟

علاوه به همه اینا، گوگل فعالیت یوتوب کاربران رو هم زیر نظر داره و در هر لحظه لیستی از جستجوها و ویدیوهای تماشا شده رو در دیتابیس بزرگ خود ذخیره می کنه. واسه دسترسی به لیست جستجوها در یوتوب و ویدیوهای تماشا شده کافیه به صفحه اونا مراجعه کنین.

یادتون نره، گوگل جاسوس نیس

این موضوع مهمیه. نباید فکر کنیم که گوگل قصد جاسوسی از ما رو داره. چون که اهالی مانتین ویو، هیچ وقت به صورت مخفیانه اطلاعات کاربراشون رو جمع آوری نمی کنن و واسه حریم خصوصی ما احترام زیادی قائل هستن.

در صفحه حریم خصوصی حسابای کاربری گوگل هم به این موضوع اشاره شده. کافیه یه بار کامل اونو مورد بررسی قرار بدین تا بفهمین که گوگل دقیقا به چه اطلاعاتی دسترسی داره.

ذخیره تموم این اطلاعات هم فقط به خاطر یه هدف بزرگ صورت میگیره؛ پیشرفت سطح کیفی خدمات. حالا خوبیش اینه جای اطلاعات ذخیره شده در دیتابیس گوگل هم به طور کامل امنه و اصلا نباید نگران بود.

با این حال، اگه از اون دسته آدمایی هستین که تمایلی به زیر نظر گرفته شدن ندارین، می تونین از راهکارهایی که در بالا گفتیم استفاده کنین و دسترسی گوگل رو به اطلاعات شخصی خود محدود کنین.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *