۳۰ پروژه زیرساختی عظیم در چین که دنیا را تغییر می دهند

تغییراتی بزرگ در راه چینه. ظرف ده سال آینده این کشور در نظر داره که ۲۵۰ میلیون نفر از جعیت خود (برابر با کل شهروندان کشور اندونزی) رو به ابرشهرهایی منتقل کنه که به سرعت در حال پیشرفت هستن.

این کشور واسه محقق ساختن مهاجرتی با این اندازه، میلیاردها دلار رو در پروژه های زیرساختی کلی اش صرف کرده که بعضی از اونا کامل شدن و یه سریای دیگه بازم در دست انجامند.

از بزرگراه هایی که طولشون به اندازه محیط یه قاره س تا بزرگ ترین نیروگاهای بادی تولید برق و فرودگاه های بسیار بزرگ گرفته تا احداث شهرهای جدید در بیابان همه بخشی از فعالیتایی هستن که دولتمردان چینی تلاش در اجرایشون دارن.

در ادامه این مطلب با ما همراه باشین تا توضیح مختصری از این پروژه ها رو با شما در میان بذاریم.

۱۱۰ میلیون دلار: این پروژه که تلسکوپ پینگ تنگ اسمشه، طبق برنامه ریزیای انجام شده قراره که در سپتامبر ۲۰۱۶ به مرحله استفاده برسه و در اون زمان عنوان دومین تلسکوپ رادیویی بزرگ دنیا رو در اختیار خواهد گرد. دیش این دستگاه قطری برابر با ۴۹۹ متر داره.

۱۷۶ میلیون دلار: آزمایشگاه تابش سنکروترون شانگهای بزرگ ترین پروژه های علمی چین رو رو دوش داره و گرون ترین تاسیسات تحقیقاتی این کشور لقب گرفته.

۲۰۰ میلیون دلار: سالن اپرای گوانجو یکی از سه سالن سینمای بزرگ در چینه که به وسیله زها حدید طراح مشهور عراقی نسل طراحی گردید.

۴۷۳ میلیون دلار: تونل Qinling طولانی ترین بزرگراه سرپوشیده در چینه که بالغ بر ۱۷ کیلومتر طول داره و زیر کوهستان ژونگنان احداث شده.

۵۳۲ میلیون دلار: پروژه شبکه برق Hainan قراره یه کابل زیرآبی ثانویه رو دریافت کنه که از جزیره Hanian در جنوب این کشور به سرزمین اصلی کشیده می شه و بناست که در سال ۲۰۱۷ میلادی ساخت اون به اتمام برسه.

۷۱۷ میلیون دلار: راه آهن Kashgar به Hotan کلیه شهرها و شهرکای جنوب غربی بخش تاریم رو به همدیگه وصل می کنه.

۷۶۰ میلیون دلار: این بنا که دفتر مرکزی سازمان تلویزیونی چین رو در خود جای داده حلقه ای تشکیل شده از شش بخش عمودی و افقیه که روی زمینی به مساحت ۴۷۲ کیلومتر احداث شده.

۹۰۰ میلیون دلار: Tianhuangping بزرگ ترین پروژه برق آبی در آسیا حساب می شه و نقشی کلیدی در تامین برق شرق چین داره.

۱٫۱ میلیارد دلار: پروژه مرکز تجارت جهانی (در سمت راست این تصویر) که ۴۹۱ متر ارتفاع داره دومین هتل بلند دنیا رو در خود جای داده. پارک Hyatt شانگهای هم در طبقه هفتاد و نهم این بنای ۹۳ طبقه جای داره.

۱٫۳ میلیارد دلار: Baltic Pearl بزرگ ترین پروژه پیشرفت خارجی چین هستش که شامل بخشای مسکونی و تجاریه و در خارج از سن پترزبورگ روسیه بنا گردیده.

۱٫۷ میلیارد دلار: پل Wuhan Tianxingzhou رودخانه یانگتسه ترکیبی از جاده و خط ریلیه که در شهری به نام Wuhan از روی این رود عبور می کنه.

۱٫۷ میلیارد دلار: متروی Nanjing در سال ۲۰۰۵ میلادی به استفاده رسید و الان حدود دو میلیون نفر روزانه ازش استفاده می کنن و هرساله هم ۷۱۷ میلیون نفر با اون جابجا می شن.

۱٫۸ میلیارد دلار: تونل و پل رودخانه یانگتسه پنجمبن پل طولانی در دنیاست که از راه کابل در هوا نگه داشته شده و طول اون به ۲۵ کیلومتر می رسه.

۱٫۹ میلیارد دلار: فرودگاه Chengdu Shuangliu چهارمین فرودگاه شلوغ در سرزمین چینه که در سال ۲۰۱۵ میلادی حدود ۴۲ میلیون نفر با اون جابجا شدن.

۲٫۱۲ میلیارد دلار:  ایستگاه راه آهن Wuhan بعضی از سریع ترین قطارهای دنیا رو در خود جای داده که با سرعتی بالغ بر ۲۹۹ کیلومتر بر ساعت مسافران رو جابجا می کنن.

۲٫۲ میلیارد دلار: فاز دوم نیروگاه برق هسته ای Qinhsan در سال ۲۰۱۱ میلادی به بنای اصلی اضافه شد. این نیروگاه بیشترین تعداد رآکتور رو نسبت به هر نمونه دیگری در دنیا درون خود جای داده.

۲٫۴ میلیارد دلار: برج شانگهای با ۱۲۸ طبقه و ارتفاع ۶۳۳ متر بزرگ ترین آسمون خراش در چین حساب می شه و عنوان دومین برج بلند دنیا رو هم به خود اختصاص داده.

۳٫۵ میلیارد دلار: فرودگاه بین المللی پکن بزرگ ترین پروژه ساختمانی در چین حساب می شه و عنوان ششمین بنای بزرگ دنیا رو هم به خود اختصاص داده.

۴٫۵ میلیارد دلار: شهر جدید Nanhui که طبق برنامه ریزیای انجام شده ساخته شدنش در سال ۲۰۲۰ به اتمام می رسه بناست که یه میلیون نفر از شهروندان چینی رو در خود جای دهد.

۶٫۳ میلیارد دلار: پروژه ساخت سد ژیانگ جیابا تقریبا در سال ۲۰۱۴ میلادی به اتمام رسید. این سد هرساله در حدود ۳۰٫۷ تراوات انرژی تولید می کنه.

۶٫۳ میلیارد دلار: ایستگاه قطار جنوب پکن بزرگ ترین ایستگاه در این شهره و یکی از بزرگ ترینا در آسیا حساب می شه.

۶٫۵ میلیارد دلار: چین یکی از چند کشور امضا کننده توافقیه که واسه زنده کردن «جاده ابریشم» به امضا رسیده و کشورهایی مثل اون و هند رو به اروپا وصل می کنه.

۶٫۷۶ میلیارد دلار: سد Xiliodu چهارمین سد بلند دنیاست و الان دومین منبع بزرگ تامین برق در این کشور پهناورو هستش.

۷٫۸۹ میلیارد دلار: پل Su-Tong روی رودخانه یانگتسه دومین پل طولانی در دنیاست که با کابل در جای خود ثابت شده است. این پل سطحی در حدود یه کیلومتر بین شهرهای Nantong و Changshu رو پوشش داده.

۱۰٫۶ میلیارد دلار: پروژه پل هنگ کنگ- Zujuhai- ماکائو قراره که دو منطقه بزرگ رو بعد از تموم شدن روند ساختش در سال ۲۰۱۷ میلادی به هم وصل کنه.

۱۲ میلیارد دلار: مرکز فضایی Hainan Wenchang در سال ۲۰۱۴ میلادی به اتمام رسید. این مرکز موقعیت منحصربفردی واسه پرتاب فضاپیما داره و بخاطر این از اهمیت بالایی واسه چین برخورداره.

۱۴ میلیارد دلار: راه آهن Harbin -Dalian اولین خط سریع السیر دنیاست که در ارتفاع بالا حرکت می کنه و می تونه در دماهای بسیار پایین و ارتفاعات زیادی فعالیت کنه.

۱۶ میلیارد دلار: پل خلیج Jiaozhou دومین پل دریایی طولانی در دنیاست که ۴۱ کیلومتر طول داره (تقریبا برابر با راه مسابقات دوی ماراتن).

۳۵ میلیارد دلار: راه آهن سریع السیر پکن- شانگهای دومین پروژه ریلی سریع بزرگ در دنیاست که قرار شده روند ساخت اون تو یه فاز به انجام برسه.

۳۲۲ میلیارد دلار: چین در نظر داره که تا سال ۲۰۳۰ میلادی، ۴۲ میلیون نفر رو از منطقه ای تشکیل شده از ۹ شهر به یه ابرشهر بزرگ در منطقه پِرل ریور دلتا منتقل کنه. انتظار میره که جمعیت این منطقه در زمان اتمام روند ساخت به هشتاد میلیون نفر برسه.

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *