increase-motivation-workplace انگیزه محل کار

انجام داده هیچ کاری بدون انگیزه ساده نیس البته شاید بتونین بدون انگیزه بخوابین اما قبول کنین اگر اشتیاقی واسه بیدار شدن تون نداشته باشین خواب لذت بخشی دارید.

به گزارش مجله آلامتو به نقل از زومیت؛ همه ی آدم ها به دنبال پیدا کردن شغلی هستن که از انجام دادن اون لذت ببرن. خیلی از محیط های کاری ایجاد اینجور شرایطی رو سخت کرده ان. در اینجور شرایطی محققان رفتارشناسی، به کار گیری مهندسی سبک زندگی رو پیشنهاد میدن. مهندسی سبک زندگی به شما کمک می کنه که خودتون جو محیط کار رو برابر شرایط مورد انتظار تغییر بدید. شاید چند سال طول بکشه تا بتونین تعادل خوبی در محیط کار برقرار کنین اما راه هایی هم وجود دارن که روند انجام اون رو تسریع می کنن. اولین قدم واسه جفت و جور کردن یه محیط کار مناسب اینه که سوال های زیر رو از خودتون سوال کنین:

  • می خواهید به مدت طولانی در این موقعیت شغلی باقی بمونین و پیشرفت کنین؟
  • واقعا به کار خود علاقه دارین یا فقط واسه کسب درآمد هر روز به سر کار می روید؟

اگه پاسختان به هر ۲ سوال «بله» است پس روش های علمی زیر می تونن به شما کمک کنن.

increase-motivation-workplace افزایش انگیزه در محل کار

  1. مهارت جدید یاد بگیرین

یکی از محققان برجسته در سال ۱۹۹۰ کتابی با عنوان «بررسی تجربه ی بهینه» منتشر کرد. اون در این کتاب مردم فعال در تموم صنایع از ورزش گرفته تا ادبیات رو مورد خطاب قرار داد. به نظر ی اون وقتی که مردم کار جدیدی رو شروع می کنن تموم تمرکز خود رو روی اون می گذارن. به عبارتی به اندازه ای غرق در انجام اون می شن که گذشت زمان رو فراموش می کنن. واسه تجربه کردن اینجور شرایطی باید بالاتر از مهارت هایی که دارین دست به کار شین. این مهارت های جدید باید به اندازه ای سخت باشن که تموم انرژی و حواس شما رو مشغول کنن. البته مهارت های انجام نشدنی هم اصلا پیشنهاد نمی شن چون باعث از بین رفتن انگیزه می شن.

  1. هیجان رو در خودتون پرورش بدید

نتیجه ی تحقیقات یه تیم تحقیقات دانشگاه داروسازی حقایق جالبی رو منتشر کرده. این تحقیق نشون داده مغز آدم وقتی که انتظار دریافت جایزه داشته باشه، احساس لذت کمتری رو در بدن به وجود می آورد. وقتی که جایزه ها غیرقابل پیش بینی باشن، احساس هیجان و لذت هم بیشتر می شه. در محیط کار هم شرایط همینطوریه. به این فکر کنین که چیجوری می تونید فرصت های غیرقابل پیش بینی واسه خودتون آماده کنین.

  1. عوامل انگیزشی رو شناسایی کنین

همیشه تلاش کنین محیط کار رو واسه خودتون باحال تر و هیجان انگیزتر کنین. به عنوان مثال با همکارانتون قرار بذارین که در صورت انجام دادن یه کار از اون ها شیرینی دریافت کنین. این کار هم هیجان و انگیزه ی شما رو بالا می برد و هم باعث می شه اوقات بهتری در محیط کار داشته باشین. معمولا آدم ها در اینجور شرایطی واسه ثابت کردن توانایی هاشون تلاش بیشتری می کنن.

increase-motivation-workplace بالا بردن انگیزه در محیط کار

  1. شرایط رو کمی جور واجور تر کنین

نتیجه ی تحقیقی نشون می دهد که عوض کردن شرایط محیط کار روی روحیه ی کارمندان اثر زیادی می گذارد. اگه امکانش رو دارین چگونگی ی قرار گرفتن میزهای خود و همکارانتون رو تغییر بدید. یا دست کم صندلی خود رو کمی جابه جا کنین. استراحت کردن هم یکی دیگه از مواردیه که اثر زیادی روی روحیه ی کارمندان می گذارد. هر چند وقت یه بار از پشت میز خود بلند شید و قدم بزنین. بیرون از ساختمون برید تا کمی هوای تازه بخورین. این کار هم روحیه ی شما رو عوض می کنه و هم بهره وری تون رو بالا می برد.

  1. از فوت وفن پومودورو استفاده کنین

فوت وفن پومودورو یه راه حل مدیریت زمونه که در سال ۱۹۸۰ اختراع شده. شما در این فوت وفن باید زمان خود رو به بازه های ۲۵ دقیقه ای تقسیم کنین. یعنی ۲۵ دقیقه زمان دارین تا کاری رو انجام بدین. بعد از اون باید ۳ تا ۴ دقیقه استراحت کنین. به هر کدوم از این بازه های وقتی یه پومودورو گفته می شه چون مدت زمان لازم واسه جفت و جور ی سس گوجه فرنگی ایتالیایی یعنی پومودورو ۲۵ دقیقه س. بعد از هر ۴ پومودورو هم باید یه استراحت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه ای به خودتون بدین. افراد در این فوت وفن معمولا دوست دارن قبل از رسیدن زمان استرحت کارای خودشون رو انجام داده باشن پس با دقیق شدن و فوکوس کردن وانگیزه ی بیشتری روی وظایفشون تمرکز می کنن.

چیجوری با انگیزه کار کنیم؟

چیجوری اراده قوی داشته باشیم؟

افزایش انگیزه زومیت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *