مقایسه دو سبک طراحی سایت

مقایسه طراحی تخت و متریال دیزاین در طراحی سایت

دو سبک شناخته شده و عادی در طراحی سایت عبارتند از طراحی تخت (Flat Design) و متریال دیزاین (Material Design). دو سبک طراحی سایت که براساس دیدگاه های برابر بوجود اومده ان؛ یکی به طور کامل جدید و دیگری در حال تبدیل شدن به یه مد زود گذر. طراحی تخت روندی از طراحی سایته که خود به خود و در مرور زمان رشد کرده و متریال دیزاین یه سری از قوانین و دستورالعملای آماده شده واسه رسیدن به یه سبک طراحی بی نظیره.

در این مقاله تلاش میکنیم تفاوتای میون این دو سبک طراحی سایت رو بهتر شناخته و دریابیم که هرکدوم از اونا چه وقتی کارایی بیشتری دارن. واسه رسیدن به این هدف اول باید هریک رو دقیق تر بشناسیم. ادامه به بررسی تفاوتای اصولی و پایه ای می پردازیم که به ظاهر و اسکیومورفیسم (Skuomorphism) اونا ربط داره.

اسکیومورفیسم در طراحی سایت چیه؟

منظور از اسکیومورفیسم طراحی هاییه که واسه مثل سازی با دنیای فیزیکی به کار میره. یعنی هر برنامه و ابزاری که در فضای مجازی ساخته میشه برگرفته از ظاهر اون در دنیای واقعی باشه. مهمترین مثال واسه اسکیومورفیسم به کار گیری صفحات دفتر با خط کشیای قرمز و مشکلی واسه طراحی یه نرم افزار یادداشت در موبایله.

در این فوت وفن تلاش میشه فضای سه بعدی واسه کاربر مثل سازی شده و تا حد امکان رنگای نزدیک به طبیعت در طراحی استفاده کرده شه. تصویر زیر نمونه طراحی اپلیکیشنای جورواجور در نسخه های قدیمی تر گوشیای آیفونه. در طراحی سایت هم موارد زیادی از این فوت وفن مشاهده میشه.

مثل سازی سایت با داخل یه خودرو یا یه میز تحریر نمونه هایی از استفاده اسکیومورفیسم در طراحی سایت هستن.

اسکیومورفیسم در طراحی سایت

مشکل اینجاس که بیشتر این طراحیا فقط به شباهت ظاهری توجه کرده و از کارایی و سرعت محصول پایانی کم میکنه، در آخر دنیای طراحی به این نتیجه رسید که واسه جلب رضایت مشتریان عامل دیگری نیازه چیزی که تموم عناصر لازم واسه تزیین رو حذف کرده و به جای اون به کارآیی، سرعت بارگذاری و محتوای کارامد رو در الویت قرار میده. طراحی تخت نتیجه از این ایده سیاسی بوده و در نقطه مقابل اسکیومورفیسم قرار میگیره.

سبک طراحی تخت در طراحی سایت

با در نظر گرفتن قابلیتای طراحی تخت و استقبال کاربران از اون، به سرعت در میان طراحان سایت محبوب شده. محبوبیت این سبک تا جایی پیشرفت که از مرزهای طراحی سایت بالاتر رفته و به یه سبک طراحی گرافیکی هم تبدیل گشت.

طراحی تخت رو یه روش ساده گرا می گن که بیشتر روی مفید بودن تاکید داره تا این که به واقعیت نزدیک باشه.

طراحی تخت در بسیاری جهات طراحی براساس اصول پایه و ابتداییه، در این نوع طراحی تموم استایلایی که  باعث سه بعدی و واقعی به نظر اومدن می شه حذف می شن؛ مانند سایه، شیب و بافتای نمایش دهنده جنس مانند چوب و چرم.

سبک فلت دیزاین در طراحی سایت

همین طور در این نوع طراحی تلاش شده از بوردرهای کلفت و رنگای جیق و براق استفاده نشه، عوضش از رنگای تخت و تصاویر گرافیکی تخت استفاده شده و طراحی تخت فقط براساس آیکنا، تایپوگرافی و رنگ متمرکز شده.

امتیازات طراحی تخت

 • طراحی تخت رو میشه خیلی راحت در طراحی سایتای ریسپانسیو به کار گرفت.
 • سادگی در طراحی و حذف فاکتورهای غیرضروری مانند سایه ها و انیمیشنا موجب کاهش حجم صفحات و افزایش سرعت بارگذاری اونا می شن.
 • حذف المانای غیر لازم در طراحی موجب آسون کردن روند طراحی سایت افزایش سرعت پروزه می شه.
 • نبود عناصر اسکیومورفیک خوندن و درک مطالب سایت رو واسه کاربران ساده و سرعت میکنه.

مشکلات طراحی تخت

 • این نوع طراحی شما رو محدود به اشکال و ایکونای ساده و رنگای روشن و یکنواخت می کنه.
 • به عنوان یه شرکت طراحی سایت نمیتونین همه پروژه های خود رو با این سبک پیش ببرین چون به سرعت اسیر تکرار و یکنواختی میشین.
 • خیلی از وب سایتا واسه هدایت کاربران نیاز به گرافیک سنگین و تصاویر پیچیده دارن که با وجود طراحی تخت این نیاز برطرف نمیشه.
 • کمبود سایه، برجستگی و حاشیه محدودیتایی واسه جلب توجه کاربران و تشویق اونا به کلیک کردنه.

سبک طراحی متریال در طراحی سایت

یکی از انتقادایی که به طراحی تخت وارد میشه اینه که؛ در طراحی تخت در حذف عناصر اسکیمورفیسم بزرگ نمایی زیادی شده. در مقابل طراحی متریال اهمیت زیادی به انیمیشن میده. میشه گفت طراحی متریال یا همون Material Design نسخه به روز شده طراحی تخته، اما با انیمیشنای قشنگتر و گرافیک سخت تر. طراحی متریال یه سری از استانداردای طراحی سایته که بوسیله گوگل معرفی شدن.

فوت وفن متریال دیزاین در طراحی سایت

میشه گفت طراحی متریال نسخه ای نوشته شده، مستند و علمی از طراحی تخته که در اول واسه طراحی برنامه های کاربردی موبایلای اندرویدی استفاده می شد و خیلی سریع جای خود رو در بین طراحان وب پیدا کرد.

مهمترین ویژگی طراحی متریال در مقایسه با طراحی تخت عبارتند از؛ به کار گیری سایه ها، محور Z و عمق در صفحه، انیمیشنای پیچیده ولی سبک و استفاده ترکیب رنگای مشخص.

امتیازات طراحی متریال

 • نمایش سه بعدی تعامل با کاربر رو آسون میکنه.
 • برخلاف طراحی تخت استانداردا و دستورالعملای مشخصی واسه طراحی هست.
 • اتحاد در طراحی شما میان سایت و اپلیکیشن خیلی راحت حفظ میشه.
 • اگه هم اینکه کردن انیمیشن به سایت یا اپلیکیشن علاقه دارین طراحی متریال این امکان رو خیلی راحت در اختیار شما قرار می ده.

مشکلات طراحی متریال

 • چه خوشتون بیاد یا نه طراحی متریال رابطه جدا نشدنی با گوگل داره اگه شما می خواین از گوگل فاصله بگیرین و سایت یا اپلیکیشنی با هویت یکتا بسازین کار سختی در انتظار شماس.
 • انجام تغییرات در چهارچوب اولیه سخته.
 • انیمیشن یا تصاویر متحرک باعث می شه تا باتری موبایل سریعتر خالی شه.
 • زور واسه به کار گیری راهکارها و دستورالعملای ارائه شده بوسیله گوگل خلاقیتای فردی رو سرکوب میکنه.

نتیجه گیری: متریال دیزاین بهتره یا فلت دیزاین؟

طراحی متریال یه تغییر راه از طراحی تخت به حساب نمیاد، بلکه هر دو سبک طراحی از یه نوع زیبایی شناختی برابر استفاده میکنن. رابطای کاربری در طراحی متریال رو میشه یه جور رابط کاربری در طراحی تخت دونست اگر انیمیشنای طراحی شده از راه طراحی متریال بسیار مورد علاقه بوده و به سایتا و اپلیکیشنا جلوه ای دوستانه تر میبخشه. میشه این دو سبک طراحی رو ترکیب کرد و از امتیازات هر یک بهره برد.

از نظر من وبسیما سایتای تخت کاربردی تر هستن و نسبت به سایتای متریال با انیمیشن و گرافیکای پیچیده  سریعتر بارگذاری می شن، اگه می خواین سایتی طراحی کنین که ساده باشه، روی هر نوع دستگاه و اندازه صفحه نمایش کاربر پسند باشه طراحی تخت گزینه مناسب تریه.

اگه علاقه ای به انیمیشن و تصاویر متحرک ندارین و بیشتر به کارآیی سایت و سادگی اون اهمیت می دید طراحی تخت انتخاب مناسب تری واسه شما هستش اما اگه می خواین سایتی قشنگتر و گرون قیمت داشته باشین شک نداشته باشین طراحی متریال واسه شما مناسب تره.

هم اینکه می تونین مثل وبسیما طراحی تخت رو انتخاب کرده و با خلاقیت خودتون انیمیشنا و پیچیدگیا رو با اون اضافه کنین.

نظرات خود رو در مورد فریم ورکای طراحی سایت و سبکای طراحی با ما در میان بذارین. بنظر شما کدوم یکی موفق تر بودن و کدوم یکی آینده روشن تری داره؟

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *