قاصدک

ثروت آفرینی با چند راه حلی که حتما باید بدونین 

خواهرزاده ی من دوست داره ثروتمند شه. اون درمورد دوستانش که خونوادهای ثروتمندی دارن، با من صحبت می کنه. تصوراتی که از ثروتمندبودن داره، با من درمیان می ذاره و همیشه ازم می پرسد فلان خونواده ثروتمند هستن؛ فلان شخص چه جوری؟

من قبل اینکه به اون جواب دهم همیشه از اون می پرسم تعریفش از ثروت چیه. وقتی اون ازم می پرسد که ما هم ثروتمند هستیم یا نه؟ به اون جواب میدم: «بله، ما با عشق ثروتمند هستیم».

این جواب واسه عوض کردن بحث و سربه سرگذاشتن اون مناسبه. این رو می گم و بعد درمورد اتفاقات دیگر در زندگی روزمره سخن می گیم.

پول، همیشه انگیزه ای ناکافیه

شما تاوقتی این نکته رو درک نکنین، همیشه به خیال ثروتمندشدن دور خود می چرخید و از خود می پرسین: «پس چرا ثروتمند نمیشم؟» باید بدونین که پول در کوتاه مدت انگیزه خوبیه، اما وقتی شرایط سخت شه، آدم جا می زنه و با خودش می گه: «بی خیال پول… از همین چیزی که دارم راضی ام».

واسه اینکه واقعا تشویق شید تا از شرایط و رقابتای سخت پیش رو عبور کنین، باید به طور روشن و روشن انگیزه ی خود رو واسه راهی که انتخاب کردین، مشخص کنین.

مثلا معنی آزادی و رهابودن واسه من اون قدر مهم بود که فکرم رو به خود مشغول کرده بود. اینکه می دیدم آزاد نیستم احساس خفگی به من می داد، به ویژه وقتی دیدم که آزادیایی که در شغل خود داشتم یواش یواش از دست می رفتند. من تصویر روشنی از زندگی خود داشتم و همین باعث شده بود تا خیلی زودتر از چیزی که برنامه ریزی کرده بودم، شغل خود رو آزاد کنم.

نیاز مبرم به آزادی و کنترل داشتن بر زمان، انگیزه ی اصلی من بود.

من شغل خود رو آزاد کردم؛ اونم نه به خاطر این که از دید پولی در شرایط مناسبی بودیم، بلکه شغل خود رو آزاد کردم به این خاطر که دیگر تحمل این رو نداشتم که ببینم کل زندگی ام انگار تنها یک روزه که بیشتر کش اومده. من حاضر بودم واسه به دست آوردن آزادی هر سختی ای رو تحمل کنم.

من هیچوقت به دنبال پیدا کردن شغل جدید نبودم– بلکه واسه ساختن زندگی فعلی ام برنامه ریزی کردم این انگیزه ی من بود؛ نه پول. واسه بیشتر والدین اینکه وقت بیشتری رو کنار فرزندان خود بگذرونن و در کانون گرم خونواده حضور داشته باشن، انگیزه ی خیلی نیرومندیه. واسه یه گروه دیگه، ظواهر مادی مثل خونه ی خوب یا ماشین آنچنانی یا تعطیلات می تونه انگیزه باشه، اما این انگیزه کم کم ناملموس تر می شه. مهم نیس که انگیزه دهنده ی شما چیه، من فقط می خوام بگم که اگه شما انگیزه ی خود رو فقط پول و ثروتمندشدن بذارین، حتما شکست خواهید خورد.

  تکنیکای ؛ ۱۳ تکنیکی که مخاطب رو میخکوب می کنه 

اگه از موضع خود کوتاه نیایید ثروتمند نمی شین

من اخیرا این فرصت رو پیدا کردم تا با یکی از مشاوران برتر کسب وکار و شاگردانش شام بخورم. یکی از زنان که در گروه شرکت کرده بود و به خاطر کلاسا، تونست بهبود زیادی به کسب وکار خود بده راز موفقیت خود رو با من درمیان گذاشت: «من فقط کاری رو که بهم می گن انجام می دم. فقط همین».

اون وقت خود رو با بحث در مورد اینکه چرا فلان کار رو به فلان روش انجام داده هدر نمی ده. اون اشتباهات خود رو قبول می کنه و در مقابل پیشنهاد بقیه مقاومت نمی کنه– اون فقط از مراحل پیروی می کنه و به نتایج عالی کار خود هم دست پیدا میکنه.

بیشتر مردم ترجیح میدن اشتباهات خود رو مخفی یا توجیه کنن تا حس بهتری درمورد خودشون پیدا کنن. اما این زن به اشتباهات خود اقرار می کنه و از اونا هم درس یاد می گیره. معدود افرادی مثل این زن هستن. بیشتر مردم دوست دارن حق با اونا باشه و ترجیح میدن تا تفکرات و رفتارهای خود رو توجیه کنن– حتی اگه واسه شرکت در اینجور کلاسایی پول هنگفتی خرج کنن.

اسامی برنده و بازنده رو آزاد کنین

شما نه برنده اید نه بازنده؛ سعی شما در بعضی موارد منجربه موفقیت و در بعضی موارد منجربه شکست میشه.

بازده رو نباید به تنهایی سبک و سنگین کرد

جایی که بازدهی وجود داشته باشه، خطر هم هست. باید با دقت اون چیزی که براش خطر می کنین، زمان، انرژی و پول صرف می کنین و بازده ای که از اون به دست میارید، بررسی کنین.

تنها جایی که می تونین از اونجا شروع کنین، همین جاییه که الان هستین

همه می خوان در اول صف باشن و کار خود رو از اونجا شروع کنن، اما دنیا این جور ساخته نشده. مثلا بازار تره بار رو درنظر بگیرین. واسه انتخاب یک صف در بازار میوه و تره بار با رقابت روبه رو میشید؟ در صف کندی قرار دارین و آرزو می کنین کاش صف دیگری رو انتخاب کرده بودین؟ صف خود رو عوض می کنین؟ بیشتر مواقع اگه صف رو عوض کنین هیچ فرقی در سرعت شما نداره. البته بعضی وقتا ممکنه فرق داشته باشه. همیشه به جای اینکه از خوندن روزنامه لذت ببرین فکر خود رو درگیر این صف و اون صف می کنین. یک صف رو انتخاب کنین، به اول صف هم می رسین،مگه غیر از اینه؟ تازه وقتی هم برسین بعضی مواقع یک صف دیگر جلوی تون ایجاد میشه! تنها ضمانت قطعی اینه که اگه هیچوقت وارد صف نشید نمی تونین به اول صف برسین. به عبارت بهتر، آخرش به اول صف می رسین. زندگی هم همین طوره – پس به جای اینکه به این صف و اون صف فکر کنین کارتون رو انجام بدین!

  ثروتمندان دنیا درباره پول چه نگرشی دارن؟ 

بر مدیریت انرژی تسلط پیدا کنین نه بر مدیریت زمان

افراد زیادی رو می شناسم که بزرگ ترین مانع واسه رسیدن به اهداف خود رو زمان میدونن. اما اگه از همون افراد درخصوص برنامه های تلویزیونی، فیلما و زندگی خصوصی بازیگران بپرسید سیر تا پیاز ماجرا رو براتون تعریف می کنن؛ چون که هر شب به مدت چار ساعت تموم روی کاناپه جلوی تلویزیون لم دادن. خیال تون رو آسون کنم که اونا با این کار انجام دهنده خیلی از اشتباهات عادیِ وقت کُشی می شن.

من دریافته ام که زمان واسه این افراد مسئله نیس – البته مسئله من هم نیس. بلکه مسئله اصلی انرژیه. من درحال حاضر برنامه غذایی، ورزشی و کاری خود رو دور محور استفاده از انرژی و تجدید انرژی تنظیم می کنم. این نکته مطالب زیادی رو در خود داره، اما واسه رسیدن به اهداف بزرگ خود همونجوریکه به خواب بیشتر، نوشیدن آب بیشتر، قدم زدن و قطع مصرف قند و شکر نیاز داریم، به انرژی هم خیلی نیازمندید. این اندازه ها، می تونن ساعتای زیادی از انرژی متمرکز رو به روزهای شما اضافه کنن. من بر این باورم که با رعایت این نکته، می تونی کاری رو که بقیه ظرف ۸ الی ۱۰ ساعت در یک روز کاری انجام میدن، طی ۲ ساعت به انجام برسونین.

کمال طلبی فلج کنندهه

وقتی کمال طلب باشین منجمد میشید و نمی تونین به جلو حرکت کنین. به جای کمال طلبی برآنچه «به اندازه کافی خوب» است و می تونین اونو امروز انجام بدین تمرکز می کنین تا به جلو حرکت کنین. به قول معروف، یک برکه ی عمیق بهتر از یک اقیانوس سطحیه. به جلو حرکت کنین. کمال طلبی رو آزاد کنین. پیشرفت مهم تره.

هر روز خدا روز خوبیه، مگه اینکه شما اونو خراب کنین

این درسیه که مادربزرگم به من داده. اون همیشه به من می گفت: «اگه یک روز هم روز خوبی نباشه، تقصیر خودمه». این جمله اون واسه من خوب نبود و با خودم می گفتم چه جوری ممکنه که همیشه خودمون مقصر باشیم؟ راستش وقتی می دیدم معلمم نمره بدی به من داده و یا برادرم من رو کتک می زنه و در هیچ کدوم هم مقصر نبودم مثل ی مادربزرگم متعجب می ماندم. اما الان فهمیدم که هرچیز در زندگی به انتخابامون بستگی داره. بیشتر مواقع تصمیمی گرفتیم که باعث اتفاقی شده– پس در مرحله اول این کار رو خودم انجام دادم. من این اختیار رو دارم که روز خوبی داشته باشم یا بد. من در دقیقهای بد زندگی می دونم که خودم با دست خودم کاری کردم که این طور شده و این نکته رو هم می دونم اگه خوشحال بودم خودم خواستم خوشحال باشم؛ به همین سادگی.

واسه خودتون مسئله های مختلفی طرح کنین

من از یک دسته از آدما خیلی بدم میاد: کسائی که همیشه درمورد یک مشکل تکراری نق میزنن. من هیچ وقت متوجه نشدم این افراد چرا راه حلی واسه مسئله ای که همیشه از اون ناراحت هستن، پیدا نکرده ان. شاید هم دوست دارن این مسئله رو مخفی کنن. من خودم هزارتا مشکل دارم و ترجیح میدم این مشکلات رو به مثل یک رقابت درنظر بگیرم. هروقت هم که مشکلی رو حل می کنم، انگار مشکل جدیدی به وجود میاد– اما سعی دارم که غرق در یک مشکل واحد نشم.

  تکنیک طوفان نقش ها و کاربرد اون در طوفان فکری 

لحظات شادتری رو بسازین

فهرستی از شادترین لحظات زندگی خود تهیه کنین؛ می ببینن که در هیچ یک از اونا پول جایی نداشتهه (یا کمه کم در تعداد کمی از اونا پول موثر بوده). این لحظات خوشحال معمولا دربردارنده ی رسیدن به چالشی واسه خودتون بوده یا شبی اصلاح کننده و خوشحال رو کنار خونواده و دوستان به چای خوردن مشغول بودین و از ته دل خنده اید یا تجربه ای فوق العاده از هر نوع داشته اید. مثلا یکی از شادترین روزهای من روزی بود که با دوستم دیوید به تماشای المپیک زمستونی ۲۰۱۰ رفته بودیم و رقابت کانادا و آمریکا بر سر مدال طلا رو می دیدیم. تجربه خیلی فوق العاده ای بود. همه افراد درون ورزشگاه ناشناس بودن، اما انگار سال هاست باهم دوست بودیم. وقتی تیم کانادا مسابقه رو برنده شد، همه فریاد شادی کشیدیم. قبل از اون لحظه هیچ وقت به کانادایی بودن خودم افتخار نکرده بودم و واسه اون این قدر خوشحال نبودم. اون روز یکی از شادترین روزهای زندگی ام بود. خوبه بدونین این تجربه کمتر از ۵۰ دلار برایم تموم شد.

ثروت هم مهمه، اما همه چیز نیس. زیاد به اون فکر نکنین. از زندگیتان لذت ببرین. تو ذهن خود مرور کنین و ببینین کدوم لحظات زندگی واقعا شما رو خوشحال کردن و سعی کنین تا اون لحظات رو بیشتر بازآفرینی کنین. وقتی تمرکز خود رو از روی پول وردارین و اونو به شادی و خوشحالی منتقل کنین، خواهید دید که پول هم خودش خواهد اومد.

باور کنین پول درآوردن اون قدرها هم که میگن سخت نیس. چیزی که سخت تره، حفظ پول، افزایش اون و استفاده ی کامل از اون واسه ساختن زندگی ایه که دوستش دارین. همه این ده نکته چیزهاییه که من یاد گرفتیم. اینا راهبردها و نکاتیه که به ویژه ظرف بیست سال ی گذشته بر زندگی من تأثیری عجیب داشتن. من از وقتی شغلم رو ترک کردم با رقابتای بزرگ تری نسبت به قبل اون روبرو شدم و به دستاوردهای شغلی بزرگ تری رسیدم. این راه واسه من مثل یک ترن هوایی پر از ترس و هیجان بوده و هر روز با هر بالارفتن پاداش بیشتری نصیبم می شه. این رو واسه شمام آرزومندم.

برگرفته از: revnyou.com


دیدگاهتان را بنویسید