ایران اپل را تایید کرد

اجرای عملیاتی طرح ملی رجیستری تلفنای همراه از اول هفته جاری شروع شده و حذف بعضی برنده های محبوب در ماه های آینده خصوصاً اپل از بازار موبایل کشور نگرانی ایه که ذهن خیلی از خریداران رو به خود مشغول کرده. اما تازگیا سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با ارائه تاییدیه به آیفونای جدید این شرکت یعنی آیفون ۸ و ۸ پلاس خیال همه طرفداران این شرکت رو راحت کرد.

بخشی مهمی از دلیل اجرای طرح رجیستری به ورود موبایلای استاندارد به ایران مربوط می شه و به گفته مسئولین، تموم موبایلایی که اجازه ورود به ایران رو پیدا می کنن باید آزمایش شن تا سلامت کاربران ایرونی رو بخطر نیاندازند. این آزمایش در مورد «اندازه ثابت جذب» یا همون SARه و اندازه اونو امتحان می کنه.

گواهی تایید آیفون ۸ و ۸پلاس تا اول اردبیشهت سال آینده اعتبار داره

از این رو آزمایشگاه تأیید نمونه لوازم ارتباطی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی وزارت ICT با اندازه گیری مشخصات فنی تلفنای همراه، گواهیای موقتی واسه واردات هر مدل صادر می کنه که با در نظر گرفتن اون، هر مدل مدت اعتبار متفاوتی واسه ورود به کشور داره. حالا گواهی موقتی واسه آیفون ۸ و ۸پلاس به وسیله این نهاد صادر شد که تا اول اردیبهشت ماه سال آینده اعتبار داره.

اندازه ثابت جذب یا SAR در آخرً باید ۱.۶ باشه

قبل از اجرای این طرح، وزیر ارتباطات عنوان کرده بود که در فاز اول اجرای رجیستری، نظارت و برخورد با دو برند گوشی موبایل شروع می شه که خدماتی داخل کشور به مردم ارائه نمی دن و بیشترین اندازه قاچاق رو دارن. با این اظهارات، گمانه زنی شد که شاید یکی از اون دو برند رو اپل باشه. اما با اعلام رگولاتوری مشخص شد که منظور وزیر مدلای کپی و بی کیفیت چینیه که ثابت جذبی بالاتر از ۱۴ دارن و حتما از ورود اونا به کشور جلوگیری می شه؛ این در حالیه که اندازه ثابت جذب یا SAR در آخرً باید ۱.۶ وات بر کیلوگرم باشه.

این مطلب را هم بخوانید:
ساخت ویدئوهای استاپ موشن با اپلیکیشن Stop Motion Studio

«فروغ فرخ نیا» کارشناس بخش آزمایشات مخابراتی درباره ضرورت انجام این آزمایشات روی نمونه های جور واجور موبایلای وارده شده به سایت ما میگه:

«در آزمایشات انجام شده به وسیله تیم ما بعضی نمونه های جور واجور یه مدل گوشی موبایل ویژگیا و مشخصات متفاوتی با همدیگه داشتن. از طرف دیگه اندازه SAR بالا به معنی کیفیت و آسونی در آنتن دهیه و ممکنه بعضی شرکتا در سریای جور واجور ارسالی به اقصی نقاط دنیا در جهت حفظ کاربران خود استاندارد SAR رو رعایت نکنن. مثلا دیده شده کالاهایی که به وسیله برندای معروف به کشورای آفریقایی فرستاده می شه، SAR بالاتری نسبت به عدد درج شده روی جعبه خود دارن.»

ایشون عقیده داره که دو موبایل مشابه به دلیل فرق در سری ساخت و کیفیت، ممکنه یافته های متفاوتی در تستای انجام شده به دست بیارن از این رو تست نمونه های ساخته شده در هر سری تولید الزامیه.

ً چگونگی امتحان مقادیر SAR طبق استانداردای جهانی به شکل واحدی صورت میگیره. نهادهای رگولاتوی گوشی موبایل رو در فاصله حدود یه سانتیمتری از بدن یا سر مانکن مخصوص که به «فانتوم» مشهوره، قرار میدن و در راهنمای استفاده بیشتر موبایلا هم اشاره شده که واسه تجاوز نکردن اندازه تشعشعات موبایل از حد مجاز، اونو دست کم در فاصله یه سانتیمتری از بدن نگه دارین.

تستای جهانی انجام شده روی آیفون ۸ و ۸ پلاس نشون میده که SAR  این دو مدل از ۱.۲ وات بر کیلوگرم بالاتر نمی ره و در محدوده استاندارد قرار داره. مشخصه که آزمایشای سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی یافته های قبلی رو تایید کرده و منتهی به ارائه گواهی جهت واردات شده. گواهی صادر شده واسه آیفون ۸ و ۸ پلاس می تونه خیال طرفداران اپل رو از حضور قوی برند محبوبشون در بازار ایران بعد از اجرای طرح رجیستری تا حدودی راحت کنه.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *