موتور جستجوی گوگل – ۱۱ نکته کاربردی

واسه هرچیزی کاربردی هست ولی مشغله یا نبود توجه ما مانع استفاده مناسب از وسایل ساده می شه. به عنوان یه وبمستر و یا سئو کار نمی توان از توانایی های فراوون عملگر :site  در موتور جستجوی گوگل صرف نظر کرد. در گذشته مطلبی با عنوان بهینه سازی سایت با ابزاری رایگان در این بلاگ مطرح شد و اینجا شما می تونید با به کار گیری چند دستور ساده در موتور جستجوی گوگل از تاثیر فعالیت های خود در مورد سئو خبردار شین.

۱۱ نکته کاربردی واسه عملگر :site در موتور جستجوی گوگل

معمولا وبمسترها از کم دقت بودن دستور :site در موتور جستجوی گوگل ناراضی هستن ولی با ترکیب چند دستور ساده می توان کاربرده های مناسبی از اون بدست آورد که در ادامه به بررسی ۱۱ حالت پر استفاده اون می پردازیم:

۱- دستور Site:example.com

اولین نکته ترکیبی در خود نداره! ولی اجازه بدید که از پایه شروع کنیم. همراه شدن نشانی سایت با دستور :site به شما آمار تقریبی از تعداد صفحات ایندکس شده از سایت مورد نظر شما رو نشون می دهد. بهتره که از نشانی ریشه سایت استفاده کنین (از نوشتن www قبل از نام دامنه دوری کنین)

واسه هر نکته لینکی نمونه در آخر اون قرار داده شده تا به درک بهتر مطاب کمک کرده باشیم. اینجا ما سایت آمازون رو مثلا بررسی کردیم که جزو سایت هایی با بیشترین صفحات ایندکس شده.

 

با اجرای این دستور شما با دو نوع از اطلاعات مواجه میشین: ۱- لیستی از صفحات ایندکس شده در نتیجه جستجو. ۲- تعداد کل صفحات ایندکس شده.(داخل دایره نشون داده شده در عکس)

موتور جستجوی گوگل

همونطور که مشاهده می کنین تعداد صفحات بسیار زیاد بوده و پیدا کردن مطلب مورد نظر در میون این تعداد صفحه کار سختی می باشه. به کار گیری ترکیباتی که در پایین معرفی می شن نقش زیادی در پیدا کردن مطلب مورد نظر دارن.

site:amazon.com

۲- دستور Site:example.com/folder

آسونترین راه واسه کم شده های جستجو به کار گیری زیرشاخه هاست (مانند “blog/”). با اضافه کردن این دستور در آخر دستور قبلی شما می تونید بطور مثال همه صفحات موجود در شاخه blog  سایت مورد نظر رو ببینین. سادگی این دستور رو دست کم نگیرید چون اگه به ساختار سایت مورد نظرتون مسلط باشین (سایت خودتون) کاربرده های زیادی واسه شما داره.

site:amazon.com/books

۳- دستور Site:sub.example.com

شما میتونین که با به کار گیری این دستور تموم مطالب موجود تو یه زیردامنه رو بوسیله موتور جستجوی گوگل فراخوان کنین. در نکته شماره یه شما یافته های حاصل از تموم زیر دامنه ها رو مشاهده می کنین ولی اینجا می تونید یافته ها رو واسه زیر دامنه مورد نظر خودتون فیلتر کرده و از وضعیت صفحات ایندکس شده در این زیر دامنه خاص خبردار شین.

site:local.amazon.com

۴- دستور Site:example.com inurl:sub

این دستور به تنهایی نتیجه ای مشابه دستور شماره ۳ به شما میده ولی توانایی و انعطاف پذیری بیشتری نسبت به اون دارا می باشه. بطور مثال شما می تونید با اضافه کردن کاراکتر [-] به شکل –inurl:sub همه یافته های سایت مورد توجه به جز هر اون چیزی که در زیردامنه sub قرار داره رو ببینین. و جستجوی خود رو از تعداد خیلی از یافته های بدون کاربرد خالی کنین.

توجه کنین که خیلی راحت می تونید از چندین زیردامنه در این دستور استفاده کنین. (site:example.com –inurl:shop –inurl:blog –inurl:local)

site:amazon.com inurl:local

site:amazon.com -inurl:www -inurl:local -inurl:aws

۵- دستور Site:example.com inurl:param

با به کار گیری این دستور موتور جستجوی گوگل همه صفحاتی که در لینک اونا عبارت param هست رو به شما نمایش میده و شما می تونید بطور مثال صفحات ایندکس شده بوسیله گوگل از یه دسته بندی خاص در سایت تون رو ببینین. اینجا هم به کار گیری کاراکتر [-] می تونه شما رو در رسیدن به یافته های خاص مورد نظرتون با حذف لینک هایی شامل عبارت مورد نظر کمک دهد.

site:amazon.com inurl:ref

۶- دستور Site:example.com text goes here

این دستور مطلب مورد نظر شما رو در تموم صفحات سایت جستجو کرده و به شما نمایش می دهد. دقت کنین که گوگل مطالبی رو به شما نمایش می دهد که شامل ترکیبی از کلمات موجود در متن بوده و به ترتیب کلمات جستجوی شما توجهی نمی کنه، هم اینکه صفحاتی که تنها تعدادی از این کلمات رو شامل هستن به شما نمایش می دهد بطور مثال عباراتی مثل “goes text here” و “here text goes in ” همه در جستجو نشون داده می شن. اگه دقیقا به دنبال عبارت مشخصی در متن صفحات هستین می تونید از این دستور استفاده کنین که ترتیب کلمات رو هم مورد نظر قرار می دهد. “Site:example.com “text goes here

site:amazon.com free kindle books

site:amazon.com “free kindle books”

۷- دستور Site:example.com this OR that

به کار گیری این دستور به شما این امکان رو می دهد که تو یه زمان چند عبارت مشخص رو در سایت جستجو کنین و موتور جستجوی گوگل صفحاتی رو که شامل هر کدوم از اونا و یا هردوی اونا باشه رو به شما نمایش میده. شرایط گفته شده در نکته ۶ رو اینجا هم می تونید بکار برید. دقت کنین که واسه اجرای درست این دستور عبارت OR حتما باید با حروف بزرگ نوشته شه تا گوگل اون رو بخشی از متن مورد جستجوی شما در نظر نگیره.

site:amazon.com edward OR jacob

۸- دستور Site:example.com ~word

کاراکتر [~] این امکان رو به شما می دهد که علاوه بر جستجوی کلمه مورد نظرتون در صفحات سایت کلمات مربوط به اون رو هم به شما نمایش دهد. اینطوری شما در موتور جستجوی گوگل جستجوی خود رو همزمان واسه همه کلمات مربوط به کلمه مورد نظرتون انجام دادین.

با کلیک روی لینک زیر مشاهده می کنین که گوگل کلماتی مانند Leadership  و Control رو در رابطه با management در نظر گرفته و صفحات شامل اونا رو هم نمایش می دهد.(این واقعا میتونه باحال و کاربردی باشه)

site:amazon.com ~management

۹- دستور “Site:example.com intitle:”text goes here

این دستور تنها متونی رو که در تگ هدر  <TITLE></TITLE> قرار دارن جستجو می کنه و به عبارت ساده تر موتور جستجوی گوگل تنها عنوان صفحات رو بررسی کرده و از متن صرف نظر می کنه. کاربرد بهتر این دستور به کار گیری intitle به تنهایی و پیدا کردن صفحاتیه در وب که مطالب شما رو مثل کپی می کنن.

site:amazon.com intitle:”harry potter”

۱۰- دستور Site:example.com filetype:pdf

این دستور به شما کمک می کنه تا به دنبال نوع خاصی از فایل بوسیله موتور جستجوی گوگل در سایت مورد نظرتون باشین. شاید واسه جستجوی مقالات به کار گیری این دستور زمان زیادی رو واسه شما صرفه جویی کنه.

site:amazon.com filetype:xls

۱۱- دستور “Site:.edu “text goes here

در آخر می تونید با به کار گیری دستور شماره ۱۱ مطلبی رو در همه سایت های دارای پسوند (Top-Level Domain TLD) مورد نظرتون جستجو کنین.

site:.edu “online marketing”

به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که شما با در نظر گرفتن نیازتون می تونید هرکدوم از این دستورها رو با هم ترکیب کرده و یافته های موتور جستجوی گوگل رو هرچه بیشتر بهبود بدید. استفاده درست از اینا در مواردی می تونه زمان جستجوی شما رو تا ۸۰ درصد کاهش داده و رسیدن به نتیجه مطلوب رو براتون ممکن سازه. علاوه بر این اگه وبمستر یا بهینه ساز سایت هستین، اطلاعات مناسبی رو از وضعیت ایندکس سایتتون بوسیله گوگل بدست میارید.

اینا فقط بخشی از امکانات موتور جستجوی گوگل می باشه، شمام می تونید با معرفی چیزی که با تجربیات شخصی بدست آوردین در این صفحه به ما و دیگه دوستان در استفاده هرچه بهتر از امکانات موتور جستجوی گوگل کمک کنین.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *